به بهانه" روز جهانی ایدز"

در حال حاضر بیش از ۳۴ میلیون نفر از مردم دنیا مبتلا به ایدز هستند و هنوز تعداد زیادی از مبتلایان هم در بسیاری از کشورها از جمله ایران شناسایی نشده اند…

به گزارش افکارنیوز ، روز جهانی ایدز، اول دسامبر (برابر با ۱۰ آذر) ، از سال ۱۹۸۸ نه تنها به خاطر افزایش بودجه ها بلکه برای افزایش آگاهی، آموزش و مبارزه با تبعیض ها تعیین شد، همچنین اهمیت روز جهانی ایدز در این است که به عموم مردم یاد آور می شویم که HIV از بین نرفته است و هنوز کارهای زیادی است که باید انجام شود.

شعار روز جهانی ایدز در سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵، “به صفر رساندن موارد جدید آلودگی و همچنین مرگ ناشی از اچ آی وی” است. (Getting to Zero)


در حال حاضر بیش از ۳۴ میلیون نفر از مردم دنیا مبتلا به ایدز هستند و هنوز تعداد زیادی از مبتلایان هم در بسیاری از کشورها از جمله ایران شناسایی نشده اند…
آمارهای سازمان بهداشت جهانی نشان می دهد که ۴/۳ میلیون نفر از مبتلایان را افراد زیر ۱۵ سال تشکیل داده اند. در سال ۲۰۱۱، حدود ۵/۲ میلیون نفر از مردم دنیا به ویروس اچ آی وی آلوده شدند که نزدیک به ۳۳۰ هزار نفر از آنها کودکان زیر ۱۵ سال بوده اند. در همین سال، نزدیک به ۷/۱ میلیون نفر از مبتلایان به ایدز در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست دادند که متاسفانه ۲۳۰ هزار نفر از آنها را بچه های زیر ۱۵ سال تشکیل می دادند.

اگر به هر دلیلی این شبهه برایتان پیش آمده که نکند شما هم به این بیماری مبتلا باشید، توصیه می کنیم نمودار این صفحه را دنبال کنید تا در جریان مراحل تشخیصی بیماری ایدز قرار بگیرید.

اگر مشکوک به ابتلای خود یا همسرتان هستید و یا نیاز دارید در خصوص ایدز اطلاعات بیشتری کسب نمایید، می توانید به نزدیک ترین مرکز مشاوره بیماری های رفتاری محل سکونت خود مراجعه کنید. در این مراکز کلیه خدمات شامل آموزش، مشاوره، آزمایش اچ آی وی و ارائه وسایل پیشگیری از انتقال بیماری به صورت رایگان و با حفظ رازداری ارائه می شود. مراکز مشاوره بیماری های رفتاری تحت نظارت دانشگاه های علوم پزشکی در سراسر کشور فعالیت نموده و دسترسی کلیه افراد به این مراکز به راحتی امکان پذیر می باشد. تاکنون در بیشتر شهرستان های کشور حداقل یک مرکز یا پایگاه مشاوره بیماری های رفتاری راه اندازی شده است.

۱. آیا شما یک معتاد تزریقی هستید و تاکنون از سرنگ یا سوزن مشترک استفاده کرده اید؟

بله

احتمال آلوده شدن شما به ویروس اچ آی وی وجود دارد.

خیر

۲. آیا همسرتان یک معتاد تزریقی است؟

بله

احتمال ابتلای او به ایدز و آلوده شدن شما به این ویروس وجود دارد.

خیر

۳. آیا تا به حال برای انجام دادن تاتو یا خالکوبی به مراکزی که از بهداشت آنها اطمینان چندانی نداشته اید، رفته اید؟

بله

امکان انتقال ویروس اچ آی وی از طریق سوزن تاتو و خالکوبی مشترک یا موادی که برای چند مشتری به طور مشترک استفاده می شود، وجود دارد.

خیر

۴. آیا تا به حال با تیغ آرایشگاه، گردن یا پوست صورتتان بریده است؟

بله

در صورتی که آرایشگر شما از یک تیغ مشترک برای اصلاح چند مشتری استفاده کند، امکان آلوده شدن به ویروس اچ آی وی دور از انتظار نخواهد بود.

۵. آیا پیش از ازدواج یا پس از جدایی، رفتار پرخطر جنسی و بدون محافظت داشته اید؟

بله

امکان آلوده شدن شما به این بیماری وجود دارد.

خیر

۶. آیا به داشتن رابطه جنسی خارج از چارچوب خانواده در همسرتان شک دارید؟

بله

احتمال آلوده شدن همسرتان و شما به ایدز وجود دارد.

خیر

۷. آیا تاکنون به دندان پزشکی هایی که از بهداشت کامل وسایل آنها مطمئن نبوده اید، مراجعه کرده اید؟

بله

احتمال آلوده شدن به اچ آی وی از طریق تجهیزات دندان پزشکی آلوده، وجود دارد.

خیر

۸. آیا تاکنون در اثر تصادف، خونریزی شدید یا ابتلا به بیماری خاصی مجبور به دریافت خون در داخل یا خارج از کشور شده اید؟

بله

هرچند که این روزها خون های تصفیه شده و سالم به افراد نیازمند خون در بیمارستان ها تزریق می شود، اما دریافت خون آلوده به ویروس اچ آی وی می تواند یکی از دلایل ابتلا به ایدز باشد.

خیر

۹. آیا تاکنون پیوند عضو انجام داده اید؟

بله

احتمال ورود این ویروس به بدن با پیوند عضو تا حد کمی وجود دارد که بهتر است این احتمال را نادیده نگیرید.

خیر

۱۰. آیا شما در بخش پلیس مبارزه با مواد مخدر کار می کنید و تا کنون برایتان پیش آمده که هنگام دستگیری یک معتاد تزریقی، سوزن سرنگ او به قسمتی از پوست بدنتان آسیب رسانده باشد؟

بله

امکان آلوده بودن فرد معتاد به ایدز و آلوده شدن شما وجود دارد.

خیر

۱۱. آیا شما به عنوان بهیار، پرستار، پزشک، جراح، ماما و… در یک مرکز درمانی کار می کنید و تا به حال پوست قسمتی از بدنتان با سوزن سرنگ یا تیغ بیماران بریده است؟

بله

امکان ابتلای آن بیمار به ایدز و مبتلا شدن شما وجود دارد.

خیر

۱۲. آیا شما به عنوان یک مادر باردار مبتلا به ایدز هستید؟

بله

امکان ابتلای جنین شما به ایدز وجود دارد.

خیر
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات