بر اساس اعلام مقامات شرکت فناوری و علوم فضایی چین، نخستین ماهنورد این کشور امروز (یکشنبه) به فضا پرتاب خواهد شد.

به گزارش افکارنیوز ، این کاوشگر که سومین کاوشگر ماه (چانگه-۳) و نخستین ماهنورد چین محسوب می شود، پس از فرود بر سطح ماه، تحقیقات علمی خود را در قمر زمین آغاز می کند.

موشک حامل ماهنورد «Jadde Rabbit» امروز در ساعت ۱۷: ۳۰ به وقت گرینویچ (۲۱: ۰۰ به وقت تهران) از مرکز پرتاب موشکی شیچانگ در استان سیچوان چین به فضا پرتاب خواهد شد.

بر اساس اعلام موسسه تحقیقات مهندسی سیستم های هوافضای شانگهای وابسته به شرکت فناوری و علوم فضایی چین، این ماهنورد از فناوری های پیشرفته ای مانند سیستم ناوبری خودکار و طراحی ویژه چرخ ها با قابلیت حرکت بر سطح پودر مانند ماه برخوردار است.

ماهنورد Jadde Rabbit همچنین قادر به بالا رفتن از موانع با زاویه ۳۰ درجه و حرکت با سرعت ۲۰۰ متر در ساعت است.

آژانس فضایی اروپا (ESA) در آستانه پرتاب این ماهنورد با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که ایستگاه های رهگیری زمینی این آژانس به محققان چین در انجام این مأموریت کمک خواهند کرد.

پس از پرتاب ماهنورد چین و طی پنج روز سفر به ماه، مرکز فضایی گویان فرانسه در شهر کورو اقدام به دریافت سیگنال از این کاوشگر کرده و دستورات دریافتی از مرکز کنترل در چین را برای آن ارسال می کند.

«توماس رایتر» مدیر عملیات و پرواز فضایی سرنشین دار ESA تأکید کرد: خوشحالیم که ایستگاه های زمینی، تیم دینامیک پرواز و مرکز کنترل Estarck در دارمشتات آلمان می توانند به محققان چین در انجام این مأموریت کمک کنند.

نام نخستین ماهنورد چین بر اساس نظرسنجی آنلاین با شرکت ۳.۴ میلیون شهروند چینی انتخاب شده است؛ نام «Jadde Rabbit» یا «یوتو» از یک افسانه چین باستان در مورد یک خرگوش سفید گرفته شده که از دانه نامیرایی خورده و بر روی ماه زندگی می کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات