سلامت>  عمومی- همشهری آنلاین: وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم بر تابوشکنی از بیماری ایدز و اطلاع رسانی صحیح در زمینه چگونگی پیشگیری و کنترل این بیماری به ویژه در نوجوانان گفت: در طول ۱۱ سال آمار ایدز در کشور به ۹ برابر افزایش یافته است.

به گزارش ایسنا، دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی در مراسم بزرگداشت روز جهانی ایدز که در وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: ۲۵ سال گذشته نمایندگی از ۱۴۰ کشور جهان گردهم آمدند تا در مورد ایدز و تبعات آن تصمیم سازی جهانی داشته باشند به این ترتیب روز اول دسامبر به عنوان روز جهانی مبارزه با ایدز در نظر گرفته شد تا دولت ها، سازمان های مردم نهاد، رسانه ها و گروه های مرجع اجتماعی به سهم خود گامی برای رفتن به سوی کاهش رنج و آلام این بیماران بردارند.

انتقاد وزیر بهداشت از پنهان کاری ها در اعلام موارد ابتلا به ایدز و روش های پیشگیری از آن

وی با بیان اینکه سال ها سخن گفتن از ایدز در رسانه های جمعی را اجازه نمی دادیم، گفت: امروز نیز به دلیل توسل به روشهای غیرعلمی جهت تبلیغ روشهای پیشگیری از این بیماری و کنترل آن، اغلب مردم از این بیماری وحشت دارند و این تصویری است که در رسانه ها در ذهن مردم و فکر مردم نشانده ایم.

وی در این باره افزود: اطلاعات غلط گاه سبب می شوند که ایدز با هنجارهای رفتاری گره خورده و در نهایت به تابو تبدیل شود. پنهان کاری دسته جمعی میان مبتلایان به دلیل نگاه منفی در افکار عمومی و توسعه روابط پرخطر از سوی دیگر سبب شده که در طول ۱۱ سال آمار ایدز در کشور به ۹ برابر افزایش یابد.

وی در این باره افزود: با کمی اغماض می توان گفت که این بیماری سالانه حدود ۸۰ درصد افزایش داشته است یعنی خیلی بیشتر از اعداد و ارقام مربوط به تورم، افزایش قیمت مسکن و غیره. این در حالی است که بحران ها در مورد تورم، افزایش قیمت مسکن و… را به راحتی در رسانه ها عنوان می کنیم اما در مورد درصد ابتلا به ایدز پنهان کاری های بسیاری داشته ایم.

لزوم مبارزه با ایدز؛ طاعون قرن

هاشمی افزود: ایدز در همه جهان یک بیماری سیاهی بوده است و بر اساس سازمان جهانی بهداشت HIV ایدز در دنیا بین سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲ حدود ۵۰ درصد افزایش داشته است و تا سال ۲۰۱۰ حدود ۲۵ میلیون قربانی داشته است. به همین دلیل ایدز را به طاعون تشبیه می کنند چرا که طاعون در ذهن و خاطره جهانیان، خاطره ای تلخ و سیاه است. بر این اساس باید با این بیماری مقابله شود.

وزیر بهداشت در عین حال گفت: بیشتر از تلاش در جهت کشف دارو و درمان ایدز، لازم است همت جمعی در جهت راهکارهایی برای کنترل پیشرفت این بیماری و کند شدن سیر ابتلای آن داشته باشیم. برخلاف درمان راه های انتقال این بیماری بسیار سریع شناسایی شدند و تست های تشخیص کشف شدند. ما نیز با تاخیر زیادی توانستیم این مباحث را در کشور اجرایی کنیم گرچه که متاسفانه هنوز امکانات به صورت کامل در دسترس نیست.

همچنان از بسترهای اجتماعی کنترل ایدز غافلیم

هاشمی با تاکید بر لزوم استفاده از بسترهای اجتماعی به منظور کنترل بیماری ایدز گفت: همچنان از بسترهای اجتماعی کنترل ایدز غافلیم. تجریه عموم مردم در مواجهه با ایدز بسیار کم است و این موضوع به پنهان کاری وسیع بیماران دامن می زند تا زمانی که این تابو شکسته نشود کنترل روند صعودی ایدز میسر نخواهد شد و با پاک کردن صورت مسئله مشکلاتمان افزوده شده است.

وی در ادامه افزود: ابتلا به HIV/AIDS به رفتارهای پنهان مردم به ویژه رفتارهای پرخطر جنسی در نوجوانان و جوانان، مصرف مواد مخدر تزریقی و محرک ها مربوط می شود باید نظارت ها و اطلاع رسانی ها دقیق و شفاف باشند و ارائه خدمات استمرار داشته باشد.

توسعه قارچ گونه ایدز در کمپ های ترک اعتیاد، کودکان کار، زندان ها و…

وزیر بهداشت در ادامه افزود: کمپ های ترک اعتیاد، کار کودکان، زندان ها و… قارچ گونه به توسعه ایدز می پردازند. در ایران چرخه انتقال عفونت از روش مواد مخدر تزریقی به انتقال از طریق تماس جنسی پرخطر تغییر یافته است. هرچند در زمینه انتقال این بیماری از طریق اعتیاد تزریقی در دوره ای نتایج خوبی در کاهش آمارها داشتیم اما نباید از افراد معتاد و کسانی که مواد مخدر تزریقی استفاده می کنند، غافل شد.

وی ورود HIV/AIDS به کشور در دهه ۶۰ از طریق فراورده های خونی را ظلمی بین المللی خواند و گفت: اما در دهه دوم انتقال این بیماری از طریق اعتیاد تزریقی بود که همچنان هم این روش انتقال در صدر است. بر این اساس مراقبت در زندان ها و محیط هایی که این افراد تجمع بیشتری دارند باید با شدت بیشتری ادامه یابد.

شیوع HIV/AIDS در کودکان کار ۴۰ برابر متوسط شیوع آن در جامعه

وی در عین حال نسبت به شیوع مصرف مواد محرک و احتمال ابتلا به ایدز به دنبال آن هشدار داد و گفت: شیوع ابتلا بیماری در مصرف کنندگان این مواد درحال افزایش است همچنین ابتلای پنج درصدی این بیماری در کودکان کار را داریم یعنی ۴۰ برابر متوسط شیوع این بیماری در جامعه. چنین آماری هشدار دهنده است در این راستا نمی توان تمام افراد جامعه را چک کرد اما باید گلوگاه ها حتما کنترل شوند.

هاشمی ادامه داد: متولی مسئله ایدز وزارت بهداشت نیست، وزارت بهداشت متولی تشخیص و درمان است. همه باید باور کنند که این مشکل جدی کشور است. معلول این بیماری رفتار اجتماعی کشور است و نقش وزارت بهداشت در موارد تعریف شده، کم است. باید نگرانی های مردم در این زمینه برطرف شود و امکانات مربوطه گسترش یابد. باید وسایل پیشگیری از این بیماری به صورت ارزان یا رایگان در اختیار مردم باشد. عدم پنهان کاری دولت و اطلاع رسانی صحیح در این زمینه کمک کننده خواهد بود.

وزیر بهداشت تاکید کرد: باید برای آموزش جامعه در مقابله با این بیماری تلاش شود در این زمینه باید راه های جدید را پیدا کنیم و نترسیم از اینکه اعلام کنیم این مشکل در جامعه وجود دارد. زمانی از ایدز در تریبون های عمومی به عنوان تمسخر جوامع دیگر استفاده می شد اما اکنون همه دنیا گرفتار این بیماری هستند و ما هم از آن مستثنی نیستیم. باید آگاهی مردم را در این زمینه افزایش دهیم. انجمن ها باید در کنار هم باشند و رسانه ها از پنجره ای درست به این بیماری نگاه کنند. روحانیون، اساتید و همه کسانی که در حوزه فرهنگ نقش دارند باید در این زمینه به عنوان مشکلی اجتماعی نقش آفریین کنند.

هاشمی تاکید کرد: همه باید باور کنند که ایدز بیماری است، نباید به عنوان ناهنجاری اخلاقی در جامعه معرفی شود. همه بیماران نیز حق دارند که از خدمات ما در نظام سلامت بهره مند شوند. عدم پنهان کاری معادل خواهد بود با ابتلای کمتر و این یعنی موفقیت.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات