سلامت>  عمومی- همشهری آنلاین: دل شکستگی پدیده دردناکی است، چه از نظر معنایی آن را بررسی کنیم، چه اخلاقی و چه فیزیکی. این پدیده از هر دریچه ای که به آن نگاه شود آزاردهنده و دردآور خواهد بود.

تجربه شکستن دل یا شکسته شدن آن را همه دارند، شرایط زندگی همیشه به کام دل همه انسان ها نبوده، نیست و نخواهد بود و در این میان متناسب با روحیه و قدرت روحی افراد، دل بسیاری شکسته خواهد شد. شاید این عبارت به دلیل تکرار زیاد در گفتگو های روزمره و حتی ادبیات شکلی عادی به خود گرفته باشد و توجه چندانی به هویت حقیقی آن نشود، اما نکته قابل توجه درباره این پدیده این است که دل شکستگی مفهومی غیرفیزیکی و صرفا ذهنی نیست، زیرا زمانی فردی دل فرد دیگری را به هر دلیلی می شکند، یا به احساسات او ضربه ای مهلک وارد می آورد، فرد دل شکسته درد فیزیکی واقعی را در قفسه سینه، شکم و قلب خود احساس می کند. همه انسان ها دست کم چند باری چنین دردهایی را تجربه کرده اند.

ذهن و بدن انسان در موجودیتی واحد قرار گرفته اند و دیگر اندام ها، ماهیچه ها و نسوج بدن نیز در همان موجودیت واحد کنار هم قرار گرفته اند. تمامی این پازل داخلی بدن با یکدیگر متصل بوده و نسبت به هم واکنش نشان می دهند، و در این میان یکی از آنها، ذهن، قدرتمند ترین عضو بوده و بر دیگر اعضا و اندام ها اثرگذار است.

ذهن دستور انجام هرکاری را به اعضای مختلف بدن ارسال می کند، برای مثال به دهان دستور می دهد برای بیان افکار واژه هایی را که در ذهن ساخته شده اند را بیان کند، اما آنچه معمولا درباره کارایی مغز و ذهن انسان به فراموشی سپرده می شود، چند کاره بودن آن است، مغز می تواند درحین ارسال دستور به دهان برای صحبت کردن، به ریه ها دستور تنفس کردن و به قلب دستور چرخش دادن خون را بدهد و از ماهیچه ها بخواهد که در وضعیت آرامش یا انقباض قرار بگیرند. ذهن قدرتمند ترین بخش بدن انسان است از این رو هر رویدادی که در آن رخ دهد برروی دیگر بخش های بدن نیز تاثیر مستقیم و فوری می گذارد.

با توجه به این حقایق می توان بهتر این پدیده را درک کرد که چرا زمانی که فردی دل شکسته می شود، دردی واقعی را احساس می کند نه ذهنی.

رابطه میان فشار خون بالا و زخم معده با استرس مدت ها است که آشکار شده است. دردی که پس از شکسته شدن دل در قفسه سینه احساس می شود، ناشی از پریشانی احساسی است که به فرد در اثر ضربه عاطفی وارد شده و این پریشانی خود عامل ایجاد احساساتی مانند ترس، نگرانی، عصبیت و ناامنی در ذهن خواهد بود. این احساسات چه خودآگاهانه باشند چه ناخودآگاهانه، سیگنال هایی را به سیستم عصبی بدن ارسال می کنند و در نهایت علائمی مانند دل درد، گرفتگی قفسه سینه، تنگی نفس و دیگر نشانه ها در بدون بروز می کنند. این پدیده با نام اضطراب شدید نیز شناخته می شود.

اضطراب شدید نشانه هایی مانند بالا رفتن طپش قلب، گرفتگی عضلات، تنگی نفس، تعریق، تهوع، کاهش قابلت تصمیم گیری، ناتوانی در بیان احساسات، احساس ناامنی در وضعیت عادی اجتماعی، احساس طرد شدگی، ترس از مرگ، احساس بی تفاوتی و ترس از مرگ را به دنبال دارد. یادآوری دوباره عاملی که منجر به دل شکستگی فرد شده نیز می تواند دوباره این عوارض را در فرد برانگیزند. این عوارض متناسب با شدت ضربه عاطفی که به فرد وارد شده می توانند شدت یابند و سندرم قلب شکسته را به وجود آورند.

آشنایی با سندروم قلب شکسته

این سندروم نوعی اختلال به شدت نادر است که یک تا دو درصد از بیمارانی که تحت درمان های قلبی قرار می گیرند، مبتلا به آن هستند. ابتلا به این اختلال در میان زنان از رواج بیشتری برخوردار است و براساس گزارش انجمن قلب آمریکا، زنان مسن تر از ۵۵ سال نسبت به زنان جوان ۲.۹ بار بیشتر در معرض ابتلا به آن قرار دارند.

سندروم قلب شکسته که با نام های کاردیومیوپاتی ناشی از استرس یا کاردیومیوپاتی تاکوتسوبو نیز نامیده می شود، می تواند در افراد کاملا سالم نیز رخ دهد. احتمال اینکه زنان بیشتر از مردان دچاردرد ناگهانی قفسه سینه، واکنشی به یورش ناگهانی هورمون های استرس در زمان قرار گیری در شرایط پرتنش؛ مبتلا شوند بسیار بیشتر است. این شرایط پرتنش می تواند مرگ عزیزان، طلاق، جدایی از فرد مورد علاقه، مواجه شدن با خیانت و یا پس زدگی عاطفی باشد. این اختلال حتی می تواند پس از یک اتفاق خوب رخ دهد.

ممکن است این اختلال به اشتباه به عنوان حمله قلبی تشخیص داده شود، زیرا نشانه ها و نتایج آزمایشی این دو اختلال مشابهند. در حقیقت آزمایش ها تغییرات قابل توجهی را در ریتم ضربان قلب و حجم خون تشخیص می دهد که این تغییرات در حملات قلبی نیز رایج هستند، اما برخلاف حمله قلبی هیچ نشانه ای از انسداد عروق در سندروم قلب شکسته وجود ندارد.

در این سندروم بخشی از قلب دچار انبساط شده و خون را به خوبی پمپ نمی کند، اما بقیه بخش های قلب عملکردی عادی و یا با انقباض بیشتر ماهیچه ای خواهند داشت. محققان تحقیق درباره این سندروم را به تازگی آغاز کرده اند تا دلایل دقیق ابتلا به آن را تشخیص داده و از آن برای درمان تاثیرگذار بیماری استفاده کنند. این سندروم می تواند همچنین به آسیب دیدگی جدی و طولانی مدت ماهیچه قلب منجر شود، اما این بیماری معمولا قابل درمان است و اکثر افرادی که به آن مبتلا شده اند طی چند هفته بهبود یافته اند. اما در مواردی نیز این بیماری می تواند منجر به مرگ شود.

شایع ترین نشانه ابتلا به این بیماری درد در قفسه سینه و تنگی نفس است که می تواند در افرادی که هیچ نوع سابقه بیماری قلبی ندارند نیز ظهور کند. بی نظمی ضربان قلب یا شوک کاردیوژنیک از دیگر اختلالاتی است که می تواند در اثر بروز این سندروم در فرد بروز کند. در این اختلال قلب که به صورت ناگهانی ضعیف شده قادر نخواهد بود خون مورد نیاز بدن را تامین کند و در صورتی که به سرعت تحت درمان قرار نگیرد می تواند کشنده باشد.

نشانه های سندروم قلب شکسته و حمله قلبی تفاوت هایی با یکدیگر دارند برای مثال الکتروکاردیوگرافی قلب مبتلا به سندروم قلب شکسته با بیمار حمله قلب یکسان نیست. آزمایش خون هیچ نشانی از آسیب دیدگی قلب در خود ندارد و هیچ نشانی از انسداد عروق در آن دیده نمی شود. آزمایش ها همچنین در بخش پایین و چپ قلب تورم و حرکات غیر عادی را ثبت می کنند. بهبود این بیماری سریع بوده و فرد معمولا پس از یک چند روز تا چند هفته کاملا درمان می شود.

اولین تشخیص های سندروم قلب شکسته در سال ۱۹۹۰ در ژاپن رخ داده است، البته اولین گزارش به ابتلا به این اختلال در سال ۱۹۹۸ در آمریکا ثبت شده است. پس از آن بود که توجه دانشمندان نسبت به این بیماری افزایش پیدا کرد. برای مثال در سال ۲۰۰۰ تنها دو مقاله درباره این بیماری منتشر شد درحالی که در سال ۲۰۱۰ تعداد مقالات مرتبط با این بیماری به ۳۰۰ رسید. این سندروم امروزه اختلالی شناخته شده است که ابتلا به آن از کشورهای مختلفی مانند فرانسه، بلژیک، مکزیک، استرالیا، اسپانیا، کره جنوبی، ژین، برزیل، آلمان، آفریقای جنوبی، ترکیه و ایسلند گزارش می شود.

تاکنون شیوه استانداردی برای درمان سندروم قلب شکسته ارائه نشده است و شیوه های درمانی این سندروم مشابه با شیوه های درمان حمله قلبی است و مبتلایان به آن تا زمان بهبود در بیمارستان بستری می شوند. زمانی که پزشک سندروم را تشخیص داد داروهایی برای کاهش فشار روی قلب به بیمار داده خواهد شد و معمولا بیمار طی مدتی کوتاه بهبود خود را به دست خواهد آورد.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات