هشدار سازمان بهداشت جهانی به مناسبت روز جهانی ایدز:

سلامت>  عمومی- همشهری آنلاین: همزمان با «روز جهانی ایدز» سازمان جهانی بهداشت (WHO) دستورالعمل های جدیدی را برای افراد بزرگسال به منظور انجام آزمایش های لازم، دریافت مشاوره، درمان و مراقبت در برابر ایدز ارائه می کند.

سازمان جهانی بهداشت در تازه ترین آمار خود از شمار مبتلایان به این عفونت مرگبار اعلام کرد: بیش از دو میلیون فرد ۱۰ تا ۱۹ ساله در جهان با ویروس ایدز زندگی می کنند که بسیاری از آنان از مراقبت ها و حمایت های لازم برای پیشگیری از انتقال بیماری شان و حفظ سلامت خود بی بهره هستند. همچنین میلیون ها نوجوان دیگر در معرض خطر ابتلا به این بیماری مهلک هستند.

به گزارش ایسنا، فقدان حمایت های موثر و خدمات قابل قبول در زمینه کنترل ایدز برای نوجوانان موجب شده که نرخ مرگ و میر ناشی از این بیماری در میان این گروه سنی تا ۵۰ درصد افزایش یابد در حالی که بر اساس آمارهای موجود در فاصله سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲ میلادی میزان مرگ و میر ناشی از ایدز در کل جمعیت مبتلایان به آن ۳۰ درصد کاهش داشته است.

بررسی های سازمان جهانی بهداشت حاکی از آن است که در سال ۲۰۱۲ میلادی ۳۵.۳ میلیون نفر در جهان آلوده به ویروس HIV بوده اند که ۲.۱ میلیون نفر از آنها نوجوان بودند. همچنین در این سال ۲.۳میلیون مورد جدید آلودگی به ویروس ایدز اتفاق افتاده است. در عین حال در پایان سال ۲۰۱۲ میلادی نیز ۹.۷ میلیون نفر در کشورهای بادرآمد پایین و متوسط خدمات درمانی «ضدبازگشت ویروسی» برای کنترل ایدز دریافت کردند.

ایدز یکی از کشنده ترین بیماری های عفونی در جهان است که تاکنون به مرگ ۳۶ میلیون نفر در جهان منجر شده و تنها در سال ۲۰۱۲ میلادی، ۱.۶میلیون نفر بر اثر ایدز جان خود را از دست دادند.

طبق دستورالعمل های جدید سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۳، حدود ۲۹ میلیون نفر در جهان به خدمات درمانی «ضدبازگشت ویروسی» نیازمند هستند.

مطالعات سازمان جهانی بهداشت نشان می دهد که دستیابی به شیوه های پیشگیری در کشورهای بادرآمد پایین و متوسط محدود است اما پیشرفت هایی نیز در این زمینه مشاهده شده است. برای مثال در سال ۲۰۱۲ میلادی، ۶۲ درصد از زنان باردار آلوده به HIV با دریافت و مصرف داروهای تجویزی این سازمان از انتقال بیماری خود به نوزادشان جلوگیری کرده اند.

علاوه بر این، HIV مهمترین فاکتور خطرزا در ابتلا به سل است. طبق آمار در سال ۲۰۱۲ میلادی تقریبا ۳۲۰ هزار مورد مرگ ناشی از بیماری سل در میان مبتلایان به ایدز گزارش شده که یک پنجم از کل ۱.۶میلیون مورد مرگ ناشی از ایدز در این سال را شامل می شود. گزارش ها همچنین حاکیست اکثریت بیماران مبتلا به ایدز و سل در آفریقای سیاه زندگی می کنند.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات