سلامت>  عمومی- گروه دانش و سلامت - فتانه انفرادی: وقتی وزیر بهداشت، از تورم ایدز در کشور سخن می گوید، آیا باید به کنترل این بیماری در کشور خوش بین بود؟

دکتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی در مراسم روز جهانی ایدز در تهران در حالی از افزایش ۸۰درصدی سالانه این بیماری در کشور خبر داد که سایر معاونان و مسئولان او و همچنین یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در چند روز اخیر از دغدغه های ناشی از گسترش ایدز در کشور سخن گفتند.

به گزارش مهر، وزیر بهداشت در مراسم روز جهانی ایدز نسبت به شیوع ۴۰برابری ابتلا به ایدز در کودکان کار هم در کشور هشدار داد. او همچنین گفت: در ایران چرخه انتقال عفونت از تزریقی به رفتار پرخطر جنسی تغییر کرده است. وزیر بهداشت در عین حال نسبت به شیوع مصرف مواد محرک و احتمال ابتلا به ایدز به دنبال آن هشدار داد و گفت: شیوع ابتلای بیماری در مصرف کنندگان این مواد در حال افزایش است.

گسترش موج سوم ایدز در کشور

این درحالی است که رسول خضری عضو هیأت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم، از گسترش موج سوم ایدز در کشور خبر می دهد. به گزارش خبرگزاری خانه ملت، او با انتقاد از اینکه تاکنون سیاست های کنترلی برای گسترش ایدز بسیار ناقص اجرا شده است، گفت: رسانه ملی نقش حائز اهمیتی در اطلاع رسانی درباره بیماری ایدز دارد اما گاهی از سوی این رسانه کوتاهی صورت می گیرد درحالی که این امر نیاز به فرهنگ سازی دارد زیرا امروزه موج سوم بیماری ایدز در کشور گسترش یافته و باید راه های پیشگیری از این بیماری نهادینه شود. رسول خضری گفت: امروزه بیماران ایدزی با معضلات جدی در حوزه تأمین دارو و پوشش بیمه ای دارو و درمان مواجه هستند و وضعیت تهیه دارو برای بیماران ایدزی مطلوب نیست.

خطر انفجار مجدد انتقال ایدز در کشور

چند روز قبل هم دکتر علی اکبر سیاری، معاون وزیر بهداشت در یک نشست خبری، از خطر انفجار مجدد انتقال ایدز در کشور سخن گفت و ویروس ایدز را به مینی تشبیه کرد که هر لحظه ممکن است پای کسی روی آن برود و منفجر شود. به گزارش مهر، سیاری گفته در سال۹۱،۳۳درصد موارد انتقال ایدز از طریق جنسی بوده و این در حالی است که در سال۸۰، انتقال جنسی تنها ۱۰درصد انتقال ایدز بوده است و این موضوع زنگ خطر بزرگی است. او با بیان اینکه طی ۱۲سال میزان بروز این عفونت در کشور ۹برابر شده که نسبت به متوسط جهانی بسیار زیاد است، گفت: درمجموع وضع کشور از این نظر نسبت به سال های گذشته بدتر شده است و خطر انفجار مجدد انتقال ایدز وجود دارد.

دکتر حمید عمادی، متخصص بیماری های عفونی و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران هم در این باره به همشهری گفت: ایران در زمینه کنترل ایدز موفقیت هایی داشته است اما به نظر می رسد که برای استمرار این موفقیت ها همچنان باید به بحث های پیشگیری، جدی تر و مستمر تر ادامه دهد. به اعتقاد این متخصص بیماری های عفونی، برنامه کاهش آسیب در زندان ها ازجمله موفقیت های ایران در زمینه کنترل ایدز در کشور بود که الگوی بسیاری از کشورها شد.

عمادی گفت: از آنجا که یک راه شایع برای انتقال ایدز در زندان ها استفاده از سوزن مشترک برای تزریق مواد مخدر بود، تدبیری اندیشیده شد تا معتادان در زندان ها مواد مخدررا به صورت خوراکی مصرف کنند و این باعث کاهش آسیب انتقال بیماری ایدز شد.
این متخصص بیماری های عفونی در عین حال گفت که برنامه های پیشگیری در زمینه انتقال بیماری ایدز از طریق تماس جنسی در ایران موفق نبوده است و باید در این زمینه اقدامات جدی تری اندیشیده شود.

اما دکترمحمد مهدی گلمکانی رئیس اداره سلامت شهرداری تهران هم در گفت وگو با همشهری از اجرای پیشگیری به عنوان یک مقوله جامع یاد کرد که اجرای آن تنها از یک وزارتخانه بر نمی آید بلکه باید همه دستگاه ها به طور یکپارچه، مستمر و با جدیت به این امر بپردازند. در پیام دبیرکل سازمان ملل متحد که دیروز در مراسم روز جهانی ایدز قرائت شد، آمده است: مصمم باشیم ایدز را به صفحات تاریخ بسپاریم، آیا در ایران نیز ایدز به صفحات تاریخ می پیوندد؟

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات