سلامت>  عمومی- همشهری آنلاین: آن سانگ سو چی خواستار گشادگی و شفقت نسبت به بیماران در مبارزه جهانی بر ضد ایدز شد.

سو چی که سفیر جهانی برنامه ایدز سازمان ملل (UNAIDS) برای مبتلایان به HIV / ایدز است، در آغاز کارزار جدید" تبعیض صفر" به مناسبت به روز جهانی ایدز و اعلام برگزاری کنفرانسی در این مورد در استرالیا در ماه ژوئیه سال آینده، همانندی مصائب مبتلایان به این بیماری و مبارزه خودش برای دموکراسی را یادآور شد.

سو چی، رهبر اپوزیسیون میانمار روز یکشبنه ۱ دسامبر، با استفاده از عنوان مقاله مشهوری  که نوشته است، گفت: " مبارزه بر ضد تبعیض در ادامه مبارزه ما برای آزادی از ترس است. پیام ساده من به عنوان سفیر جهانی تبعیض صفر ایدز این است که همه چیز در ذهن و قلب ما آغاز می شود. باید حسابگری کمتر و صمیمیت بیشتر، عشق بیشتر، عاطفه بیشتر و شفقت بیشتر داشت. ما باید تفاوت هایمان را حفظ کنیم و آنها را بازشناسیم، اما این تفاوت ها باید فرصتی برای ما فراهم آورد تا به انسان هایی کامل تر بدل شویم. "

سوچی و رئیس UNAIDS، میشل سیدیبه، روز یکشنبه کارزار جدیدی را با هدف مبارزه با تبعیض در مقابل مبتلایان به HIV/ایدز و تعیین نخستین" روز تبعیض صفر" در اول مارس ۲۰۱۴  اعلام کردند.

سیدبیه گفت پیشرفت‎های علمی و رهبری دوراندیشانه این امکان را فراهم آورده است که پایانی بر" همه گیری بیماری که چنین مصیبت بهت آوری را بر سراسر جهان ایجاد کرد" تصور کرد.

او گفت: " اما اشتباه نکنید، انگ گذاری، انکار و خوش خیالی که هنوز در میان ما وجود دارد ما را در معرض خطر ناکام کردن نسل آینده قرار می دهد. "

این دو در ملبورن به مناسبت اعلام برگزاری کنفرانس" ایدز ۲۰۱۴" در استرالیا، یک کنفرانس جهانی بزرگ درباره سیاستگذاری بهداشتی درباره ایدز که قرار است در اول ژوئیه با حضور ۱۴۰۰۰ نماینده از حدود ۲۰۰ کشور جهان برگزار شود، سخن می گفتند.

شارون لوین، استاد بیماری های عفونی و یکی از روسای" ایدز ۲۰۱۴" ، گفت پیشرفت عمده ای در پاسخ جهانی نسبت به HIV به وجود امده است.

مجموعه ای از ۲۵ کشور - که بسیاری از آنها در آفریقای زیرصحرا قرار دارند- کاهشی ۵۰ درصدی در موارد جدید عفونت را در سال گذشته گزارش کردند که به علت در دسترس بودن درمان بوده است.

اما لوین گفت هنوز جمعیت های در معرض خطری که به دنبال کمک درمان نمی‎ روند و مکان هایی که موارد جدیدا تشخیص داده شده رو به افزایش است، وجود دارند.

لوین گفت: " HIV در دهه ۸۰ و ۹۰ چشم اندازی کاملا هولناک داشت- بدون درمان، با انگ زنی و تبعیض بسیار و مرگ زودرس. "

" اکنون این بیماری دیگر آن ظاهر هولناک ندارد، اما هنوز بیماری مزمن عمده ای است که تاثیر بزرگ بر زندگی های افراد به جای می گذارد. "

بر اساس آمار سازمان ملل سال گذشته ۱.۶ میلیون نفر در نتیجه علل مربوط ایدز درگذشتند، که نسبت به ۱.۸ میلیون مرگ و میر سال ۲۰۱۱ و ۲.۳ میلیون نفر مرگ و میر سال ۲۰۰۵ کاهش نشان می دهد.

UNAIDS در گزارش سالانه اش درباره وضعیت همه گیری جهانی ایدز که در ماه سپتامبر منتشر شد اعلام کرد موارد جدید عفونت HIV نسبت به سال ۲۰۰۱ در مجموع یک سوم و در میان کودکان بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات