مرز بین زندگی و مرگ به روشنی قابل تصور نیست، اما با تحول علوم مختلف دانشمندان تلاش می کنند که از اسرار مرگ پرده برداشته و امکان احیای فرد را ساعاتی پس از مرگ امکانپذیر کنند.

به گزارش افکارنیوز ، دانشمندان در روند کشف رمز و راز مرگ در سطح سلولی دریافته اند که مرگ در یک لحظه رخ نمی دهد، بلکه فرآیندی است که از سلولی به سلول دیگر سرایت کرده و سپس تمام بدن را دربرمی گیرد.

در این حالت سلولهای بدن خود آغازگر فرآیند مرگ هستند؛ این فرآیند چند ساعت بطول می انجامد و احتمال معکوس کردن آن وجود دارد.

دکتر «سام پرنیا» از متخصصان مراقبت های ویژه و استاد ایرانی الاصل دانشگاه ایالتی نیویورک تأکید می کند: با توقف تنفس و ایستادن قلب از تپش، فرد از نظر پزشکی مرده محسوب می شود و در ظاهر هیچ چیز قادر به تغییر و معکوس کردن این فرآیند نیست.

فرآیند مرگ


زمانی تصور می شد که پس از توقف پمپاژ خون توسط قلب در سراسر بدن، فرد در مدت چند دقیقه در اثر کمبود اکسیژن و مواد مغذی در سلولهای مغزی دچار آسیبهای جدی مغزی می شود که این مسئله از سوی محققان رد شده است.

دکتر «استفان مایر» استاد نورولوژی دانشگاه کلمبیا تأکید می کند: زمانی که قلب از تپش بازمی ایستد، فرآیند مرگ آغاز می شود.

صدمه به مغز ناشی از کمبود اکسیژن در این مرحله شروع می شود و ظرف چند ثانیه فعالیت مغز را تحت تأثیر قرار می دهد، اما این مرحله چند دقیقه پس از آن روی می دهد که سلولهای محروم از قند وارد فرآیند مراحل برنامه ریزی شده مرگ سلولی می شوند.

در نبود اکسیژن، دسته ای از سیگنالها پیام آغاز زمان مرگ را به سلولها مخابره می کنند؛ بنابراین اگر بتوان وقفه ای در این فرآیند ایجاد کرد، احتمال معکوس کردن مرگ وجود خواهد داشت.

بینش در خصوص امکان توقف فرآیند مرگ در این مرحله با توجه به گزارش هایی مبنی بر نجات برخی بیماران و بازگرداندن آنها به حیات بدون یا با صدمات بسیار کم مغزی پس از چند ساعت توقف عملکرد مغز و قلب ارائه شده است.

کلید انجام موفق احیاء بیماران در حال مرگ، هیپوترمی است که در کنار مراقبتهای ویژه بسیار خاص باعث نجات فرد می شود؛ در حالت هیپوترمی درجه حرارت هسته بدن چند درجه پایین تر از دمای طبیعی یا ۳۷ درجه سانتیگراد آورده می شود.

مدت زمان توقف نبض بیمار


مطالعات نشان می دهد، حالت هیپوترمی با کاهش نیاز مغز به اکسیژن، از این اندام محافظت کرده و از آسیب جدی به آن جلوگیری می کند؛ این فرآیند در عین حال به مسدود کردن مسیر مرگ سلولها نیز کمک می کند.

فناوریهای خنک سازی بدن به بهبود بسیاری از بیماران دچار ایست قلبی کمک می کند، اما در صورتیکه آسیب بیش از حد باشد، دیگر امکان نجات و بازگرداندن بیمار وجود نخواهد داشت.

همچنین احیاء موفق بیمار بستگی به نحوه درمان بیمار پس از بازگشت مجدد ضربان قلب و چگونگی گرم کردن بدن پس از ایجاد حالت هیپوترمی دارد.

باید توجه داشت که اگر بیمار به مراقبتهای اولیه پاسخ داده و قلب شروع به فعالیت مجدد کند، ورود حجم ناگهانی خون و اکسیژن به مغز می تواند آسیبهای عصبی را وخیم تر کند؛ در عوض تعدیل مقدار اکسیژن در مغز پس از فرآیند احیاء برای بیمار بسیار حیاتی محسوب می شود.

خنک سازی بدن


ایده خنک سازی بدن بعد از ایست قلبی از چند دهه قبل مطرح شده بود، اما دانشمندان در خصوص منافع آن برای بیمار مطمئن نبودند.

مطالعات انجام شده طی سالهای اخیر نشان می دهد که هیپوترمی به نجات و احیاء بیماران کمک می کند، اما همه بیمارستان ها از این روش بعنوان بخشی از پروتکل مراقبت های ویژه استفاده نمی کنند.

دکتر «پرنیا» خاطرنشان کرد: ماساژ قفسه سینه تا بازگشت ضربان قلب در مراحل احیاء برای اطمینان از رسیدن مقدار کافی خون و اکسیژن به مغز، در ادامه خنک سازی و کاهش اکسیژن پس از شروع مجدد فعالیت قلب بعنوان فاکتورهای مهم برای نجات جان بیماران بدون ایجاد آسیب مغزی محسوب می شوند.

نتایج این مطالعه در آکادمی علوم نیویورک ارائه شده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات