سلامت>  تحقیقات- همشهری آنلاین: سرطان مغز یکی از شایع ترین عوامل مرگ ناشی از سرطان است که با روش های کنونی ظرف ۲ تا ۳ روز قابل تشخیص است. محققان اکنون یک تکنیک جدید تولید کرده اند که به واسطه آن این بیماری ظرف ۳۰ دقیقه تشیخص داده می شود

به گزارش مهر، سرطان مغز به یک یا دو غده سرطانی در مغز یا در ستون فقرات مرکزی اطلاق می شود، این سرطان ممکن است در هر سنی ایجاد شود اما همزمان با پیر شدن افراد امکان ابتلا به آن افزایش می یابد.

براساس اعلام موسسه سرطان آمریکا، امسال بیش از ۲۳ هزار مورد سرطان مغز در این کشور تشخیص داده شده است که بیش از ۱۴ هزار نفر آنها در نتیجه ابتلا به این شرایط جان خود را از دست دادند.

روش های تشخیصی کنونی برای این بیماری دربرگیرنده یک سری اسکن از جمله سی تی اسکن، ام آر آی و برق نگار مغزی است. اگر پس از این اسکن ها، یک تومور مشکوک به نظر برسد، نمونه برداری صورت می گیرد که این امر هم نیازمند بستری شدن ۲ تا ۳ روزه بیمار در بیمارستان است.

محققان دانشگاه مرکز لانکاشیر در بریتانیا اعلام کردند که تکنیک آنها می تواند تشخیص تومورهای مغزی را متحول کند و نیاز به بستری شدن های طولانی مدت و انجام آزمایش های تهاجمی را از بین می برد.

محققان برای رسیدن به این نتایج، نمونه خون ۴۹ بیمار مبتلا به سرطان مغز و ۲۵ نفر بدون سرطان را بررسی کردند. آنها با ترکیب نور مادون قرمز و شاخص های زیستی پروتئین توانستند وجود سرم گلایما (glioma serum) را که نشان دهنده وجود تومور مغزی است را تشخیص دهند.

وقتی که محققان اشعه مادون قرمز را مستقیم به این سرم تاباندند این نور دارای توانایی تشخیص نوسان های ملکولی را پیدا کرد به این معنا که محققان توانستند تشخیص دهند که آیا این گلایماها سرطانی هستند یا خیر.

محققان اظهار داشتند که این آزمایش ظرف ۳۰ دقیقه بیماری را تشخیص می دهد و می تواند نقطه عطفی در تشخیص سرطان مغز باشد.

دکتر ماتیو بیکر نویسنده این تحقیق از دانشکده پزشکی قانونی و علوم تحقیقاتی در دانشگاه لانکاشیر اظهار داشت که تحقیقات آنها ارائه کننده یک راه حل غیر تهاجمی برای تشخیص سرطان مغز در مراحل نخستین خود است.

وی یادآور شد که این تکنیک به پزشکان این امکان را می دهد که نتایج روند درمان بیمار خود را بهبود بخشند و از سوی دیگر استرس عاطفی بیماری را که در انتظار نتایج تحقیقات خود را است کاهش می دهد.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات