استقبال از عکس های کربلا در فرهنگسرای بهمن

عکس>  عکاسان- همشهری آنلاین: نمایشگاه عکس «سجده صاحبنظران» ، تصاویر کمتر دیده شده از کربلا و اماکن زیارتی عراق، به جهت استقبال شایان توجه اقشار مختلف مردم تا اربعین حسینی تمدید شد.

به گزارش همشهری آنلاین، این نمایشگاه که مجموعه آثار محمد خوشرو در دو سال گذشته است، در آستانه عاشورای حسینی در گالری بهمن، فرهنگسرای بهمن به روی دیوار رفته است که اینک تا اربعین ادامه خواهد یافت.

این نمایشگاه خاص که آستان مقدس و نورانی پنج امام همام و چند اماکن متبرکه شیعه در عراق را از دو منظر احساس معنوی یک زائر و نیز زاویه نگاه زیباشناختی هنری به تصویر می کشد، برگزیده ای از مجموعه نفیس کتاب" سجده صاحبنظران" است که سال ١٣٩٠ با روایتگری عکس های" محمد خوشرو" و به همت موسسه توسعه ایرانیان در ٢٥٠ صفحه به زیور طبع آراسته شد و حال برخی از آنها برای نخستین بار به نمایش در می آید.

در این نمایشگاه ٣۶ تابلوی عکس در ابعاد بسیار بزرگ ارائه شده که از نماهای بسیار باز (لانگ شات) تا نماهایی بسیار بسته (اکستریم کلوزآپ) ضریح مطهر امام حسین (ع) ، بین الحرمین، بارگاه نورانی حضرت عباس و نیز صحن مقدس مولای متقیان علی (ع) در نجف، امام موسی کاظم در کاظمین و امامان همام محمد تقی و علی نقی (علیهم السلام) در سامرا را به گونه ای روایت می کند که معمولا از نگاه زائران دور می ماند.

محمد خوشرو که پس از چندین نمایشگاه عکس موفق در زمینه آبستره و انتزاعی ، چند سالی است دوربین عکاسی اش به عتبات عالیات زوم است و سه کتاب بسیار نفیس با همین رویکرد به چاپ رسانده است، در افتتاحیه این نمایشگاه در فرهنگسرای بهمن به رسانه ها گفته بود: " زیارتگاه ها و امکان مقدس زیارتی در واقع تجلی کننده افکار و ارادت مسلمانان و دوستداران اهل بیت (ع) هستند؛ به نوعی حاصل تجمیع عشق و ارادت دوستداران اهل بیت (ع) و تخصص افراد در رشته های مختلف است" .

وی درباره نمایشگاه" سجده صاحبنظران" گفت: این عکس ها ماحصل سفرهای من بین سال های ۸۸ تا ۹۰ به عتبات عالیات هستند که در این آثار در واقع تاریخ معماری اسلامی، از قدیمی ترین ضریح که مربوط به دوران آل بویه است تا آخرین ضریح که توسط استاد فرشچیان طراحی و ساخته شده مرور شده است.

خوشرو افزود: بیینده در این نمایشگاه علاوه بر اینکه به نوعی می تواند تمام امکان مقدس و زیارتگا ه های کشور عراق را زیارت کند با سیر تحول تاریخی معماری اسلامی نیز آشنا می شود.

وی با اشاره به تاثیر و تاثر متقابل وجود ائمه و زیارتگاه ها بر هنرمندان ارادتمند به ائمه اطهار (ع) ادامه داد: از تجمیع کارهای این هنرمندان در معماری طی قرن ها، امروز نقوش و فضاهایی باقی مانده که از آنها به عنوان فضاهای معماری ابنیه اسلامی و زیارتگا ه ها یاد می شود.

این عکاس اضافه کرد: در واقع زیارتگا ه ها مقدس نتیجه کنار هم قرار گرفتن عشق و ارادت به ائمه به علاوه تخصص هنری است.

چرا که در این اماکن می توان اوج تجلی تمامی صنایع هنری مانند آینه کاری، کاشی کاری، طلاکاری، فلزکاری و… با توجه به زمان هایی که در تاریخ به وجود آمدند، مشاهده کرد.

خوشرو در پایان خاطر نشان کرد: رفتن به عتبات عالیات از آرزوهای بسیاری از ایرانیان و دوستداران اهل بیت (ع) است و من این توفیق نصیبم شده که فضای روحانی و آرامش بخش آنجا را تجربه کنم و امیدوارم سهم کوچکی در بازسازی آن فضا داشته باشم و در آینده نیز شاهد این فضاسازی از سوی سایر هنرمندان باشیم.

این نمایشگاه به همت موسسه توسعه ایرانیان و با همیاری معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ، شهرداری منطقه ١۶ و فرهنگسرای بهمن دایر شده است که همه عکس های این مجموعه از گنجینه هنری موسسه توسعه ایرانیان است و نمایشگاه جنبه فروش ندارد.

کتاب نفیس" سجده صاحبنظران" که اماکن زیارتی عراق را در ١٠ فصل روایت می کند و دوربین محمد خوشرو مثل یک زایر تلاش می کند این بارگاه های مقدس شیعی را از زوایایی دیده نشده به تصویر بکشد، تابستان ١٣٩٠ در حالی انتشار یافت که عنوان کتاب را محمد احصائی خوشنویسی نمود و مقدمات آن را استاد آیدین آغداشلو ، مهندس سید محمد بهشتی، سید محمد صادق خرازی و سید محمد مجتبی حسینی نگاشته اند.

محمد خوشرو تاکنون سه کتاب نفیس با رویکرد عکاسی مذهبی شامل" بر آستان رضا (ع) ، سجده صاحبنظران و نسیم سحر" ارائه داده است که آنها را یک کتاب عکس دیگر با عنوان" خیال" همراهی می کند که به ژانر دیگر عکاسی او، عکاسی هنری با گرایش انتزاعی اختصاص دارد.

خوشرو متولد ١٣۴٩ است و از سال ١٣٨٥ آثارش در هشت نمایشگاه انفرادی در گالری های ماه مهر، اعتماد، شکوه، موزه ملک و نیز رویدادهای جمعی نظیر" تصویر سال" و یا" چشم درون" در موزه هنرهای معاصر و اتفاقا همین روزها در نمایشگاه" به روایت عکاسان معاصر ایران" در گالری پردیس ملت به تماشا درآمده است.

نمایشگاه" سجده صاحبنظران" که از ۱۹ آبان در گالری بهمن فرهنگسرای بهمن آغاز به کار کرده است، تا دوم دی ماه دایر خواهد بود.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات