ماهواره TechEdSat-۳p که چندی پیش از ایستگاه بین المللی فضایی پرتاب شد، اخیرا با موفقیت در مدار زمین قرار گرفته است.

به گزارش افکارنیوز ، به زودی این سامانه دو فناوری شامل ابزار exo-brake را برای نشان دادن نوعی تکنیک جدید de-orbit و همچنین سامانه ارتباطاتی جهت ارائه اطلاعات دقیق در خصوص وضعیت این ماهواره را به نمایش می گذارد.

این ماهواره در سوم آگوست بر بورد «وسیله نقلیه انتقال دهنده H-II» ژاپنی وارد ایستگاه بین المللی شد.

این سامانه در تاریخ ۲۰ نوامبر از Deployer مداری ماهوار ه ای کوچک ژاپنی واقع بر بورد ایستگاه پرتاب شد. این وسیله مداری، پردازشگر کوچکی به نام TechEdSat را در سال ۲۰۱۲ پرتاب کرده بود.

مارکوس مورباخ، بازرس ارشد مرکز تحقیقاتی ایمز در کالیفرنیا گفت: سیستم TechEdSat-۳p نخستین نانوماهواره با چنین ابعادی به شمار می آید و شامل یک کیوبست سه واحدی است که از ایستگاه بین المللی فضایی به مدار اعزام شد.

ایستگاه بین المللی فضایی، علم، فناوری و نوآوری انسان را برای نمایش فناوری هایی جدید و احراز موفقیت های تحقیقاتی در هم ادغام کرده است.

پرتاب نانوماهواره ها با هدف آزمایش فناوری های لازم جهت کنکاش اعماق فضا، فقط نمونه ای از چگونگی استفاده از ایستگاه فضایی برای رسیدن به جهش بزرگ بعدی در مسیر انجام ماموریت های آتی به سیارک ها و مریخ است.

آزمایشگاه اول بر بورد ماهواره اعزامی به مدار زمین، exo-brake نام دارد.

این آزمایشگاه یک ابزار ترمزگیری ویژه است که در فشارهای بی نهایت پایین و مانند یک چتر نجات عمل می کند.

ترمزگیر ماهواره مزبور نخستین سامانه ای است که فرایند de-orbit و ورود دوباره را در جو خارجی زمین عملی می کند.

مهندسان معتقدند این سامانه ترمزگیری امکان بازگشت محموله های کوچک را از ایستگاه یا دیگر پلت فرم های مداری فراهم می کند.

ماهواره TechEdSat-۳p همچنین مجهز به یک مودم داده با شات کوتاه (short-burst) است که با گیرنده جی پی اس با هدف اجرای کارکردهای ارتباطاتی شامل ارائه داده هایی در خصوص سلامتی فضاپیما و محیط فضایی ترکیب می شود.

مورباخ گفت: TechEdSat-۳p از پارادیم ارتباطات نانوماهواره یی کاملا جدید استفاده می کند که در آن «ایریدیوم» و فضاپیمای مدارگرد «جی پی اس» جایگزین ایستگاه های زمینی در زمینه رهگیری، بازیابی سریع داده ها و توانایی آپلینک (uplink) می شوند.

این ماهواره دومین ماهواره از مجموعه سامانه های TechEdSat به شمار می آید که با موفقیت به مدار رسیده است.

این مجموعه از استاندارهای کیوبست هایی استفاده می کند که در دانشگاه ایالتی پلی تکنیک کالیفرنیا در سنت لوئیس اوبیسپو تدوین شده اند.

ماهواره TechEdSat-۳p توسط دانشجویانی از دانشگاه ایالتی سنت خوزه و دانشگاه ایداهو طراحی، ساخته و آزمایش شده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات