چندی پیش آقای ظریف، وزیر محترم امور خارجه به دلیل فشار کاری زیاد دچار کمردردی شدید شد؛ در حدی که مجبور شد با کمک ویلچر یا در حال استراحت سر جلسات مهم حاضر شود. این کمردرد گویا طی سفر به ژنو تشدید شد و دکتر برای او یک هفته استراحت مطلق تجویز کرد.


مجله زندگی ایده آل:  چندی پیش آقای ظریف، وزیر محترم امور خارجه به دلیل فشار کاری زیاد دچار کمردردی شدید شد؛ در حدی که مجبور شد با کمک ویلچر یا در حال استراحت سر جلسات مهم حاضر شود. این کمردرد گویا طی سفر به ژنو تشدید شد و دکتر برای او یک هفته استراحت مطلق تجویز کرد؛ به همین دلیل آقای وزیر نتوانست در جلسه مجلس شرکت کند. عکس های کمردرد آقای ظریف همه جا پر شده بود و خیلی ها با او احساس همدردی کردند؛ چراکه کار زیاد و درد های این چنینی میان ایرانی ها موضوع جدیدی نیست. ما هم به این بهانه سراغ دو نفر از بهترین متخصصان ارتوپدی و طب فیزیکی و توانبخشی رفتیم تا نظرشان را در این مورد جویا شویم.

شایع ترین بیماری بعد از سرماخوردگی!

کمردرد بسیار شایع است. شاید بعد از سرماخوردگی شایع ترین درد دوران ما باشد و معمولا ۹۰ درصد از مردم یک بار کمردرد را تجربه کرده اند. در واقع کمردرد یک بیماری مستقل نیست و می تواند نشانه ای از بیماری های مختلف باشد. به هرحال در ۸۵ درصد از موارد خود به خود خوب می شود. جامعه سالانه هزینه های زیادی برای درمان کمردرد و عوارض حاصل از بیکار شدن افراد مبتلا می پردازد. علائم کمردرد اغلب ظرف دو ماه حتی اگر درد به پا انتشار داشته باشد (سیاتیک) ، از بین می رود؛ حتی اگر هیچ درمانی انجام نشود. اگر کمتر از یک ماه از کمردرد گذشته باشد پزشکان معمولا آن را کمردرد حاد می نامند و در صورتی که بیش از یک ماه از شروع آن گذشته باشد، آن را کمردرد مزمن می نامند.کمردرد یک علامت است

همان طور که گفته شد کمردرد اصولا یک علامت است. از علل شایع آن می توان به آسیب عضله، استخوان و اعصاب (نخاع یا ریشه های عصبی) اشاره کرد. درد احشاء شکم، لگن یا قفسه سینه نیز ممکن است به شکل کمردرد بروز کند که به آن درد انتشاری می گویند؛ مثل درد آپاندیسیت، عفونت کلیه، کیست تخمدان، بارداری معمولی و بارداری خارج رحمی. علائم سیاتیک (ریشه های عصبی) نیز به علت تحریک ریشه عصب در اثر فشار دیسک بیرون زده بین مهره ای به وجود می آید. در این موارد درد تیز و برنده است، ناحیه به خصوصی را کرخ کرده و گاه تا انگشتان انتشار پیدا می کند. این حالت معمولا مربوط به جوانان است که کارهای سنگین می کنند و باعث می شوند قسمت ژله ای مرکز دیسک بیرون بزند.

وقتی راه رفتن هم غیر ممکن می شود…

علت دیگر کمردرد، آرتروز یا تغییر ماهیت دیسک بین مهره ای است. پیشرفت سن باعث کاهش فضای دیسک بین مهره ای می شود. در این حالت صدمات کم هم می توانند باعث التهاب و فشار روی ریشه های عصبی شوند. تغییر ماهیت دیسک بین مهره ای و از دست دادن مایع دیسک با پیشرفت سن همراه با تغییرات آرتروزی در مفاصل بین مهره ای است که باعث تنگی کانال نخاعی می شود. در این صورت شخص در حال ایستادن به مدت طولانی در هر دوپا احساس درد می کند. گاه قدرت راه رفتن طولانی را ندارد و ناچار به توقف می شود. معمولا این تغییرات را می توان در رادیوگرافی دید. در تنگی کانال نخاعی اگر قسمتی از دیسک به داخل کانال نخاع بیاید و کانال را به شدت تنگ کند، ممکن است علایم شدید و خطرناک مثل از دست دادن حس اندام، اختلال در کار روده یا مثانه و عدم کنترل ادرار پیش بیاید.سفتی صبحگاهی یا خستگی و درد عضلانی دارید؟ !

یکی دیگر از علل شایع کمردرد، فیبرومیالژی است. در این حالت نقاط خاصی دردناک می شوند که با فشار روی آن، بیمار احساس درد می کند (Trigger Point) . در این حالت محدوده حرکتی گروهی از عضلات کم می شود و درد معمولا در حیطه یک عصب محیطی است. مشخصه آن نیز سفتی صبحگاهی، خستگی و دردهای عضلانی است. عفونت های استخوان و التهاب استخوان (اسپوندیلیت آنکیلوزان) نیز از علل دیگر کمردرد هستند. تومورها به خصوص وقتی استخوان ها را گرفتار می سازند می توانند از علل شایع کمردرد در افراد مسن باشند.

درمان های اولیه به کمک شما می آیند

از درمان های اولیه کمردرد قبل از مراجعه به پزشک می توان به استراحت، استفاده از گرما و سرما، آرام بخش، مسکن، پیاده روی در آب و ورزش در حالت خوابیده اشاره کرد به صورتی که پا روی صندلی یا مبل قرار گیرد و زانوها و مفصل لگن ۹۰ درجه خم شده باشند. همچنین در زمان طاق باز خوابیدن باید یک بالشت زیر دو زانو قرار داد. اگر هم فرد به پهلو می خوابد باید یک بالشت بین دو زانو بگذارد.این نوع کمردرد قابل کنترل است

کمردرد مکانیکال در اثر به هم خوردن تعادل عضلات در ناحیه کمر و لگن اتفاق می افتد. برای مثال ممکن است قوس کمر افزایش یا کاهش پیدا کند یا کوتاهی و خشکی عضلات باعث ایجاد کمردرد شود. با توجه به گفته های آقای ظریف و پزشک ایشان کمردرد او از نوع مکانیکال است که با رعایت یکسری نکات و تمرینات روزانه به خوبی می تواند کنترل شود. کمردرد مکانیکال با وضعیت عضلات ناحیه کمر و روش زندگی روزمره در ارتباط است. افرادی که در فعالیت روزانه شان مثل ایستادن، نشستن، خوابیدن و… از روش های غلط استفاده می کنند به ارگان های ناحیه کمرشان آسیب می رسانند. هر فعالیتی که در طول شبانه روز انجام می دهیم برای مثال بلند شدن، نشستن، جا به جا کردن و… آسیب های بسیار کوچکی به مفاصل و اندام های حرکتی وارد می سازند. این آسیب ها میکروتروما نام داشته و خاصیت تجمعی دارند. یعنی به تدریج نتایج شان روی هم جمع می شود و به مرحله ای می رسد که اندام را دچار مشکل می سازد. پس یک نکته مهم در پیشگیری و درمان، رعایت روش های صحیح فعالیت های روزانه است.

شاید مشکل از عضلات باشد

مسئله دیگر در مورد کمردرد، وضعیت سلامت عضلات است. عضلات گارد محافظ بدن هستند. عضله ای که سالم و قوی است و انعطاف پذیری کافی دارد به خوبی نقش محافظت دربرابر آسیب دیدن مفاصل را ایفا می کند. اما عضله ای که انعطاف پذیری کافی ندارد نمی تواند نقش خود را به خوبی در فعالیت های روزانه ایفا کند. همانطور که می دانید عضلات اگر به صورت روزمره و منظم تحت تمرینات کششی قرار نگیرند به تدریج انعطاف پذیری خود را از دست می دهند. مسئله دیگر تعادل بین گروه های عضلانی است. برای مثال در ناحیه کمر و لگن یک عده از عضلات هستند که مهره های ناحیه کمر را به سمت عقب و یک عده از عضلات مهره ها را به سمت جلو می برند. پس روی هر مفصل گروه های مختلف عضلانی کار می کنند. نکته مهم اینکه باید بین قدرت و انعطاف پذیری این گروه ها تعادل برقرار باشد. وقتی این تعادل به هم می خورد می تواند باعث آسیب پذیر شدن آن ارگان یا مفصل شود. با آموزش و انجام تمرینات منظم درمانی روزانه در مورد کمردرد مکانیکال می توان به تدریج قدرت عضلات را برگرداند و انعطاف پذیری شان را به حد طبیعی رساند و بین گروه های عضلانی تعادل برقرار کرد. به این ترتیب با رعایت رفتارهای حرکتی صحیح، فرد به تدریج به سطح مطلوبی از بی دردی در ناحیه کمر خواهد رسید.کمردردی ها روی چه تخت و تشکی بخوابند؟ !

توصیه می شود برای نشست، برخاست و خوابیدن از یک سطح بلند مثل تخت استفاده شود. در واقع موقعی که فرد می خواهد از روی یک تخت با ۳۰ یا ۴۰ سانت ارتفاع از زمین بلند شود یا روی آن بنشیند طبعا نیروی کمتری به مفاصلش وارد می شود و آسیب کمتری می بیند تا اینکه بخواهد از روی زمین بلند شود و روی زمین بنشیند. درمورد بستر نیز توصیه می شود بیش از حد انعطاف پذیر و نرم نباشد مثل تخت های فنری یا بعضی تشک های خوش خواب زیرا به تدریج باعث افزایش قوس ها می شود. همچنین نباید بیش از حد سفت باشد مثل زمین و چوب. توصیه ما استفاده از تشک های پنبه ای یا پشمی سنتی یا خوش خواب های طبی است که انعطاف پذیری نسبی دارند. ارتفاع بالشت نیز مهم است. اگر بالشت بیش از حد بلند باشد می تواند هم به گردن آسیب بزند و هم ادامه آن آسیب به ستون فقرات ناحیه پشتی وارد شود.

به پهلو بخوابیم یا طاق باز یا روی شکم؟ !

به پشت یا به پهلو خوابیدن مشکلی ایجاد نمی کند، روشی که برای خوابیدن منع شده است و به کمر آسیب می رساند خوابیدن روی شکم است. طاق باز یا به پهلو خوابیدن هر دو برای کسانی که کمردرد یا قوس کمر یا کوتاهی و کرامپ عضلات ران و ساق دارند، مناسب است. به این ترتیب که باید به پهلو بخوابند و زانو را کمی به سمت شکم خم کنند یا اگر طاق باز می خوابند یک بالشت کوچک زیر زانوها بگذارند تا کمی در حالت خمیده قرار بگیرد و فشار از روی کمر برداشته شود. اما این روش ها نیز در درازمدت توصیه نمی شوند و فقط باید زمانی اجرا شوند که فرد کمر درد دارد. این افراد باید به تدریج با انجام تمرینات کششی سعی کنند تعادل عضلات را به حالت نرمال برگردانند. بعد از آن دیگر احتیاجی به خم کردن زانوها موقع خواب نخواهند داشت.روی سرتان کتاب بگذارید!

افرادی که کمر درد دارند باید از پوشیدن کفش های پاشنه بلند اجتناب کنند و با تقویت عضلات لگن و شکم، قوس کمرشان را بهبود بخشند. همچنین نباید هنگام راه رفتن قوز به جلو داشته باشند. یک تمرین ساده برای این منظور، گذاشتن یک کتابچه متوسط روی سر و راه رفتن با آن است، بدون اینکه آن را با دست بگیرند. این افراد باید روزی ۲ بار این تمرین را انجام دهند. هنگام نشستن نیز همیشه باید تکیه گاه داشته باشند و تا آخرین قسمت نشیمنگاه صندلی عقب بروند و تکیه بدهند. زاویه بین ران و کمر باید بین ۱۰۰ تا ۱۱۰ درجه باشد؛ یعنی نه بیش از حد به جلو و نه بیش از حد به عقب خم شوند. پاها نباید آویزان باشند. مفصل زانو ترجیحا باید ۱ تا ۲ سانت از مفصل ران بالاتر باشد. زاویه بین ساق و ران هم ۹۰ درجه باشد. طوری باشد که کف پاها به راحتی روی زمین قرار بگیرد یا ترجیحا از زیرپایی های شیب دار استفاده شود تا پنجه ها کمی رو به بالا کشیده شوند. پشتی صندلی باید انعطاف پذیری نسبی داشته باشد یعنی نه بیش از حد خشک و نه بیش از حد انعطاف پذیر باشد. استفاده از پشتی کمر برای کسانی که افزایش قوس کمر دارند نیز باعث می شود قوس کمرشان پر شود و احساس راحتی بیشتری کنند اما باز هم توصیه می شود در درازمدت تعادل عضلات را برقرار سازند و قوس کمر را اصلاح کنند تا دیگر نیازی به این بالشتک ها نداشته باشند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات