والت دیزنی نامی است که در دنیای سینما و انیمیشن یکی از تأثیرگذارترین چهره های هنری است که با کمپانی خود توانست جذاب ترین و مطرح ترین انیمیشن های تاریخ سینما را خلق کند و زندگی میلیون ها انسان را در سراسر دنیا تحت تأثیر خود قرار دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، " میکی ماوس" ، " سفید برفی" ، " گربه های اشرافی" ، " سیندرلا" ، " زیبای خفته" و بسیاری دیگر از شخصیت های دوست داشتنی دوران کودکی و نوجوانی و جوانی میلیون ها نفر ساکن زمین ساخته و تولید کمپانی" والت دیزنی" هستند که در سال ۱۹۲۳ تأسیس شد. این کمپانی طی ۹ دهه فعالیت خود توانست با آثار و فعالیت های متعدد، بسیاری از رویاهای کودکانه را به واقعیت تبدیل کند.

دیزنی به دلیل تولید انیمیشن هایی فراموش نشدنی در بین مردم دنیا شناخته شده است اما اینکه این کمپانی چگونه توانسته بعد از ۹ دهه فعالیت همچنان نام خود را در بین علاقه مندان و طرفداران سینما و انیمیشن در سراسر دنیا ماندگار کند، به عملکرد و برنامه ریزی قابل توجه مدیران دیزنی مربوط می شود.

شاید اولین چیزی که با شنیدن نام دیزنی به ذهن خطور کند، تولید انیمیشن باشد. اما کمپانی دیزنی سال های متمادی است که در شاخه های فرهنگی و هنری مختلف در سراسر جهان فعال است. شبکه تلویزیونی، رادیویی و اینترنتی ESPN با فعالیت در حوزه ورزش، شبکه تلویزیونی و رادیویی ABC شامل زیرمجموعه های، ABC News، ABC Owned Television Station Group، Disney/ABC Television Group
Disney Channels Worldwide، ABC Family، ABC Entertainment Group دامنه فعالیت های کمپانی دیزنی را در عرصه رسانه شامل می شوند.

همچنین این کمپانی در عرصه تفریح خانواده و ارائه امکانات رفاهی به طرفداران خود در سراسر دنیا زیر مجموعه هایی نظیر پارک های معروف دیزنی یا همان Disneyland را در شهرهای پاریس، توکیو، شانگهای و هنگ کنگ و نقاط مختلف ایالات متحده آمریکا دایر کرده است. همچنین بخش Disney Cruise Line یا خط کشتی رانی مختص دیزنی که بهترین امکانات رفاهی را برای سفرهای دریایی فراهم می کند و بخش هایی نظیر
Disney Vacation Club و Aulani, a Disney Resort & Spa و Adventures By Disney نیز امکاناتی چون تورهای دیزنی، هتل های دیزنی در هاوایی و سفر به مناطق طبیعی زیبای جهان در کشورهای مختلف نظیر پرو، چین، آفریقای جنوبی، استرالیا، اروپا و کوه های راکی را برای طرفداران دیزنی ارائه می دهند.

اما فعالیت های کمپانی دیزنی به همین اقدامات محدود نمی شود و این کمپانی یکی از بزرگترین مجموعه های استودیوهای فیلم و انیمیشن سازی را هم در اختیار دارد که از طریق آن ها به تولید فیلم، انیمیشن، فیلم مستند و موسیقی می پردازد. همچنین مجموعه سالن های تئاتر دیزنی که در آن ها نمایش های برگرفته از انیمیشن های دیزنی برای علاقه مندان روی صحنه می روند، از دیگر امکانات کمپانی دیزنی هستند. این کمپانی یکی از بزرگترین پخش کننده های فیلم و انیمیشن در جهان نیز به شمار می رود.

انتشار و توزیع کتاب های کودکان، کتاب های آموزشی، کتاب های داستانی و داستانی مصور، لوح های فشرده بازی و انیمیشن، طراحی بازی های رایانه ای، مجلات هنری و تولید اسباب بازی از دیگر فعالیت های کمپانی دیزنی هستند که از طریق فروشگاه های این کمپانی در پنج قاره در دسترس علاقه مندان و خانواده ها قرار می گیرند.

همچنین کمک رسانی و ارائه خدمات به کودکان و خانواده های آسیب دیده در جنگ و بلایای طبیعی در نقاط مختلف جهان از دیگر برنامه های و فعالیت های کمپانی دیزنی است.

" دلاور" انیمیشنی از استودیو پیکسار یکی از مهمترین استودیوهای زیرمجموعه دیسنی در ساخت انیمیشن

نگاهی به کارنامه کاری و نوع عملکرد کمپانی دیزنی بیانگر آن است که برنامه ریزی متمرکز و هدفمندی برای گسترش فعالیت های این کمپانی در سراسر جهان وجود داشته و دارد و تأثیرگذاری و اهمیت دیزنی تنها به تولید انیمیشن های متعدد نیست.

دیزنی علاوه بر تولید اسباب بازی و کتاب در بخش بازی های رایانه ای هم فعال است


البته به عقیده بسیاری از کارشناسان بین المللی برخی از علائم موجود در محصولات دیزنی و نوع عملکرد و گستردگی آن در سراسر جهان و نفوذی که در بین خانواده ها و فرهنگ های مختلف داشته، حاکی از حمایت و پشتیبانی قدرتمند پشت پرده صهیونیست ها از این کمپانی است.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات