سلامت>  عمومی- گروه دانش و سلامت- زهرا رفیعی: مسئولان وزارت بهداشت مدعی هستند که واکسن فلج اطفال در کشور تأمین شده؛ این در حالی است که تماس های مردمی با روزنامه همشهری حاکی از آن است که برخی مراکز درمانی در تهران این دارو را هنگام مراجعه متقاضیان ندارند و مراجعه آنها را به چند روز دیگر موکول می کنند.

اوایل ماه جاری بود که مدیران وقت وزارت بهداشت خبر از واردات ۳میلیون دوز واکسن به کشور داده بودند و هم اکنون نیز از عدم کمبود واکسن خبر می دهند. مدیرکل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو در این باره به ایرنا گفت که نیاز کشور به واکسن فلج اطفال تأمین شده و با برنامه ریزی های صورت گرفته نیاز به این واکسن تا خردادماه ۹۳تأمین می شود.

کمبود دارو در کشور در حالی است که ایران یکی از تولید کنندگان واکسن فلج اطفال در منطقه بود. دکتر مهدی پیرصالحی مدیرکل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو اما خبر از واردات ۶میلیون دوز واکسن فلج اطفال تا پایان آذرماه سال جاری به کشور می دهد و می گوید:

این سازمان هم اکنون نیازحداقل دو ماه و نیم کشور به واکسن فلج اطفال را تأمین کرده است که تا پایان ماه جاری (آذر) با واردات ۶میلیون دوز واکسن، سه ماه و نیم دیگر نیز به آن اضافه خواهد شد؛ یعنی تا حدود خرداد ماه دیگر مشکلی برای تأمین این واکسن نخواهیم داشت. سالانه ۱۸میلیون دوز واکسن فلج اطفال در کشور نیاز است درحالی که سالانه ۸تا ۱۰میلیون دوز واکسن فلج اطفال در کشور تولید می شود. مدیرکل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو دلیل کمبود داروی امسال را تقاضای بیش از حد می داند و می گوید: تولیدات داخلی جوابگوی نیاز کشور نبود. امسال یک میلیون و ۸۰۰هزار دوز واکسن فلج اطفال به کشور وارد شده است.

کمبود واکسن فلج اطفال در ماه های اخیر والدین زیادی را نگران کرده است. اگرچه مسئولان می گویند این مشکل برطرف شده است، شاید مشکلاتی که در توزیع عادلانه دارو در کشور وجود دارد این مسئله را برای والدین بحرانی جلوه دهد. فلج اطفال بیماری ای است که سال هاست در کشور ریشه کن شده ولی فلج شدن کودک توسط ویروس پولیومیلیت یکی از کابوس های والدین است.

پولیومیلیت یا فلج اطفال نوعی بیماری ویروسی است که در آن ویروس موجب آسیب تعدادی از سلول های نخاع شده و به دنبال آن تعدادی از عضلات اندام های بیمار فلج می شوند. این بیماری با انجام واکسیناسیون تا حد زیادی در دنیا ریشه کن شده، ولی در بعضی کشورها مانند پاکستان و افغانستان همچنان وجود دارد. بنابراین نگرانی والدین به دلیل هم مرز بودن با این کشورها طبیعی است. این نگرانی زمانی توجیه می شود که همه ساله در زمان شیوع بیماری وبا، بیشتر مبتلایان به این بیماری اتباع افغانستانی هستند. این نشان می دهد که بیماری می تواند به راحتی به شهر های بزرگ منتقل شود.

البته دکتر مصطفی عمیدی، پزشک عفونی کودکان به همشهری می گوید: تأخیر چند روزه در دریافت واکسن فلج اطفال نگران کننده نیست. این بیماری از طریق تماس مستقیم و مصرف مواد خوراکی آلوده به کودکان منتقل می شود. دکتر مسعود مردانی، متخصص بیماری های عفونی نیز با ابراز تعجب از کمبود واکسن در روزهای اخیر گفت: ۵۰سال است که در ایران واکسیناسیون فلج اطفال به موقع برای همه کودکان انجام می شود.

این واکسن سال هاست که در ایران ساخته می شود و کیفیت آن به اندازه ای خوب است که به کشور های همسایه نیز صادر می شود. واکسیناسیون کودکان افغانستانی مقیم ایران و در یک دوره در خاک افغانستان توسط وزارت بهداشت ایران به صورت رایگان انجام شده است. کمبود واکسن در ماه های اخیر نتیجه بی تدبیری است که خوشبختانه برطرف شده است. وی نیز مانند دکتر عمیدی تأکید کرد که تأخیر چند روزه مشکلی را برای کودک ایجاد نخواهد کرد ولی تأخیر چندماهه می تواند آسیب زا باشد.

بیماری فلج اطفال، بیماری ای است که در جهان در حال ریشه کنی است و تنها ۳کشور افغانستان، پاکستان و نیجریه هستند که نتوانسته اند این بیماری را کنترل کنند و به عنوان کشورهای بومی این بیماری شناخته شده اند. دکتر محمدمهدی گویا نیز معتقد است که مراقبت از کودکان برای مبتلانشدن به بیماری فلج اطفال باید کاملا جدی گرفته شود. رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت می گوید: از آنجا که ایران با کشورهای افغانستان و پاکستان همسایه است، بنابراین مراقبت و جلوگیری از ورود این بیماری به کشور از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و تنها راه پیشگیری از ابتلا به این بیماری هم دریافت قطره خوراکی فلج اطفال است.

کمبود واکسن و دارو در ۶ماهه اول امسال اگرچه شاید سلامت کودکان را با احتمال کمتری به خطر بیندازد، ولی به قول رئیس سازمان غذا و دارو باعث سرشکستگی است.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات