سلامت>  عمومی- همشهری آنلاین: در خبری مهیج برای دوستداران شیرینی، محققان آلمانی موفق به تولید نوعی شیرینی بدون قند شده اند که میزان باکتری های حفره زا را در دندان کاهش می دهد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ، این شیرینی که توسط کریستین لانگ از شرکت زیست فناوری برلین ابداع شده، حاوی باکتری های مرده ای است که به باکتری های عامل ایجاد حفره در دندان ها می چسبند.

طبق نتایج پژوهش ها، افرادی که از این شیرینی استفاده کردند از سطوح کاهش یافته باکتری بد در دهان خود برخوردار بودند. پس از خوردن شیرینی، باکتریهایی که به سطح دندان می چسبند از خود اسیدی آزاد می کنند که مینای دندان را حل کرده و منجر به پوسیدگی دندان می شوند.

گونه باکتریایی که بیشتر احتمال ایجاد حفره دندانی را دارد، «استرپتوکوک موتانس» است. گونه دیگر باکتری موسوم به «لاکتوباسیل پاراکاسی» که در کفیر وجود داشته، سطوح باکتری استرپتوکوک موتانس را کاهش داده و تعداد حفره های دندانی را کم می کند.

قند موجود در سطح باکتری لاکتوباسیل پاراکاسی به باکتری استرپتوکوک موتانس می چسبد. لانگ و همکارانش بر این باورند که لاکتوباسیل پاراکاسی با چسبیدن به استرپتوکوک موتانس از اتصال مجدد آن به دندان جلوگیری خواهد کرد.

این محققان سپس یک شیرینی بدون قند حاوی نمونه های باکتری که با گرما کشته شده اند، تولید کردند تا تاثیر باکتری لاکتوباسیل پاراکاسی را در کاهش حفره های دندانی مشاهده کنند.

از میان ۶۰ داوطلب حاضر در این پژوهش، یک سوم از شیرینی حاوی یک میلی گرم از لاکتوباسیل پاراکاسی، دو سوم از شیرینی حاوی دو میلی گرم از این باکتری و یک سوم نهایی از شیرینی های با طعم مشابه اما بدون باکتری خوردند.

هر کدام از داوطلبان پنج شیرینی را در طول دوره یک روز و نیم خوردند. در پایان آزمایشات، حدود سه چهارم داوطلبانی که از شیرینی های حاوی باکتری استفاده کرده بودند، از سطوح بسیار پائینتری از باکتری استرپتوکوک موتانس در بزاق خود نسبت به روز قبل برخوردار بودند.

داوطلبانی که از شیرینی های حاوی دو میلی گرم از باکتری لاکتوباسیل پاراکاسی خورده بودند، پس از خوردن اولین شیرینی کاهش چشمگیر میزان باکتری عامل حفره دندانی را تجربه کردند.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات