محققان آمریکایی از حل اسرار یک ویژگی عجیب مشترک بین زمین و سیارات مشتری، زحل، اورانوس و نپتون خبر داده و مدعی شدند این شرایط احتمالا در میان میلیاردها سیاره مشترک است.

به گزارش افکارنیوز ، در سال ۱۹۰۲ یک دانشمند موسوم به لئون تیسیرن دی بورت با استفاده از بالنهای مجهز توانست نقطه ای در جو زمین در ارتفاع ۱۲ تا ۱۵ کیلومتری را شناسایی کند که هوا از سردشدن بازایستاده و شروع به گرمتر شدن می کند.

وی این چرخش نامرئی را «تروپوپوز» نامیده و اصطلاح «استراتوسفر» را برای جوی بالایی و «تروپوسفر» را برای لایه زیرین که ما در آن زندگی می کنیم، انتخاب کرد.

سپس در دهه ۱۹۸۰، فضاپیمای ناسا دریافت که تروپوپوزها همچنین در جو سیاراتی مانند مشتری، زحل، اورانوس، نپتون و همچنین در بزرگترین قمر سیاره زحل موسوم به تیتان وجود دارند و این میزان در سطح مشابه جوی هر کدام از این سیارات با فشار حدود ۰.۱ بار یا حدود یک دهم فشار هوا در سطح زمین قرار دارد.

به گفته محققان، توضیح این رویداد در فیزیک تابش مادون قرمز قرار دارد. گازهای جوی، انرژی خود را با جذب نور مادون قرمز از سطح روشن سیاره های صخره ای که نور خورشید بر آنها می تابد یا از بخش های عمیق تر جو سیاره ای مانند مشتری که از سطح برخوردار نیست، بدست می آورند.

محققان با استفاده از یک مدل تحلیلی نشان دادند که در ارتفاع بالا، جوها به دلیل فشار پائین در برابر تابش حرارتی شفاف می شوند. در بالای سطحی که فشار در حدود ۰.۱ بار بوده، جذب نور مرئی یا مادون قرمز باعث گرمتر شدن سیارات عظیم و همچنین زمین و تیتان با افزایش ارتفاع می شود.

این فیزیکدانان یک قاعده کلی را ارائه کرده اند که باید بر جو بسیاری از سیارات دارای گازهای استراتوسفر که نور مادون قرمز یا مرئی را جذب می کنند، اعمال شود.

این پژوهش در مجله Nature Geoscience منتشر شده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات