آیا شب ها برای به خواب رفتن دچار مشکلات جدی می شوید؟ آیا افکار روزمره تان شب ها ذهن شما را درگیر می کند و مانع به خواب رفتن می شود؟ آیا این چرخه معیوب، هر شب و هر شب ادامه دارد؟ چه عواملی باعث بر هم خوردن خواب شما می شود؟

به گزارش افکارنیوز ، برای دانستن این مسئله ابتدا باید از اهمیت خواب آگاه باشید. اغلب ما وقتی که به زندگی سالم فکر می کنیم، آخرین چیزی که به ذهن مان خطور می کند داشتن یک خواب راحت و آرام شبانه است. در حالی که شاید خواب، مهمترین عامل داشتن زندگی سالم و عدم برخورداری از خواب راحت شبانه، باعث بروز انواع مشکلات و بیماری ها می شود. مثل افزایش فشارخون، سکته، دیابت و…

با دانستن اهمیت ویژه خواب شبانه، بهتر است از عواملی که ما را از آن محروم می سازند، مطلع شویم:

نداشتن ساعت منظم برای خواب


یکی از بهترین روش ها برای برخورداری از خئاب سالم و راحت شبانه این است که زمان خواب را با ساعت بدن یا همان ریتم چرخه ۲۴ ساعته تنظیم کنید. افرادی که از این نظم محروم هستند و در ساعات متفاوت به خواب می روند و از خواب بیدار می شوند، مسلماً قبل از خواب دچار مشکلاتی می شوند یا حتی با وجود زمان کافی برای خواب، احساس راحتی نخواهند کرد و خستگی شان رفع نمی شود. اگر تمام طول هفته به موقع به تختخواب بروید ولی آخر هفته ها برنامه هایتان عوض شود، مسلماً نمی توانید انتظار داشته باشید که ساعت خواب بدن تان تنظیم شده و به شکلی سالم ادامه یابد.

استفاده از قرص های خواب


قرص های خواب آور در واقع روی مشکلات مربوط به خواب شما، نقاب می کشند و آنها را حل نمی کنند حتی مصرف این قرص ها در دراز مدت، عوارض جدی تری به دنبال خواهد داشت و یکی از آنها، اعتیاد به مصرف شان است. در طولانی مدت این قرص ها بدخوابی را تشدید می کنند. در کنار عوامل جسمی و فیزیکی، یکی از عوامل برهم زننده خواب و بدخوابی، استرس است. در واقع استرس، نخستین و مهمترین عامل ایجادکننده اختلال خواب است. استرس های متوالی و مداوم باعث بدخوابی های شدید می شوند. برای حل کردن این مشکل بهتر است به سراغ قرص های خواب آور نروید بلکه با تمرین تنفس و روش های دیگر خود را به آرامش بیشتر برسانید و ترس ها و نگرانی هایتان را کاهش دهید.

چرت زدن های طولانی در طول روز


چرت زدن طولانی مدت در روز، مخصوصاً بعد از ساعت ۴ بعدازظهر و معمولاً رو به روی تلویزیون، باعث برهم خوردن ریتم خواب خوب و سالم می شود و باعث می شود که شب هنگام، دوباره نتوانید به راحتی بخوابید و از یک خواب کامل لذت ببرید. چرت زدن های روزانه شما نباید بیشتر از ۳۰ دقیقه باشد و هر روز یک بار بیشتر هم اتفاق نیفتد. به طور کلی چرت های کوتاه آسیبی به برنامه منظم خواب شبانه نمی زند مخصوصاً چرت های ۲۰ دقیقه ای قبل از ساعت ۴ بعدازظهر باعث افزایش بهره وری شما نیز می شوند.

آماده نشدن برای خواب


بدن ما نیاز به زمان کافی دارد تا بتواند به اندازه کافی انتقال دهنده های عصبی خواب را تولید کند و سیگنال هایی را به مرکز خواب مغز بفرستد که نتیجه آن ترشح هورمون های خواب برای به خواب رفتن است. پس نباید انتظار داشته باشید که هر وقت خواستید، بلافاصله به خواب بروید بلکه ابتدا باید محیط اطراف تان را برای خواب مساعد کنید و به بدن تان نیز فرصت آماده شدن بدهید. مثلاً تلویزیون را خاموش کنید (کلیه وسایل الکترونیکی را خاموش کنید) تا مغزتان تحریک نشود. قبل از خواب، شام مختصری بخورید، دوش آب ولرم بگیرید. به صداهای آرامش بخش گوش کنید و از کلیه چیزهای آزاردهنده دور باشید.

به بدن تان سیگنال های صحیح نمی دهید


بدن ما مطابق با سیگنال ها در می یابد که چه زمان باید به خواب برود و چه زمان از خواب بیدار شود. دو عامل خیلی مهم در این زمینه، تاریکی و روشنایی است. وقتی که به خواب می رویم، بدن ما به تاریکی کامل نیاز دارد تا بتواند هورمون خواب (ملاتونین) تولید کند و اگر اتاق خواب ما تاریک نباشد این فرآیند کلیدی دچار اختلال می شود بنابراین باید سعی کنید کلیه وسایل و امکاناتی که از خود نور تولید می کنند را از اتاق خواب تان دور کنید حتی مقدار اندکی نور می تواند تولید هورمون خواب را دچار اختلال کند و ریتم خواب را برهم بزند.

فکر کردن به چیزهای منفی و بد


برای آنکه شب راحت بخوابید، بهتر است قبل از خواب اصلاً به چیزهای منفی و بد فکر نکنید و برعکس، به چیزهای مثبت و خوب فکر کنید. افکار مثبت باعث می شوند تا راحت تر بخوابید. برای کاهش نگرانی ها و افکار منفی ذهنی تان در طول روز، آنها را بنویسید. این کار را به هیچ وجه شب ها قبل از خواب انجام ندهید. چرا که قرار است این افکار را از خواب شبانه تان جدا کنید.

آرامش/ شماره ۱۲/ نیمه اول مرداد ماه ۹۲/ مترجم: اعظم اسلامی مجد/ صفحه ۶۰
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات