سلامت>  عمومی- گروه دانش و سلامت - آرش نهاوندی: بودجه حوزه سلامت در سال ۹۳نسبت به سال جاری افزایش خواهد داشت.

درحالی که با تصویب ۲۰هزار میلیارد تومان برای بخش سلامت سال ۹۲، سال بسیار سختی برای این حوزه پیش بینی شده بود، دولت جدید برای حوزه سلامت در سال ۹۳بودجه ای معادل ۳۵هزار میلیارد تومان پیشنهاد داده است. بودجه وزارت بهداشت نیز ۱۴هزار و ۶۰۰میلیارد تومان درنظر گرفته شده است که به گفته سلیمان عباسی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با این منابع می تواند بخش بهداشت و درمان را مدیریت کند.

از سویی دیگر و به دلیل ارائه بودجه سال ۹۳در موعد مقرر بررسی بودجه سال آینده حوزه سلامت نیز به گفته سلیمان عباسی عضو هیأت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ، با حضور معاونان وزارت بهداشت در این کمیسیون آغاز شده است. اما در سال جاری چند موضوع نیز باید مورد توجه قرار گیرد که یکی از این موضوعات اختصاص دست کم ۶هزار میلیارد تومان درآمد ناشی از هدفمند کردن رایانه ها به حوزه سلامت است که دولت پیشین در این زمینه اقدام قابل توجهی انجام نداد.

علاوه بر این دولت در سال۹۱بخشی از بودجه مصوب حوزه سلامت در مجلس را نیز به وزارت راه و شهر سازی اختصاص داد که دلیل این امر به درستی مشخص نشد در نتیجه این سیاست نه تنها وضعیت حوزه بهداشت و درمان بهبود پیدا نکرد که مطالبات بیمارستان ها و بیمه ها نیز وصول نشد و بنابر گزارش ها در سال جاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با ۵هزار میلیارد تومان کسری بودجه مواجه است. بنابراین یکی از دغدغه های کارشناسان بهداشتی این است که آیا کسری بودجه سلامت در سال جاری جبران خواهد شد و آیا این کسری در بودجه سال آینده نیز تأثیر خواهد داشت؟

دکترسیامک مره صدق، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در این باره به همشهری گفت: اکنون وزارت بهداشت با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند، متأسفانه چند مشکل اساسی در بخش درمان وجود دارد، یکی از این مشکلات عدم پرداخت مطالبات بیمه هادر سال های اخیر است، البته در چند ماه اخیر وضعیت پرداخت ها از سوی سازمان تأمین اجتماعی بهتر شده و میزان عقب افتادگی در پرداخت ها کاهش پیدا کرده است، با وجود این سازمان هنوز میزان قابل توجهی به بیمارستان های غیردولتی بدهکار است، این مسئله تأمین ملزومات و تجهیزات برای بیمارستان ها را دچار مشکل کرده است. دومین مشکل بالا رفتن تعرفه هاست که به ویژه در بخش درمان دولتی افزایش پیدا کرده است.

با توجه به اینکه تورم در بخش بهداشت نیز از سایر بخش ها بیشتر است، بالا رفتن تعرفه های درمانی مشکلات زیادی را ایجاد کرده است. یکی دیگر از دغدغه ها در حوزه سلامت نیز اجرای برنامه پنجم توسعه است طبق مصوبه های مجلس قرار بود در برنامه های چهارم و پنجم توسعه، مبلغی که مردم بابت هزینه درمان خود پرداخت می کنند کاهش یابد اما در برنامه چهارم آنچه اتفاق افتاد کاملا برعکس بود. در واقع مردم به جای آنکه ۳۰ درصد هزینه های درمان را از جیب خود پرداخت کنند، پرداخت ۷۰تا ۸۰ درصد این هزینه ها را به عهده گرفتند.

سلیمان عباسی نیز با اشاره به اینکه قطعا باید با جدیت برنامه پنجم توسعه پیگیری و مفاد آن در حوزه سلامت اجرا شود، گفت: اتلاف منابع در حوزه سلامت، زیاد است و نظام سلامت را همواره با کسری بودجه روبه رو می کند بنابراین باید از اتلاف منابع جلوگیری شود. اما با توجه به اینکه وزارت بهداشت از سنوات گذشته به بخش های مختلف حوزه سلامت بدهکار است، افزایش ۲۵درصدی بودجه سلامت در سال جاری به نظر چندان زیاد نخواهد آمد در واقع شاید آنگونه که انتظار می رود کارساز نباشد، به گفته رسول خضری عضو هیأت رئیسه مجلس وزارت بهداشت به مجموعه های زیر پوشش خود مبالغی را بدهکار است که با احتساب آنها می توان گفت تنها ۶درصد به بودجه سلامت افزوده شده است که این میزان بودجه نمی تواند دردی از بخش بهداشت و درمان دوا کند. اما شاید افزایش قابل توجه سقف اعتبار سازمان بیمه سلامت ایران بتواند قدری از نگرانی ها پیرامون اجرای برنامه پنجم توسعه بکاهد و شاید این اقدام دولت را بتوان در راستای اجرای آن مصوبه دانست. در لایحه بودجه سال ۹۳ اعتبار سازمان بیمه سلامت ایران ۶۶درصد افزایش یافته است.

به گفته انوشیروان محسنی بند پی در لایحه تقدیم شده به مجلس شورای اسلامی میزان بودجه سازمان سلامت بیمه ایران ۵۶۷۸میلیارد تومان تعیین شده است. در واقع شاید تلاش شده باشد که با افزایش اعتبارات سازمان بیمه سلامت ایران تا حدودی هزینه درمان مردم از این طریق جبران شود.

بر اساس تکالیف قانونی سازمان بیمه سلامت ایران باید به سمت ارتقای کیفیت، بازنگری بسته خدمت درمانی ارائه شده، پوشش همگانی بیمه درمان، پزشک خانواده و نظام ارجاع و نیز ادغام سازمان های بیمه گر در سازمان بیمه سلامت ایران گام بردارد. اما یکی دیگر از مشکلات حوزه درمان بهداشت که به حوزه داخلی باز نمی گردد مشکل تأمین داروهای خارجی مورد نیاز بیماران خاص و از سویی دیگر بیماران نادر است. این مشکل به تحریم ها و اینکه آیا واردات دارو پس از اجرای توافقنامه ژنو تسهیل می شود یا خیر بازمی گردد. از سویی دیگر حل این مسئله به میزان ارز اختصاص داده شده از سوی دولت برای واردات داروی خارجی در سال ۹۳نیز بستگی دارد.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات