بسیاری از عادات مادر، در دوران" بارداری" می تواند عادات غذایی جنین را پایه گذاری می کند به همین دلیل تغذیه مادر در دوران بارداری بسیار بااهمیت است.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر شهرزاد محمدیان متخصص تغذیه و رژیم درمانی در رابطه با اهمیت تغذیه در دوران بارداری گفت: تغذیه مادر در سلامت جنین بسیار تاثیرگذار است به همین تغذیه مادر در دوران بارداری بسیار با اهمیت است و رفتارها و عادات غذایی جنین را پایه گذاری می کنند.

وی افزود: پنچ گروه غذایی که شامل: نان، غلات، برنج و سیب زمینی، میوه و سبزی ها، گوشت و مواد پروتئینی و شیر و لبنیات هستند بسیار بااهمیت بوده و مادر باردار باید آنها را با نسبت های درست مصرف کند.

دکتر محمدیان تصریح کرد: یک مادر" باردار" روزانه باید حداقل ۳ لیوان شیر یا ماست مصرف کند. وی افزود: همچنین باید بین سه تا چهار واحد در روز میوه و دو تا سه واحد سبزی ها مصرف شود.

دکتر محمدیان گفت: سبزی های مصرفی مادران باردار باید از ۳ رنگ دانه مختلف مثل" سبز، زرد و قرمز تشکیل شود، تا جنین تمام آنتی اکسیدان های ضدسرطان و ضد تشکیل رادیکال های آزاد را دریافت کند.

وی همچنین افزود: یک مادر باردار باید روزانه سه تا چهار واحد (هر واحد بین سی تا شصت گرم) گوشت و مواد پروتئینی مصرف کند که در صورت عدم مصرف نمی تواند آهن مورد نیاز جنین را تامین کند.

دکتر محمدیان در رابطه با گروه نان و غلات تصریح کرد: نان و غلات و سیب زمینی با توجه به وزن مادر توصیه می شود که معمولا بین شش تا یازده واحد است.

وی گفت: یک نکته بسیار مهم در دوران بارداری این است که یک مادر باردار در سه ماهه اول بارداری نیاز زیادی به کالری اضافه ندارد. اما بعد از گذشت ماه سوم بارداری مادر باید روزانه سیصد کالری اضافه تر از افراد عادی مواد غذایی مصرف کند و لازم نیست چند برابر افراد دیگر غذا بخورد.

دکتر محمدیان همچنین تصریح کرد: مادر باردار در دوران بارداری نباید از غذاهایی چرب، غذاهای کنسروشده و فست فودها و به طور کلی غذاهایی که با خطر آلودگی مواجه هستند استفاده کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات