براساس نتایج این تحقیق، نوزادانی که برایشان موسیقی پخش شد، بهبود قابل ملاحظه ای نسبت به دیگران داشتند، این نوزادان ضربان قلب آرام تر، خواب راحت تر و ساعات هوشیاری بالاتری داشته و بهتر شیر می خوردند.

به گزارش افکارنیوز ، شاید پیش از این هم درباره اثرات مثبت موسیقی بر سلامت شنیده اید، اما جالب است بدانید موسیقی حتی برای نوزادان نارس هم مفید است. این نتیجه یک تحقیق دوساله است که توسط پژوهشگران مرکز پزشکی بت ایزرئیل در بوستون روی ۲۷۲ نوزاد نارس بستری در آی سی یو ویژه نوزادان (NICU) انجام شده است.

براساس نتایج این تحقیق، نوزادانی که برایشان موسیقی پخش شد، بهبود قابل ملاحظه ای نسبت به دیگران داشتند، این نوزادان ضربان قلب آرام تر، خواب راحت تر و ساعات هوشیاری بالاتری داشته و بهتر شیر می خوردند.

موسیقی ها، از یک ضربه ملایم و ریتمیک روی جعبه تا یک مجموعه از صداهای دریا و لالایی ها، متغیر بود و همه اینها در تندرستی نوزادان تاثیر داشت، اما اجرای موسیقی زنده و لالایی ها بیشترین و بهترین تاثیر را در این میان به جای گذاشتند. دکتر جین استندلی، پروفسور موسیقی درمانی از دانشگاه فلوریدا می گوید: اجرای موسیقی زنده (لالایی خواندن بالای سر نوزاد یا یک ریتم ضربی ملایم برای نوزاد) خیلی بهتر از موسیقی ضبط شده است.

چرا که موسیقی زنده را می توان با شرایط تغییر داد، مثلا وقتی می بینید نوزاد دارد کم کم به خواب می رود، می توانید لالایی را ملایم تر بخوانید تا کاملا بخوابد. اما موسیقی ضبط شده چنین امکانی را ندارد. موسیقی زنده و بویژه لالایی خواندن نه تنها برای نوزاد سلامت و آرامش می آورد بلکه برای پدر و مادر او هم امیدبخش است.

لالایی خواندن در بخش مراقبت های ویژه نوزادان باعث می شود والدین در شرایط گیج کننده بیمارستان نقش مشخصی داشته باشند و به این ترتیب حس مسئولیت پذیری، اعتماد به نفس و حمایت آنها تقویت می شود. علاوه بر این مشخص شد موسیقی هایی که اختصاصی تر و مربوط به خانواده است، تاثیر بیشتری بر نوزاد دارد.

لالایی ها یا آوازهایی که در آن به اعضای خانواده نوزاد اشاره می شود یا عناصری از فرهنگ خانواده نوزاد را در خود دارد، باعث می شود کودک زودتر و بهتر با اعضای خانواده ارتباط برقرار کند. فایده دیگر موسیقی برای این نوزادان این است که آنها را از سر و صداهای زاید بیمارستانی جدا می کند.

صدای دستگاه ها یا آژیر های گاه و بیگاه، اکسیژن و صدای رفت و آمد کارکنان بیمارستان می تواند برای کودک آزاردهنده باشد اما صداهای انسانی، نه تنها آزاردهنده نیست بلکه برای کودک آرامش و حس امنیت به همراه می آورد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات