اگر در دمای بسیار سرد گوشی شما خاموش شد، تا قبل از وارد شدن به مکان گرم تر اقدام به روشن کردن گوشی خود نکنید. گوشی های هوشمند برای کار در دمای بسیار سرد ساخته نشده اند، اما از آنجایی که امروزه این دستگاه ها جز ء جدا ناپذیر زندگی روزمره ما شده اند شاید اشاره به چند نکته حفاظتی از آنها از سرما خالی از لطف نباشد.

به گزارش افکارنیوز ، اگر در دمای بسیار سرد گوشی شما خاموش شد، تا قبل از وارد شدن به مکان گرم تر اقدام به روشن کردن گوشی خود نکنید.

گوشی های هوشمند برای کار در دمای بسیار سرد ساخته نشده اند٫ اما از آنجایی که امروزه این دستگاه ها جز ء جدا ناپذیر زندگی روزمره ما شده اند٫ شاید اشاره به چند نکته حفاظتی از آنها از سرما خالی از لطف نباشد. در این مقاله به چند نکته برای محافظت از گوشی همراه در هوای سرد اشاره می کنیم.

استفاده از صفحه لمسی گوشی در هوای سرد


عملکرد صفحه های لمسی گوشی های هوشمند و تبلت ها به این گونه است که برای فعال شدن، به میزان رسانا بودن انگشت فرد بستگی دارد و همچنین یک لایه عایق مانند روی این صفحات از به جا ماندن اثر انگشت به هنگام لمس کردن و ضربه زدن جلوگیری می کند. هم اکنون در بازار دستکش های زمستانه ارزان قیمتی وجود دارد که نوع پارچه استفاده شده نوک انگشتان در آنها قابلیت رسانایی جریان الکتریکی داشته و به شخص کمک می کند که بدون درآوردن دستکش از گوشی هوشمند خود استفاده کند. راه حل دیگر استفاده از قلم های کوچک و سبک مخصوص است که شاید کاربردی تر از دستکش های پشمی رسانا باشد چون کار با دگمه های صدا و تایپ کردن از این طریق راحت تر است.

چه بر سر گوشی های یخ زده می آید؟


بعضی از شرکت های سازنده گوشی های هوشمند کم ترین دمای قابل تحمل توسط گوشی را در لیست ویژگی های محصول خود قید می کنند. مثلا آیفون ۵ اس زمانیکه خاموش است درجه حرارت بین ۴- تا ۱۱۳ درجه فارنهایت را تحمل می کند اما زمانیکه دستگاه روشن می شود این رنج بسیار محدودتر می شود. شرکت اپل کمترین دما برای استفاده از گوشی را ۳۲ درجه فارنهایت پیشنهاد داده است. کمترین دمای قابل تحمل دیگر گوشی ها بسیار کمتر از آیفون ۵ اس است و حتی بعضی از آنها در دمای ۴- هم کار می کنند.

زمانیکه باتری لیتیومی گوشی در برابر دمای سرد قرار می گیرند٫کیفیت کارکرد آن پایین می آید. باتری گوشی های هوشمند هنگام سرما به سرعت خالی می شود حتی زمانیکه به طور کامل شارژ شده باشند. البته این مشکل موقتی است و با وارد شدن به دمای عادی عملکرد گوشی هم عادی می گردد.

جرمی کواترسکی متخصص تعمیر گوشی های همراه پیشنهاد می کند که اگر در دمای بسیار سرد گوشی شما خاموش شد٫ تا قبل از وارد شدن به مکان گرم تر اقدام به روشن کردن گوشی خود نکنید و همچنین اجازه دهید قبل از ریستارت کردن مدت زمانی بگذرد و اجزا داخلی گوشی گرم تر شود. اگر زود هنگام گوشی خود را روشن کنید٫ دستگاه آسیب بیشتری می بیند. البته به گفته کوارتسکی فقط باتری نیست که در دمای سرد اسیب می بیند. گوشی های هوشمند از قطعات الکتریکی ظریف و حساس زیادی تشکیل شده است مانند اسکرین های LCD که در دماهای غیر طبیعی بد عمل می کند و آسیب می بیند.

صفحه گوشی های هوشمند در سرمای شدید حساس تر شده و در مقابل ضربه آسیب پذیر تر می شود به خصوص اگر از قبل نیز دارای ترک و یا مشکل دیگری باشد. گزارش هایی مربوط به شکستن شیشه و یا قاب آیفون در دمای بسیار سرد در فنلاند به دست آمده است. در این کشور بالاترین دمای هوا در زمستان ۱ درجه سانتی گراد است. نمایندگی خدمات مشتریان به شهروندان فنلاندی هشدار داده است که گوشی های هوشمند شان ممکن است در دمای این کشور با مشکل روبرو شود.

از یخ زدن گوشی خود جلوگیری کنید


اگر می خواهید از یخ زدن گوشی خود جلوگیری کنید سعی کنید از رها کردن آنها در مکان های سرد مانند داخل خودروی پارک شده اجتناب کنید. سعی کنید گوشی را در جیب لباس خود و نزدیک خود نگه دارید تا دستگاه از بدن شما دما دریافت کند. اگر مجبور هستید گوشی خود را جایی بگذارید٫ آن را خاموش کنید.

قاب هایی هم وجود دارد که دمای مشخصی به دستگاه انتقال می دهد و یا حتی دمای خود دستگاه را به آن برمی گرداند. قاب هایی نیز وجود دارد که دمای گوشی را در دمای شدید تنظیم می کند.

همچنین اگر مثلا در زمان رانندگی و یا موقعیت های خاص دیگر به گوشی همراه خود احتیاج مبرمی دارید٫ حتما یک منبع شارژ گوشی با خود همراه داشته باشید.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات