سلامت>  عمومی- بر خلاف نص صریح قانون هدفمندی یارانه ها، طی سال های اخیر هیچگاه سهم ۱۰درصدی بخش سلامت از این محل، پرداخت نشد ودر بودجه سال آینده نیز هیچ پیش بینی مشخصی برای اختصاص این سهم، انجام نشده است.

شاید به همین دلیل است که اکنون وزیر بهداشت به انتقاد از این مسئله پرداخته و خواهان اختصاص یارانه ۳دهک بالای جامعه به بخش سلامت شده است. به این ترتیب علاوه بر ۱۰هزار میلیارد تومانی که قرار بود در سال های گذشته به بخش سلامت اختصاص یابد و نیافت، طلب سال ۹۳ نیز به آن اضافه شد.

این در حالی است که بخش سلامت حتی بودجه مصوب سالانه اش را نیز دریافت نکرده و وزارت بهداشت فقط در سال جاری با بدهی ۸هزار میلیارد تومانی و بحران مدیریت بیمارستان ها مواجه است. مشکلات مالی حوزه سلامت تمامی ندارد به همین دلیل برای محل تأمین بودجه مورد نیاز پیشنهاد های مختلفی داده می شود. این پیشنهاد ها از حذف ۳دهک بالا از لیست یارانه بگیر ها تا ۱۰درصد قانونی از محل درآمد یارانه هاست. آخرین آنها را وزیر بهداشت ارائه کرد. سیدحسن قاضی زاده هاشمی به فارس گفته که راه حل پیشنهادی اش برای تحول در حوزه سلامت این است که یارانه ۳دهک پر درآمد را به سلامت مردم اختصاص دهند. او گفت: «در مجلس با این پیشنهاد مخالفت کردند و گفتند نمی شود ولی من همچنان معتقدم که می شود. »

البته در ماه های پیش وزیر بهداشت از تصویب پیشنهاد حذف یارانه ۳دهک بالای جامعه و اختصاص آن به سلامت در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خبر داده بود. مشکلات مالی حوزه سلامت فقط مربوط به امسال نیست. در سال های اخیر امیدهایی وجود داشت که با درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه ها کمی در اوضاع سلامت بهبود حاصل شود. اما آن قانون که تصویب هم شده بود اجرایی نشد و به کمک مردم و دردهای حوزه سلامت نیامد ولی با این حال وزارت بهداشت ازپاننشسته و پیشنهاد حذف ۳دهک را داده است. این در حالی است که دولت برای بودجه سال ۹۳به دلایل مختلف این طرح را نپذیرفته است.

هم اکنون وزارت بهداشت پیشنهاد ۳دهک را در اصلاحیه بودجه هم آورده است. نمایندگان مجلس اساسا با اینکه افراد ثروتمند یارانه نقدی دریافت نکنند مشکلی ندارند ولی می گویند نیاز به تصویب قانون دارد. غلامرضا تاجگردون چندی پیش به ایسنا گفته بود که هنوز در این باره توافق صورت نگرفته و ما در حال بحث و بررسی روی این موضوع هستیم. اینکه یارانه اقشار ثروتمند باید حذف شود، پیشنهاد برخی از نمایندگان است و دولت هم که قبلا چندان موافق این موضوع نبود در حال حاضر نگاه موافق تری به این مسئله دارد. اگر قرار باشد یارانه ۳دهک بالا حذف شود این موضوع باید در قالب لایحه اصلاحیه بودجه ۹۲اجرایی شود.

با وجود پیشگیری وزارت بهداشت، در مجلس هنوز خبری نیست. محمدحسین قربانی، مخبر کمیسیون بهداشت مجلس در گفت وگو با همشهری گفت که اصلا این پیشنهاد در کمیسیون بهداشت مجلس مطرح نشده است و هر آنچه قرار باشد انجام بگیرد باید توسط دولت انجام شود و حذف دهک از یارانه های نقدی ربطی به مجلس ندارد. غلامرضا کاتب، سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز خبری از این پیشنهاد نداشت ولی گفت که هر چه هست باید توسط دولت به مجلس ارائه شود. نماینده گرمسار گفت: اینکه آیا باید یارانه ۳دهک بالای جامعه حذف شود یا درصورت حذف به بخش سلامت اختصاص یابد ۲نکته مجزاست. مجلس قبول دارد که باید جهت تأمین بودجه وزارت بهداشت به آنها کمک کند. به هر حال طبق برنامه پنجم توسعه بایستی ۱۰درصد از درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه ها را به وزارت بهداشت اختصاص دهیم. ولی اینکه چند دهک در این برنامه حذف شود نباید جزو پیشنهادهای وزیر باشد. وزیر باید پیشنهادش را به دولت بدهد. پیشنهادها می تواند در قالب لایحه جدید به مجلس ارائه شود.

۱۰درصد قانونی یا حذف ۳دهک بالا

یکی از مصوباتی که دولت دهم قرار بود در حوزه سلامت اجرایی کند، اختصاص ۱۰درصد از منابع هدفمندی یارانه ها برای حوزه سلامت بود. دولت موظف بود که ۶هزار میلیارد تومان از منابع حاصل از بند ب ماده ۳۴قانون برنامه پنجم توسعه را برای ایجاد دسترسی عادلانه شهروندان به خدمات بهداشتی- درمانی، کمک برای هزینه های تحمل ناپذیر درمان، پوشش دارویی، درمان بیماران خاص و صعب العلاج، تقلیل وابستگی به گردش امور واحد های بهداشتی-درمانی و کمک به تربیت و تأمین نیروی انسانی متخصص و مورد نیاز صرف کند اما با وجود مصوبه مجلس در برنامه پنجم توسعه که منجر به کاهش سهم مردم از هزینه های درمان می شد، این برنامه عملی نشد. طبق قانون سهم مردم از پرداخت این هزینه ها باید به ۳۰درصد می رسید ولی اکنون بیش از ۶۰درصد افزایش یافته است.

ماه گذشته بود که سیدحسن قاضی زاده هاشمی درباره اختصاص مقداری از درآمد حاصل از اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها گفته بود که ۱۰درصد درآمد حاصل از اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها رقمی معادل ۵۰هزار میلیارد ریال می شود که انتظار می رود نمایندگان مجلس برای تحقق آن تلاش کنند. وی معتقد است که نمایندگان مجلس می توانند با تجدید نظر در دهک های دریافت یارانه و حذف کردن برخی دهک های پردرآمد، موجبات تحقق ۱۰درصد درآمد حاصل از اجرای این قانون به بخش بهداشت و درمان را فراهم آورند.

بیشتر نمایندگان مجلس معتقدند که دولت باید راهکاری مناسب برای اختصاص آن ۱۰درصد اتخاذ کنند. به گزارش برنا عباس صلاحی، نماینده مردم تفرش در مجلس نیز از اهمیت حوزه سلامت واقف است. وی گفت: تاکنون به دلیل وسعت، این طرح اجرایی نشده است و باید تلاش جدی برای اجرای صحیح و درست این طرح شود.

با تمام این حرف ها کسانی همچون احمد آریایی نژاد در بهارستان حضور دارند که معتقد هستند تنها نمی توان از محل هدفمندی مشکلات این حوزه را رفع کرد، بلکه باید با بررسی و به صورت کار شناسی شده منابع دیگری جهت رفع مشکلات حوزه سلامت شامل بیمه ها، مالیات و غیره را درنظر گرفت. هنوز تا بررسی کامل این بودجه پیشنهادی در مجلس راه درازی وجود دارد و وزارت بهداشت نیز مانند همه وزارتخانه ها تلاشش را خواهد کرد که بودجه بیشتری به خود اختصاص دهد. باید صبر کرد و دید آیا در این حوزه بهبودی حاصل خواهد شد.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات