یکی از میوه های زمستانی که جزو تزئین های ظرف میوه شب یلدا هم به حساب می آید، انگور است که طبیعتی گرم و تر دارد و مصرف آن باعث افزایش وزن، تقویت ریه و معده و روان شدن شکم و دفع مواد زائد از بدن می شود.

به گزارش افکارنیوز ، خوراکی های شب یلدا چه خواصی دارند و چه افرادی باید از خوردن آنها پرهیز کنند؟ برای مثال بعضی از متخصصان طب سنیت می گویند خوردن هندوانه در این شب ممنوع است اما عده ای دیگر بر این باورند یک شب هزار شب نمی شود و نباید به خوراکی های شب یلدا نگاه وسواسی داشت. با ما همراه باشید تا درباره خوراکی های شب یلدا بیشتر بدانید. از نظر طب سنتی در شب یلدا باید غذاهای گرم خورده شوند. میوه مخصوص این شب کدو تنبل است که طبیعتی گرم دارد اما خوردن هندوانه در فصول سرد سال به دلیل طبیعت سرد آن توصیه نمی شود؛ هر چند که اگر در بلندترین شب سال مقدار کمی مصرف شود، مشکل آفرین نیست.

انار؛ سرد و خشک


بدون شک نمی توان یک کاسه انار دانه شده با گلپر را از شب یلدا فاکتور گرفت اما این میوه از نظر طب سنتی چه خواصی دارد؟ مزاج انار با توجه به طعم آن متغیر است. به طور کلی طبیعت این میوه سرد است و هر چه ترش تر باشد خشکی آن نیز بیشتر می شود. بنابراین افرادی که مزاج سردی دارند نباید در خوردن انار، به خصوص انار ترش زیاده روی کنند اما این میوه برای افرادی که مزاج گرم دارند، مفید است. صفرای بالا با تلخی دهان، سوزش ادرار و خشکی پوست همراه است و انار به دلیل خاصیت صفرابر بودن این مشکلات را از بین می برد. به افرادی که دچار مشکل اسهال هستند توصیه می شود انار را با قسمت های سفید داخل آن بخورند. یادتان باشد مصرف مداوم انار خون را تصفیه و پوست را شفاف می کند و در تقویت کبد و قلب نیز موثر است.

گلپر؛ گرم


اینکه برای خوردن انار از گلپر و نمک استفاده می کنند به این دلیل است که طبع گلپر و نمک گرم بوده و باعت معتدل شدن انار می شود و به این ترتیب جلوی عوارض سردی آن را می گیرد. همچنین گلپر ضد نفخ است و با افزایش ترشحات معده سموم بدن را دفع می کند. از طرفی گلپر یک میکروب کش قوی است، باعث ازدیاد شیر مادر می شود و در هضم غذا موثر است. البته با وجود تمام خواص مثبت گلپر نباید از این طعم دهنده به مقادیر زیاد استفاده کرد چون تپش قلب ایجاد می کند و احتمال سقط جنین را افزایش می دهد. به همین دلیل خانم های باردار نباید در مصرف گلپر زیاده روی کنند.

انگور؛ گرم و تر


یکی از میوه های زمستانی که جزو تزئین های ظرف میوه شب یلدا هم به حساب می آید، انگور است که طبیعتی گرم و تر دارد و مصرف آن باعث افزایش وزن، تقویت ریه و معده و روان شدن شکم و دفع مواد زائد از بدن می شود.

البته پوست و هسته انگور دیر هضم و نفاخ است و به افرادی که از مشکلات گوارشی رنج می برند توصیه نمی شود. این افراد به جای خود میوه می توانند از آب انگور استفاده کنند. نکته جالب اینکه اگر بعد از مصرف انگور تشنه می شوید، کاملاً طبیعی است و با خوردن یک قاشق سکنجبین این عارضه رفع می شود.

ازگیل؛ سرد و خشک


در اواسط فصل پاییز سروکله ازکیل هم بین میوه ها پیدا می شود. خواص دارویی این میوه از قدیم مورد توجه بوده و بقراط مصرف آن را در درمان ترش کردن معده مفید دانسته است. طبیعت ازگیل سرد و خشک است و زیاده روی در مصرف آن در روزهای سرد زمستانی توصیه نمی شود زیرا روی مزاج تاثیر منفی دارد. البته ازگیل ادرار آور است و می تواند از بروز سنگ کلیه پیشگیری کند، ازگیل ضد صفراست، کم خونی ناشی از فقر آهن را درمان می کند، در رفع زخم دهان و تورم مخاط گلو و درمان اختلال قاعدگی خانم ها و حتی اسهال موثر است و ضماد آن جوش های بدن را از بین می برد.

هندوانه؛ سرد و تر


هندوانه یکی از میوه های مرسوم در طولانی ترین شب سال است که طبیعتی سرد و تر دارد، صفرای خون و حرارت و تشنگی را کاهش می دهد، شکم را روان می کند و مانع از یبوست می شود؛ به همین دلیل در درمان خشکی مزاج موثر است. همچنین مصرف این میوه نقش مهمی در پیشگیری از بروز سنگریزه های مجاری ادرار دارد. حتی خوردن مغز تخم هندوانه برای تسکین سوزش ادرار و دفع سنگ های مجاری ادرای مفید است. البته متخصصان طب سنتی می گویند در فصول سرد سال بهتر است به جای هندوانه سیب و گلابی بخورید چرا که خوردن هندوانه در زمستان باعث غلبه بلغم در بدن شده و به سلامتی افراد ضرر می رساند. البته شب یلدا یک استثناست و نمی توان این میوه را از فهرستا خوراکی های یلدایی حذف کرد. بنابراین بعد از هندوانه حتماً مقداری آجیل مثل گردو، پسته، بادام و کشمش بخورید تا آثار سردی هندوانه را کاهش دهد.

خرمالو؛ گرم و تر


مگر می شود از شب یلدا صحبت کنیم و خرمالو را نادیده بگیریم؟ میوه ای که طبع گرم و تری دارد، باعث تقویت معده می شود، سکسکه را رفع می کند، در درمان هموروئید موثر است و از شدت سرفه های خشک می کاهد. همچنین مصرف خرمالو به افراد لاغر توصیه می شود چون اگر در فواصل غذا خورده شود اشتها را باز می کند. البته قند این میوه زیاد است و دیابتی ها نباید در مصرف آن زیاده روی کنند. از طرفی مصرف زیاد خرمالو بروز مشکل یبوست را به همراه دارد. دانه خرمالو در درمان سنگ مثانه و کلیه موثر است؛ به شرطی که دانه را کمی حرارت داده و بعد از پودر کردن مانند قهوه دم کرده و روزی دو تا سه فنجان بنوشید.

آجیل مشکل گشا


پسته: آیا شما هم هنگام خوردن آجیل اول سراغ پسته ها می روید؟ نگران نباشید این عادت خیلی هاست! از نظر طب سنتی پسته طبیعتی گرم و خشک دارد، خون ساز و در درمان کم خونی موثر است، دهان را خوشبو و مغز و ذهن را تقویت می کند و باعث آرامش اعصاب می شود. حتی پوست پسته هم دور ریختنی نیست زیرا برای سکین درد بیماری هموروئید می توانید پوست پسته را داخل آب بجوشانید، آن را داخل لگن بریزید و برای چند دقیقه در آن بنشینید.

توصیه پسته ای: متخصصان طب سنتی می گویند اگر مزاج گرم دارید باید پسته را با انار ترش بخورید؛ البته آب انار ترش در مقایسه با آب انار شیرین انتخاب بهتری است. از طرفی افرادی که به دلیل گرمی مزاج دچار کهیر و حساسیت های پوستی می شوند بهتر است پسته را با برگه زردآلو بخورند تا از ابتلا به حساسیت های پوستی پیشگیری کنند.

بادام: بادام شیرین از نظر طب سنتی گرم و تر است. سینه را نرم می کند. در درمان سرفه، زخم روده و مثانه و اسهال مفید است، حافظه را تقویت می کند. پس اگر تا امروز بادام نمی خوردید با توجه به این خواص باید تجدیدنظر کنید و یلدای امسال سراغ بادام آجیل بروید. البته فراموش نکنید بادام سنگین و دیرهضم بوده و مصرف مداوم آن برای معده های سرد و مرطوب مضر است.

بادام هندی: بادام هندی گرم و خشک است. مصرف بادام هندی در حفظ سلامت قلب و عروق و لثه و دندان ها مفید است، گرسنگی را از بین می برد و مصرف آن به افرادی که قصد کاهش وزن دارند (به عنوان میان وعده) توصیه می شود. این هم یک توصیه به خانم های کدبانو؛ بادام هندی طعم مطبوعش را در دمای اتاق از دست می دهد و خیلی زود فاسد می شود بنابراین باید این آجیل خارجی! را در یخچال نگهداری کنید.

فندق: طبیعت گرم و خشک فندق باعث شده این آجیل مناسب فصل زمستان و البته شب یلدا باشد. فندق مقوی روده ها و معده است و باعث دفع سموم بدن و تقویت حافظه می شود. بیماران مبتلا به فشارخون نباید در مصرف فندق زیاده روی کنند چرا که این مغز پرطرفدار فشارخون را بالا می برد. در مقابل مغز فندق به این دلیل که نشاسته کمی دارد بهترین نوع آجیل برای بیماران دیابتی است.

توت خشک: توت خشک طبیعتی گرم و تر دارد و با تقویت جگر و طحال در تولید خون تمیز به بدن کمک می کند. مصرف همزمان توت با غذا منجر به فساد غذا در معده و بروز نفخ معده و سوءهاضمه می شود.

نخودچی: به گفته حکمای طب سنتی طبع نخودچی گرم و خشک است و زیاده روی در مصرف آن به افراد صفراوی مزاج توصیه نمی شود چون سوء مزاج را به همراه دارد. البته نخودچی جلوی ضعف را می گیرد، از بروز پوکی استخوان پیشگیری می کند و مصرف آن همراه کشمش به عنوان تنقلات سالم توصیه می شود.

کشمش: کشمش از جمله تنقلاتی است که طبیعتی گرم و تر دارد و مصرف آن در تقویت حافظه، دفع مواد زائد بدن، تقویت معده، کلیه ها و استخوان ها و درمان تنگی نفس و سینه درد موثر است. همچنین این میوه خشک شده با وجودی که شیرین و چسبناک است، باعث خرابی دندان نمی شود و حتی برای سلامت دندان و لثه هم مفید است.

یک توصیه غذایی برای شب یلدا


تا احساس ضعف و گرسنگی نکرده اید غذا نخورید. مصرف ماهی و تخم مرغ با هم، خوردن شیر یا بستنی بعد از گوشت و تخم مرغ به عنوان دسر یا مصرف همزمان گوشت و لبنیات (مثل کباب همراه دوغ) ، مصرف شیرینی و میوه بعد از غذا، خوردن غذا همراه خیار (مصرف سالاد شیرازی با غذا) ، مصرف همزمان ماست و مرغ (طبخ ته چین بدون استفاده از زردچوبه و زعفران) نیز در این شب ممنوع است.

تندرستی/ شماره ۱۳۶/ آذر ماه ۹۲/ صفحه ۴۲
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات