سلامت>  عمومی- همشهری آنلاین: بیمارستانی در جنوب غرب چین کلینیکی برای بیمارانی که از علائم ناشی از مه دود رنج می برند، افتتاح کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس این کلینیک مخصوص در بیمارستان خلقی شماره ۷ چنگ دو که هفته گذشته گشایش یافت، تا هم اکنون بیش از ۱۰۰ بیمار را درمان کرده است.

یک کارشناس بهداشت عمومی می گوید بیمارستان ها ممکن است از همین الگو برای کسب منفعت مالی از مه دود مشهور چین استفاده کنند.

وانگ کیشون، یکی از پزشکان این کلینیک می گوید، افتتاح آن به علت اوج گیری شمار بیمارشدگان ناشی از مه دود در سال گذشته است.

به گفته وانگ این کلینیک که از ۹ دسامبر افتتاح شده است، هر روز به طور میانگین ده دوازده بیمار را معالجه کرده است که شایع ترین علائم شان سرفه، یا گلودرد یا خارش گلو بوده یا علائم آسم یا بیماری قلبی شان به علت مه دود برانگیخته یا تشدید شده است.

بر روی یک پلاکارد قرمز بزرگ که بر بالای درهای این کلینیک سرپایی آویزان است، نوشته شده است: " ما نباید از مه دود بترسیم. بیماری های ناشی از آن قابل پیشگیری و قابل علاج است. "

طبقه متوسط رو به رشد چین به طور فزاینده ای از آلودگی هوایی که با رشد اقتصادی فوق العاده این کشور همراه شده است، ناراضی است. اصطلاح PM۲.۵ که به ذرات معلق ریز در هوا که به اعماق ریه نفوذ می کنند، اشاره دارد، به جزء رایجی از واژگان مردم بدل شده است.

پان شیائوچوآن، استاد بهداشت عمومی دانشگاه پکینگ می گوید از وجود کلینیک های مه دود دیگر در چین اطلاعی ندارد، اما معتقد است که گشایش این کلینیک اقدامی تبلیغاتی برای افزایش درآمد این بیمارستان باشد.

او می گوید: " واقعا نمی توان گفت علامتی مانند سرفه یا گلودرد حتما ناشی از PM۲.۵ است. احتمال دارد که هوای سرد علت واقعی باشد. "
به گفته پان ممکن است بیمارستان های بیشتری از این الگو پیروی کنند، زیرا راهی برای افزایش درآمدهای شان است.

چنگ دو، پایتخت ایالت سی چوآن است که در غرب با تبت هم مرز است، و چندان صنعتی نیست و میزان های آلودگی هوایش در مقایسه با پکن وو چندان صنعتی نیست و میزان های آلودگی هوایش در مقایسه با پکن و سایر شهرهای شمالی چین پایین شمرده می شود، اما این میزان آلودگی بر حسب استانداردهای اروپایی همچنان بالا است.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات