پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر دستگاه بایو پرینتری برای تولید بافت رگ تولید کردند و درادامه آن موفق به ساخت نسخه دوم این دستگاه شدند که سرعت دستگاه نسبت به نسخه اول ۲۰ درصد افزایش داشته است.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر مجید حلوایی- از محققان این طرح در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه پرینترهای زیستی دستگاه چاپگر سه بعدی هستند، گفت: این دستگاهها قابلیت پرینت سلول ها را دارند.

وی با اشاره به مطالعات انجام شده در دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: هدف از این پروژه مطالعاتی، تولید بایو پرینتری که ساختارهای دایره ای و استوانه ای بدن چون رگ را پرینت کند.

حلوایی با بیان اینکه در فاز اول این طرح اقدام به تولید دستگاه بایو پرینتر برای پرینت رگ شده است، خاطر نشان کرد: در حال حاضر نمونه آزمایشگاهی این دستگاه ساخته شده است و نسخه جدید آن نیز ساخته شده ولی تست های آن انجام نشده است.

این محقق به بیان عملکرد بایو پرینترها پرداخت و ادامه داد: بایو پرینترها مانند پرینترهای معمولی از ۳ بخش تشکیل شده اند که از آن جمله می توان به" چاپگر زیستی" اشاره کرد که یک چاپگر سه بعدی است.

وی" جوهر زیستی" را بخش دوم ذکر کرد و افزود: در این بخش توده های سلولی در کنار هم برای پرینت قرار گرفته خواهند شد و سومین بخش" کاغذ زیستی" است که زمینه ای را فراهم می کند تا سلول های مورد نظر تا رسیدن به بلوغ کامل بتوانند تغذیه کنند و در جای خود ثابت شوند و جا به جا نشوند.

حلوایی به عملکرد بایو پرینت ساخته شده دراین دانشگاه اشاره کرد و گفت: این دستگاه دارای سرنگی است که جوهر زیستی در داخل آن قرار می گیرد و با حرکتی که در فضا برای آن ایجاد می شود از طریق دستگاه چاپگر زیستی، توده های سلولی را در محل هایی که مد نظر است، قرار می دهد.

وی با بیان اینکه در کنار این فرآیند باید هیدروژلی برای ساپورت توده های سلولی به منظور جلوگیری از خارج شدن آنها از جای خود استفاده شود، اضافه کرد: فرآیند پرینت باید به صورت لایه لایه انجام شود به این معنا که لایه اول که چاپ شد، لایه بعدی با ساختار مد نظر بر روی لایه قبلی قرار خواهد گرفت.

محقق بایو پرینتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر، همچنین به عملکرد جوهر زیستی استفاده شده در این پرینتر اشاره کرد و گفت: جوهر زیستی شامل توده های سلولی است که معمولا توده های سلولی داخل سرنگ به خط و در یک ردیف قرار داده می شوند و با فشاری که از پشت سرنگ وارد می شود این توده ها یکی یکی از این سوزن سرنگ خارج و کنار یکدیگر قرار می گیرند.

وی اضافه کرد: معمولا برای اینکه سلول ها زنده بمانند در کنار توده های سلولی از محیط کشت استفاده می شود تا مواد غذایی و گازهای ذخیره شده در آن را در اختیار سلول ها به منظور بقای سلول ها قرار دهد.

حلوایی سلول های مورد نیاز برای این دستگاه را سلول های اندوتلیال جنینی ذکر کرد و اظهار داشت: از آنجایی که ساختار استوانه ای مانند رگ پیچیدگی کمتری دارند، برای فاز اول پرینت رگ انتخاب شد.

وی خروجی دستگاه بایو پرینتر را ساخت بافت بدن عنوان کرد و ادامه داد: تست های اولیه انجام شد و در این آزمایش ها به دلیل وجود یکسری مشکلات تاکنون موفق نشدیم تا به پرینت رگ یکپارچه برسیم و لازم است تا این مشکلات رفع شود.

حلوایی با اشاره به تحولات انجام شده در دو نسخه بایو پرینترهای تولید شده، توضیح داد: در نسخه اولیه دستگاه بایو پرینتر ارزان قیمت و صرفا برای بررسی امکان پذیر بودن ساخت این دستگاه ساخته و عرضه شد ولی در نسخه دوم از قطعات بیشتر و با دقت بالاتری ساخته شد.

به گفته وی سرعت پرینت در نسخه دوم نسبت به نسخه قبل ۲۰ درصد افزایش داده شد که این امر می تواند ما را به مطالعات سلولی نزدیکتر کند.

این محقق هدف نهایی از طراحی و ساخت بایو پرینترها را ساخت بافت اعضای بدن ذکر کرد و یادآور شد: محققان دنیا درصدد هستند تا با توسعه این فناوری اقدام به ساخت اعضای بدن چون قلب کنند و در تلاش هستند تا با کنار هم قرار دادن سلول ها ساختاری مشابه بافت اعضای بدن تولید کنند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر این دستگاه در دنیا برای تولید بافت های نرم مورد استفاده قرار گرفته است، خاطر نشان کرد: این دستگاه تاکنون برای ساخت بافت سخت مانند استخوان کاربردی نشده است ولی به نظر می آید که در آینده از این دستگاه برای تولید بافت های سخت نیز استفاده شود.

حلوایی با بیان اینکه برای ساخت بافت های سخت بیشتر از دستگاه ۳D پرینتینگ استفاده می شود، گفت: برای این منظور ابتدا داربستی پرینت می شود و پس از آن سلول ها بر روی این داربست بارگذاری می شوند ولی در بایو پرینترها سلول ها همزمان بر روی داربست پرینت می شوند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات