یک بررسی نشان می دهد کودکانی که در ابتدای زندگی به سرعت افزایش وزن پیدا می کنند، با احتمال بیشتری ممکن است در دوران پیش از نوجوانی فشار خون بالا و سایر نشانه های مشکلات قلبی در آینده را بروز دهند.

به گزارش رویترز دکتر مارک دی بوئر در این باره می گوید: " گرایشی طبیعی وجود در ابتدای زندگی  در روند رشد کودکان وجود دارد که با توجه به سرعت بیشتر بلند شدن طول قد و قامت نسبت به افزایش وزن ، آنان لاغراندام تر شود. "

اما نهایتا همه کودکان به نقطه ای می رسند که افزایش وزن آنها سرعت بیشتری پیدا می کند، و در نتیجه" شاخص توده بدنی" (BMI) - معیار وزن نسبت به قد- شروع به افزایش می کند. این نقطه را" بازجهش چربی" (adipose rebound) می نامند.

به گفته دی بوئر که در دانشگاه ویرجینیا در شارلوتزویل درباره چاقی کودکان تحقیق می کند، بازجهش چربی به طور معمول در حدود ۴ تا ۶ سالگی رخ می دهد.

برخی از تحقیقات نشان داده اند کودکانی که در سنین پایین تر از این حد شروع به افزایش وزن می کنند، با احتمال بیشتری در سنین بعدی چاق می شوند. نتایج این بررسی جدید به این نگرانی ها می افزاید.

دکتر استفن دانیل در این باره می گوید: " این تحقیق درک بهتری درباره تاثیری که این پدیده می تواند علاوه بر چاقی داشته باشد، فراهم می کند. "

دانیلز که در دانشکده پزشکی دانشگاه کلرادو ددر اورورا درباره پیشگیری از بیماری های قلبی تحقیق می کند، و رئیس بخش بیماری های اطفال است. نه او و نه دی بوئر در این بررسی جدید شرکت نداشته اند.

در این تحقیق جدید پژوهشگران به سرپرستی دکتر ساتومی کویاما از دانشگاه پزشکی دوکیو در توچیگی ژاپن ۲۷۱ کودک متولد شده در فاصله سال های ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۶ را مورد پیگیری قرار دادند.

وزن و قد این کودکان در حین چکاپ های سلامت نوزادان دست کم سالی یکبار تا ۱۲ سالگی و بعد در معاینات جسمی در مدرسه اندازه گیری شد.

این پژوهشگران با بررسی الگوی رشد هر کودک، زمانی را که کودکان به پایین ترین میزان BMI خود رسیده بودند یعنی سن آغاز بازجهش چربی را تعیین کردند.

گروه کویاما دریافتند که هر چه پسران و دختران زودتر به این نقطه عطف برسند، در ۱۲ سالگی وزن بیشتری خواهند داشت.

دانیلز درباره این یافته ها می گوید: " پزشکان باید شاخص توده بدنی کودکان را پیگیری کنند و کودکانی را در مسیر چاق شدن بیشتر قرار دارند، بیابند. "

اما به گفته او والدین و متخصصان اطفال نمی توانند دقیقا هنگام بازجهش چربی را تعیین کنند. و همچنین روشن نیست که چگونه می توان از وقوع زودرس این پدیده جلوگیری کرد.

دی بوئر در این باره می گوید: " احتمال قوی وجود دارد که این کودکان دارای زمینه ژنتیکی باشند که که باعث می شود با احتمال بیشتری هم به طور زودرس بازجهش چربی داشته باشند و هم زودتر در زندگی دچار نشانگان متابولیک شوند. "

نشانگان متابولیک شامل مجموعه ای از عوامل خطرساز مانند فشار خون بالا است که به بیماری قلبی مرتبط است.

دانیلز می گوید: " پیامی که در حال حاضر می توان داد هنوز کلی است، متخصصان اطفال و پزشکان خانواده ای که باید به خانواده ها توصیه کنند رژیم غذایی سالم و فرصت هایی برای فعالیت جسمی برای کودکان فراهم بیاورند. "

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات