نوع کربوهیدرات نارنج از نوع پیچیده بوده و به سرعت قند خون را بالا نخواهد برد، بنابراین مصرف آن در افراد دیابتی مشکلی ایجاد نخواهد کرد، اما مقدار کالری آن را می بایست در نظر گرفت.

کارشناس مسوول تغذیه مرکز بهداشت استان یزد با اشاره به مقدار ویتامین ث موجود در نارنج گفت: به همین علت مصرف این ماده غذایی می تواند در افراد دچار کم خونی فقر آهن مثمر ثمر باشد.

یوسف نقیایی در گفت وگو با ایسنا، گفت: نارنج جزء مرکبات بوده و در دسته میوه جات قرار می گیرد. معمولا آب نارنج مورد استفاده قرار می گیرد که بصورت چاشنی به غذاها افزوده می شود.

وی ادامه داد: مقدار انرژی نارنج ۴۴ کیلوکالری در هر ۱۰۰ گرم و مقدار کربوهیدرات آن ۱۱ درصد است، در حالی که آب نارنج حاوی ۱۶۱ کیلوکالری بوده و ۴۰ گرم کربوهیدرات دارد.

نقیایی تصریح کرد: نوع کربوهیدرات نارنج از نوع پیچیده بوده و به سرعت قند خون را بالا نخواهد برد، بنابراین مصرف آن در افراد دیابتی مشکلی ایجاد نخواهد کرد، اما مقدار کالری آن را می بایست در نظر گرفت.

وی اضافه کرد: مصرف نارنج می تواند فراهم کننده مقدار ۱.۷ میلی گرم فیبر باشد.

وی گفت: مقدار ویتامین ث این ماده غذایی نسبتا مناسب بوده و حدود ۳۰ میلی گرم در هر ۱۰۰ گرم فراهم می کند، به همین علت مصرف آن می تواند در افراد دچار کم خونی فقر آهن مثمر ثمر باشد، چراکه می تواند جذب آهن را به مقدار قابل توجهی افزایش دهد و به همین علت افزودن آب نارنج در غذاها برای کودکان کم اشتها می تواند کمک کننده باشد.

این کارشناس مسوول تغذیه خاطرنشان کرد: همچنین وجود ویتامین ث بالا در نارنج برای افرادی که به سنگ های کلیوی از نوع اکسالاتی می تواند مضر باشد، بنابراین این افراد بایست در مصرف این ماده غذایی به این نکته توجه کنند.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات