این پژوهشگران همچنین دریافتند که اندازه گیری سطح خونی پروتئینی به نام «سیستاتین C» از روش های اندازه گیری متداول سطح «کراتینین» در تشخیص تغییرات عملکرد کلیه بهتر است.

مداخله زود هنگام پزشکان برای جلوگیری از بیماری کلیه در بیماران چاق الزامی است.

محققان در تازه ترین تحقیقات خود دریافتند که چاقی با عملکرد ضعیف کلیه ها در ارتباط است.
به گزارش پایگاه خبری هلث دی نیوز آمریکا، تحقیقات جدید نشان داد که چاقی با خطر ابتلا به بیماریهای کلیوی ارتباط  دارد.

به گفته پژوهشگران، علاوه بر این، زمانی که بیماریهای دیگر مانند دیابت و فشار خون بالا که با چاقی مرتبط هستند در افراد ظاهر شود، کاهش در عملکرد کلیه می تواند طولانی تر شود.

محققان داده های نزدیک به ۳ هزار فرد جوان سیاه و سفید را که در کلیه های خود عملکرد طبیعی داشتند، مورد بررسی قرار دادند. شرکت کنندگانی که به طور متوسط ۳۵ سال سن داشتند بر اساس چهار رده از نظر شاخص توده بدن (BMI) ، چربی بدن، قد و وزن گروه بندی شدند. این گروه ها شامل وزن طبیعی، اضافه وزن، چاق و بسیار چاق بودند. با گذشت زمان، عملکرد کلیه در تمام شرکت کنندگان کاهش یافت، اما این کاهش در میان افراد دارای اضافه وزن و چاق بسیار بیشتر و سریعتر بود و این به نظر می رسد صرفاً با شاخص توده بدن مرتبط است.

دکتر «ونسا گروبز» استاد دانشگاه کالیفرنیا، سان فرانسیسکو گفت: در این زمان ما دیابت، فشار خون بالا و فرایندهای التهابی، شاخص توده بدن را در کاهش عملکرد کلیه یک پیشگو محسوب کردیم.

به گفته پژوهشگران، چیز منحصر بفردی وجود دارد که نشان می دهد بیش از حد بزرگ بودن بدن بر عملکرد کلیه تأثیر می گذارد.

این پژوهشگران همچنین دریافتند که اندازه گیری سطح خونی پروتئینی به نام «سیستاتین C» از روش های اندازه گیری متداول سطح «کراتینین» در تشخیص تغییرات عملکرد کلیه بهتر است.

محققان گفتند، یافته های این مطالعه که اخیراً در مجله آمریکایی بیماریهای کلیه منتشر شده، نشان داد که مداخله زود هنگام پزشکان برای جلوگیری از بیماری کلیه در بیماران چاق الزامی است. هرچند این مطالعه ارتباط بین چاقی و افزایش خطر ابتلا به بیماری های کلیوی را نشان داده است اما یک رابطه علت و معلولی را ثابت نمی کند.

منبع: فارس


چروک های پوستتان را جدی بگیرید
میزان پروتئین های موجود در پوست و استخوان با هم مرتبط است.

یک بررسی جدید نشان می دهد چین و چروک پوست صورت در زنان، خطر شکستگی استخوان را پیش بینی می کند. در این تحقیق که در فرانسه انجام شده است، مشخص شد میزان پروتئین های موجود در پوست و استخوان با هم مرتبط است، بنابراین هر چه میزان چروک های پوستی بیشتر باشد، تراکم استخوانی کمتر بوده و خطر شکستگی استخوان ها بالاتر است.

برای انجام این مطالعه، ۱۱۴ زن یائسه از نظر میزان تراکم استخوانی و همچنین میزان چروک های پوستی مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج نشان داد هر چه مقدار و عمق چروک های پوستی بیشتر باشد، تراکم استخوانی کمتر است. این نتیجه پس از در نظر گرفتن سن، عوامل ژنتیکی، تغذیه و شیوه زندگی این زنان به دست آمد.

این ارتباط گرچه تنها بر اساس ویژگی ظاهری پوست به دست آمده است، اما می تواند یکی از شاخص های مناسب و سریع برای تشخیص پوکی استخوان در سنین یائسگی باشد.

منبع: سیمرغ
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات