سلامت>  عمومی- گروه دانش و سلامت- زهرا رفیعی: این روزها دیگر هیچ افقی از هیچ پنجره ای معلوم نیست.

مهی خاکستری و غلیظ نه تنها افق را که ریه ها و رگ ها و چشم ها را پوشانده و نای نفس کشیدن را از همه موجودات زنده گرفته است. هوای تهران از ابتدای فصل پاییز تاکنون ۳ بار در وضعیت هشدار قرار گرفت که منجر به تعطیلی مهدکودک ها ومدارس پایتخت شد. این کلانشهر از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۲۵۰روز را درشرایط وارونگی دما طی کرده است. روزهای بی ابر و باد در شهر های بزرگ سپری می شود و بر تعداد مردگان و بیماران اضافه می کند.

آنها با بیماری های قلبی و عروقی یا با علائم تنگی نفس راهی اورژانس ها می شوند. تعداد این بیماران زیاد است. دکتر مسعود قاسمی رئیس انجمن آتروسکلروز (تصلب شرایین) ایران هشدار داد که آلودگی هوا باعث می شود که سکته های قلبی تا ۴ برابر افزایش پیدا کند و اثرات آن تا ۲ هفته پس از پایان آلودگی هوا در بدن افراد باقی بماند. این یعنی اگر باران و باد هم بیاید ۲ هفته طول می کشد آنچه در بدن ما ویران می شود امکان اصلاح و بهبود بیابد.

به گزارش فارس، اورژانس تهران اعلام کرد ۶۲ شهروند بر اثر آلودگی هوا دچار ناراحتی حاد تنفسی یا قلبی شدند و به مراکز سیار اورژانس مستقر در ۵ میدان پررفت وآمد پایتخت مراجعه و خدمات درمانی دریافت کردند. در شرایط کنونی آلودگی هوا، ذرات بسیار ریز کمتر از ۲.۵ میکرون به طور مستقیم از طریق تنفس وارد عمق ریه ها شده و از آن طریق به جریان خون راه می یابد؛ فعل و انفعالی که موجب افزایش انعقاد خون در رگ ها و تنگ شدن یا بسته شدن این مجاری می شود.

به گزارش ایرنا، این پزشک قلب و عروق می گوید: بررسی ها نشان داده است که آلودگی هوا و ذرات ریز کمتر از ۲.۵ میکرون قادرند با به هم زدن ثبات سیستم الکترونیکی قلب، موجب بروز ضربان نابجا و خطرناک شوند و یا اختلال در ضربان قلب را افزایش دهند. سیستم دفاعی بدن انسان قادر است ذرات ریز ۲.۵ میکرون به بالا و به خصوص ۵میکرون بالاتر را تا حد زیادی مهار کند اما مشکل اصلی ذرات ریز۲.۵ میکرون به پایین هستند که حتی ماسک های معمولی نیز از ورود آنها به بدن جلوگیری نمی کند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، دکتر باربارا هافمن از دانشگاه دویسبورگ اسن آلمان نیز اعلام کرد افزایش شدید ذرات ریز آلاینده هوا با بالا رفتن فشار خون افراد ارتباط مستقیم دارد. او با تیمش با بررسی حدود ۵ هزار بیمار قلبی از سال های ۲۰۰۲و ۲۰۰۳به این نتیجه دست یافتند.

درک آد م هایی که در این هوای بسیار آلوده سیگار هم می کشند کاری دشوار است ولی محققان معتقدند که افرادی که دچار مشکلات ریوی و سابقه آسم و تنگی نفس و یا استعمال دخانیات هستند آسیب پذیرتر از دیگران خواهند بود. دکتر مسعود قاسمی توصیه می کند مردان بالای ۴۰سال دارای سابقه بیماری قلبی و عروقی و همچنین زنان بالای ۵۰سال، به محض آلودگی هوا از محیط های آلوده دوری کنند و از منازل خود خارج نشوند.

آلودگی هوا، موجب فعالیت زیاد رادیکال های آزاد می شود. این مولکول ها با ایجاد التهاب در ریه ها، به سلول ها آسیب می زنند و مجموعه ای از تأثیرهای مخرب را بر سیستم قلبی و عروقی بر جا می گذارند. آنتی اکسیدان ها مانند جارو در برابر رادیکال های آزاد عمل می کنند و باعث از بین بردن رادیکال های آزاد و نوسازی سلول های تخریب شده می شوند. آنتی اکسیدان ها باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی می شوند و در نتیجه میزان عفونت را در بدن کم می کنند.

به همین دلیل متخصصان تغذیه توصیه می کنند روزانه از انواع ویتامین ها و مواد معدنی مانند ویتامین A (هویج، کدو، بروکلی و سیب زمینی شیرین) ، ویتامین C (مرکبات، فلفل سبز، سبزیجات برگ سبز، توت فرنگی) ، ویتامین E (آجیل، غلات کامل و با سبوس و روغن زیتون) سلنیوم (ماهی، گوشت قرمز، تخم مرغ و حبوبات) و فیتوکمیکال (سویا، انگور بنفش، انار، قره قاط، چای) استفاده کنید.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات