سلامت>  عمومی- گروه دانش و سلامت: مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت: مصرف نمک باید کمتر از ۵ گرم در روز و در افراد بالای ۵۰سال کمتر از ۳ گرم در روز باشد درحالی که در ایران، متوسط مصرف نمک ۱۰تا ۱۲گرم در روز است.

دکتر زهرا عبد اللهی گفت: براساس مطالعات آگاهی های تغذیه ای خانوارهای کشور، حدود ۸۰درصد خانواده ها به شکل دائمی یا گاه به گاه از نمکدان سر سفره استفاده می کنند که این امر با توجه به شیوع بیماری های قلبی و عروقی و فشار خون بالا خطرناک است.

او که در نشست خبری هفته آموزش همگانی تغذیه سخن می گفت، مصرف غذاهای آماده و غیرخانگی، فست فودها، غذاهای کنسروی، چیپس، پفک و انواع تنقلات شور و استفاده از نمکدان بر سر سفره خانواده های ایرانی را یک رفتار تغذیه ای غلط ذکر کرد و گفت: صنایع غذایی موظف هستند تا ۱۰درصد میزان نمک را در محصولات خود، کاهش دهند.

او به مردم هم توصیه کرد که نمک های فاقد مجوز و غیراستاندارد را به نام نمک یددار تهیه نکنند چرا که برخی از این نمک ها هم ید کافی ندارند و هم طبق بررسی هایی که در آزمایشگاه مرجع غذا و دارو انجام شده حاوی فلزات سنگین مانند سرب، آرسنیک و کادمیوم است. به گفته عبداللهی، کاهش ۶ گرم نمک دریافتی در روز باعث کاهش ۲۴درصدی سکته مغزی و کاهش ۱۸درصدی بیماری عروق کرونر می شود.

عبداللهی گفت: به رغم اینکه براساس قانون برنامه پنجم توسعه تبلیغ کالاهای مضر سلامت ممنوع است همچنان این کالاها از رسانه ملی تبلیغ می شود. به گزارش همشهری او که در نشست خبری هفته ملی بسیج آموزش همگانی تغذیه سخن می گفت، اظهار داشت: از ۱۴تا ۲۰دی، هفته بسیج آموزش همگانی تغذیه با مشارکت آموزش و پرورش، شهرداری و شورای سیاستگذاری سلامت صدا و سیما با تأکید بر کاهش مصرف روغن و نمک آغاز می شود و در این هفته برنامه های متنوعی را وزارت بهداشت، برگزار می کند.

عبداللهی گفت: افزایش آگاهی های تغذیه ای سیاستگذاران و مسئولان مرتبط با سلامت تغذیه ای، افزایش آگاهی های تغذیه ای و عملکرد افراد جامعه در مورد اصول تغذیه صحیح از اهداف برنامه های هفته بسیج آموزش همگانی تغذیه است.

برنامه خانه های سلامت تهران برای ترویج تغذیه سالم

درعین حال اداره کل سلامت شهرداری تهران هم در هفته بسیج آموزش همگانی تغذیه، برنامه های متنوعی را تدارک دیده است. مهدی امیری، معاون اداره کل سلامت شهرداری تهران به همشهری گفت: به نظر می رسد به دلیل موج بیماری های غیرواگیر، انواع سرطان و آمار بالای بیماری های قلبی و عروقی در ایران، باید به سمت و سوی الگوی تغذیه سالم حرکت کنیم و این مهم با ارائه آموزش های صحیح تغذیه ای به مردم امکان پذیراست.

او از برگزاری کلاس های آموزشی با موضوع سلامت در ۳۷۴خانه سلامت تهران خبر داد و گفت: ارائه مشاوره های مختلف در زمینه تغذیه، برپایی جشنواره های غذا در مناطق ۲۲گانه، برگزاری جشنواره ویژه تغذیه سالم در منطقه ۲۱در روز ۱۶دی، توزیع اقلام آموزشی و برنامه های متنوع دیگر ازجمله برنامه های شهرداری تهران است.

این کارشناس سلامت، نسبت به مصرف زیاد نمک در کشور هشدار داد و گفت: با توجه به شیوع بیماری های قلبی و عروقی و فشار خون در ایران، باید میزان نمک در بین خانواده های ایرانی کاهش یابد. او متوسط مصرف نمک در کشور را ۱۰تا ۱۲گرم در روز ذکر کرد و گفت: باید میزان مصرف نمک به حدود ۳تا ۵در صد کاهش یابد. هفته ملی بسیج آموزش همگانی تغذیه با شعار «کاهش مصرف نمک» از ۱۴تا ۲۰دی در کشور برگزار می شود.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات