اکنون ساکنان مناطق مختلف جهان در حال تجربه آب وهواهای متنوع و مختلف هستند و تصویر جدید ناسا که به مناسبت روز کریسمس منتشر شده، این تنوع آب وهوایی را به نمایش گذاشته است.

به گزارش افکارنیوز ، این سازمان با استفاده از ماهواره GOES ۱۳ خود به انتشار تصویر وضوح بالایی از نیمی از آب وهوای جهان در صبح روز کریسمس پرداخته است.

ناسا برای دستیابی به این تصویر خیره کننده، داده های بدست آمده از خوانش های پوشش ابر GOES ۱۳ را جمع آوری کرده و آنها را به تصویری از اقیانوسها و قاره های زمین اضافه کرده است. نتیجه این کار، یک تصویر شفاف از زمین است.

در حال حاضر، سه ماهواره Goes در مدار زمین ایست ور در ارتفاع ۳۳.۸ هزار کیلومتری زمین قرار دارند. GOES ۱۳ به پوشش دهی نیمکره شرقی پرداخته و Goes ۱۴ بعنوان یدک برای جایگزینی در صورت بروز مشکل بکار خود ادامه می دهد. این ماهواره دو بار در سالهای ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ در زمان بروز مشکل برای GOES ۱۳ بجای آن بکار پرداخت. همچنین ماهواره Goes ۱۵ به پوشش دهی نیمکره غربی می پردازد.

ماهواره GOES ۱۳ در حال حاضر دوره هفت ساله ماموریت ابتدایی خود را به پایان رسانده است؛ این مامواره در سال ۲۰۰۶ به عنوان یک ماهواره نسل سومی به فضا پرتاب شده بود.


این درحالیست که این فضاپیما مانند همه نسلهای جدید ماهواره های ناسا، از سوخت اضافی برای ادامه دادن به ماموریت خود برخوردار است. پرتاب یک ماهواره نسل چهارمی موسوم به Goes Next قرار است تا سال ۲۰۱۵ انجام شود.

این تصویر جادویی در تضاد آشکاری با قابلیت های آپولو ۸ قرار دارد که ۴۵ سال پیش به عنوان اولین فضاپیمای سرنشین دار به مدار ماه پرتاب شده بود. این تصویر یادآور مسیر طی شده سفرهای فضایی بوده که در ابتدا تنها شامل پیام تبریک عید سرنشینان آپولو۸ بصورت صوتی بود.

این سرنشینان شامل ویلیام آندرس، جیمز لاول و فرانک بورمان بودند. در این پیام، بورمان اظهار کرده بود: خدا به همه شما برکت دهد، همه شماهایی که روی زمین هستید.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات