بر اساس ادعای جدید دانشمندان، جو دارای فشار پایین مریخ و خاک متخلخل آن، شرایط ایده آل را برای تبدیل تمامی سطح این سیاره به یک پمپ گازی عظیم ایجاد می کند.

به گزارش افکارنیوز ، این پمپ می تواند به سرعت گاز و ذرات غبار را در چند سانتی متری بخش های بالاتر و پایین تر خاک این سیاره به چرخش درآورد.

هیچ مورد مشابهی از این نوع پمپ عظیم سیاره ای بر روی زمین وجود ندارد.

در واقع، دانشمندان دانشگاه دویسبورگ-اسن آلمان تصور می کنند مریخ تنها جسم منظومه شمسی است که بر روی آن، پمپاژ مداوم و عظیمی می تواند رخ دهد.

در صورت عملی شدن این نظریه، چنین پمپاژی می تواند به عنوان مکانیسم غالب برای انتقال بخار آب در سراسر سطح سیاره سرخ عمل کند.

کارولین دو بویل، یکی از اعضای تیم تحقیقاتی گفت: ایده خاک مریخی به عنوان یک پمپ گازی سیاره ای به طور تصادفی و زمانی به ذهن ما خطور کرد که در حال مطالعه فوران های غبار تحریک شده با نور تحت میکروگرانش بودیم.

وی ادامه داد: زمانی که ذرات فرسایش یافته ای را مشاهده کردیم که بالا می رفتند و دوباره بدون انتقال گرما در سطح آرام می گرفتند، نتیجه گرفتیم که باید یک جریان گازی به داخل و حتی در خلال خاک وجود داشته باشد.

دو بویل اضافه کرد: بزرگ ترین اهمیت کشف ما شناسایی این جریان گازی است که نه تنها در بالای خاک مریخی، بلکه در خلال آن نیز وجود دارد.

چنین موضوعی به دلیل وجود فشار سطحی پایین مریخ روی می دهد.

گرچه مریخ و زمین ویژگی های مشترک زیادی با هم دارند، یکی از مشخصه های متفاوت سیاره سرخ فشار سطحی بسیار پایین آن است که کمتر از یک درصد فشار سطحی زمین گزارش شده است.

جو مریخ شامل دی اکسید کربن است و این فشار سطحی بدین معناست که مولکول های دی اکسید کربن دارای مسیر باز ۱۰ میکرومتری (فاصله متوسط بین تصادم های پشت سر هم با یکدیگر) هستند. همچنین اندازه هر دوی ذرات غبار و منفذهای خاک مریخی ۱۰ میکرومتر است.

تحت چنین شرایطی، یعنی زمانی که مسیر باز با اندازه ذره و منفذ قابل مقایسه است، اثری به نام «جاروکشی گرمایی» به وجود می آید.

مطابق این اثر، زمانی که یک طرف منافذ موجود گرم تر از طرف دیگر است، منفذ به عنوان یک پمپ کارآمد عمل کرده و گاز را از بخش سرد به بخش گرم منتقل می کند.

جزئیات این مطالعه در مجله Nature Physics منتشر شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات