یک متخصص اطفال با اشاره به اینکه یک برنامه منظم برای زمان خواب باید برقرار شود، گفت: این زمان حدود نیم ساعت طول می کشد تا به او فرصت آماده شدن برای خواب داده شود. دراین مدت باید حتی الامکان فعالیت های کودک کاهش یابد.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر اکبر کوشانفر با بیان اینکه بهداشت خواب به مجموعه آداب و رهنمودهایی اطلاق می شود که باعث ترویج خواب کافی در شب و هشیاری کامل در روز می شود، گفت: برقراری بهداشت خواب در ابتدای زندگی باعث ادامه آن در تمام طول زندگی کودک شده، باعث پیشگیری از بروز بیماری های خواب می شود.

وی بارزترین علائم بهداشت را بد خوابی، خواب آلودگی در طی روز و بی خوابی در طی شب دانست و گفت: مقاومت برای خوابیدن، اضطراب خواب، دیر خوابیدن، بیدار شدن در طول خواب، زمان ناکافی خواب، سخت بیدار شدن به هنگام صبح و کج خلقی صبحگاهی از نشانه های خواب بد در کودکان است.

این متخصص اطفال یادآور شد: برنامه ریزی زمان خواب، شرایط محیطی محل خواب و رفتارها و عادات زمان خواب از عوامل مهم تاثیرگذار در ایجاد خواب راحت هستند.

دکتر کوشانفر با تاکید بر اینکه به منظور انجام برنامه ریزی خواب در کودک، زمان خواب و بیداری باید منظم باشد، گفت: این برنامه باید در طی هفت روز هفته به طور ثابت اجرا شود و در تعطیلات آخر هفته بیش از یک ساعت تغییر نکند که در مورد نوجوانان این تغییر تا دو ساعت هم ممکن است باشد.

وی گفت: یک برنامه منظم برای زمان خواب باید برقرار شود. این زمان حدود نیم ساعت طول می کشد تا به او فرصت آماده شدن برای خواب داده شود. دراین مدت باید حتی الامکان فعالیت های کودک رو به کاهش باشد و از فعالیت های هیجان آور، مشاهده تلویزیون و بازی های ویدیویی، ورزش های ایروبیک و فعالیت های فیزیکی پرهیز شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین تصریح کرد: از مصرف کافئین (شکلات، چای، سودا) ، مایعات زیاد، غذاهای حجیم و تنقلات شیرین در ساعات پایانی روز پرهیز شود.

قبل از خواب برای کودک آرامش ایجاد کنید

دکتر کوشانفر افزود: برای کمک به خواب ازغذاهای حاوی تریپتوفان مثل شیر و گوشت بوقلمون استفاده شود و به عنوان میان وعده قبل از خواب به کودک اسنک های سبک داده شود. فعالیت های خوب قبل از خواب شامل حمام گرفتن با آب گرم، خواندن داستان برای کودک، داشتن ساعتی همراه با آرامش با خانواده، گوش کردن به موزیک ملایم یا صداهای طبیعی، یادآوری خاطرات شیرین نیز در ایجاد شرایط خواب راحت موثر است.

وی گفت: همراه با بزرگ شدن کودک، روتین زمان خواب را می توان تغییر داد به طور مثال می توان در خارج ازمنزل قدم زد یا راجع به حوادث روز یا برنامه فردا صحبت کرد یا به انجام بازی های کارتی یا تخته ای یا پازل، پرداخت.

این متخصص اطفال گفت: کودکان بزرگتر ممکن است قبل ازخواب به مطالعه بپردازند یا به موزیک گوش کنند یا به سرگرمی های آرام مورد علاقه شان مشغول شوند. با وجود انجام تمام فعالیت های فوق، کلید اصلی روتین زمان خواب این است که کودک بداند چه ساعتی باید لباس خواب بپوشد و دندان هایش را مسواک کند و چه زمانی باید در رختخواب باشد و چه مدت را در رختخواب به فعالیت هایی مانند کتاب خواندن بپردازد، در واقع کودک نباید مدت زیادی از زمان بیداریش را در رختخواب بگذراند.

کوشانفر گفت: اگر کودک در زمان مقرر برای خواب آماده نبود می توان این زمان را برای ۳۰ دقیقه به تأخیر انداخت ولیکن برای رسیدن به زمان خواب همیشگی باید زمان خواب را به تدریج جلو کشید تا به ساعت خواب مقرر همیشگی رسید.

وضعیت محیط اتاق خواب

این متخصص اطفال گفت: درجه حرارت اتاق خواب کودک باید مناسب و ثابت باشد. محیط اتاق خواب بهتر است تاریک بوده و در صورت نیاز یک چراغ خواب کوچک روشن شود.

وی افزود: در طول شب، لحظات کوتاهی به کودک سرزده شود تا ازسلامت او اطمینان حاصل شود. تهویه هوای اتاق مناسب و محیط خواب آرام و بی سروصدا باشد، کودک را نباید زمانی که ناراحت است در رختخواب گذاشت.

دکتر کوشانفر گفت: رختخواب فقط برای خوابیدن است و در محدوده آن کودک نباید به بازی کردن، غذا خوردن یا مشاهده تلویزیون، بازی های کامپیوتری و ویدیویی یا صحبت کردن با تلفن بپردازد، در زمان خواب این وسایل باید خاموش باشد. در عوض وسایل و ابزاری که برای کودک ایجاد امنیت و آرامش می کند مانند عروسک، اسباب بازی یا پتوی خاص را می توان در اختیار او گذاشت.

وی همچنین افزود: لباس خواب کودک باید راحت و مناسب باشد. کودک را باید در وضعیت خواب آلود اما هنوز بیدار به رختخواب گذاشت تا دررختخواب به خواب رود، اگر اجازه داده شود تا کودک هرکجا که خوابش گرفت بخوابد، شکستن این عادت بسیار مشکل است. درصورتی که کودک درطول شب مرتبا می غلتد، بهتر است او را از رختخواب بیرون آورد و به یک فعالیت با تحرک کم مانند مطالعه کردن مشغول نمود و مجددا پس از ۲۰ تا ۳۰ دقیقه به رختخواب بازگرداند.

تاثیر عادات و رفتارهای روزانه کودک در خواب شبانه

دکتر کوشانفر با بیان اینکه بسیاری از عادات و رفتارهای روزانه به خواب شب کودک کمک می کند، گفت: کودک درابتدای صبح و به محض بلند شدن از خواب درمعرض نور خورشید قرار گیرد، اطمینان از دریافت نور طبیعی خورشید در طی روز به حد کافی، تاثیری مثبت برای ایجاد آرامش وی در طول روز دارد.

وی گفت: عدم استفاده از اتاق خواب کودک برای تنبیه، نظارت برصحنه هایی که کودک درطی روز از طریق تلویزیون، اینترنت و بازی های ویدیویی می بیند و نهایتا توجه به هرگونه تغییر هیجان آور مانند مشکلات مدرسه، طلاق، مرگ عزیزان کودک، نقل مکان یا رقابت با خواهر و برادر که ممکن است بر خواب کودک تأثیرگذار باشد، باید به طور جدی از جانب والدین مورد توجه قرار گیرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات