سلامت>  آموزش- همشهری آنلاین: اغلب آسیب های ناشی از اسکی و اسنوبوردینگ ناشی از ضرباتی است که به فرد به علت برخورد با موانع، اسکی کردن در مسیرهای خطرناک یا افتادن از بالابر رخ می دهد.

در بسیاری از موارد خستگی پس از یک روز طولانی، اسکی کردن روی سطوح بسیار شیب دار یا اشتباه در تشخیص مسیر زمینه ساز بروز حادثه می شود.

از شایع ترین عواملی که باعث آسیب دیدگی در حین اسکی یا اسنوبوردینگ می شود، می توان به این موارد اشاره کرد:

انجام مداوم این ورزش ها بدون استراحت و بالاتر از حد توانایی فرد، تجهیزات نامناسب یا خراب شده، تطبیق کافی بدنی پیدا نکردن با شرایط ارتفاع بالا، کم آبی بدن و فرسودگی،  اسکی یا اسنوبوردینگ در خارج از مسییر تعیین شده یا در مکان های محصور, توجه نکردن به نشانه های هشداردهنده ای که در پیست قرار داده شده است.

بیشترین آسیب های بدنی که در حوادث در حین اسکی یا اسنوبوردینگ در این بخش های بدن ممکن است رخ دهد:

پارگی رباط صلیبی قدامی زانو ، در رفتگی یا شکستگی شانه، شکستگی های پاها،  آسیب های ستون فقرات، ضربه سر، و آسیب های مچ، پنجه یا شست دست.

برای جلوگیری از این آسیب ها به خصوص مبتدیان باید مسیر مناسب با آمادگی بدنی شان را برای اسکی کردن انتخاب کنند و گرم کردن پیش از ورزش و سرد کردن پس از آن را انجام دهند.

وسائل اسکی فرد باید درست و در اندازه مناسب باشد؛ اشکالات وسائل اسکی یکی از عوامل مهم آسیب دیدگی ورزشکاران است.

همچنین استفاده از تجهیزات ایمنی مانند کلاه محافظ، گارد مچ، پدهای آرنج و زانو هم توصیه می شود.

اغلب حوادث اسکی پس از ناهار و هنگام خستگی افراد رخ می دهد. در طول روز باید آب بدن تان را تامین کنید و هر چند ساعت یک بار به خودتان استراحت بدهید. ضمنا به علائم و هشدارها در پیست اسکی توجه داشته باشید.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات