اگر دندان های شما به خوبی ردیف نشده باشند، تمیز کردن آن ها خیلی سخت است.

به گزارش افکارنیوز ، نداشتن دندان، مشکلات متعددی در پی دارد، کیفیت زندگی افت پیدا می کند و به دلیل کاهش توانایی جویدن غذاها، انتخاب غذاها محدود می گردد، یعنی نداشتن دندان باعث می شود غذاها را درست نجویم، لذا هر غذایی را دیگر نمی توانیم بخوریم. نداشتن دندان روی وضعیت تغذیه ای و در نتیجه سلامت کل بدن اثر می گذارد. همچنین باعث فرورفتگی صورت، بدجور صحبت کردن و… می شود.

از دست دادن دندان ها، دلایل متعددی دارد که افزایش سن از آنها نیست. در اینجا تعدادی از این دلایل را بیان می کنیم.

۱- تمیز نگه نداشتن دهان و دندان ها باعث می شود باکتری های تولیدکننده اسید روی سطح دندان جمع شوند (پلاک دندان) و با از بین بردن مینای دندان، سوراخ هایی در دندان ایجاد کنند. همچنین باعث بیماری های لثه می شوند که بافت نگهدارنده دندان مثل رباط ها و استخوان ها را تخریب می کند. اینها باعث افتادن دندان می شود.

۲- حتی با رعایت بهداشت دهان و دندان، بایستی هر شش ماه یک بار نزد دندانپزشک بروید تا دندان های شما را معاینه کند. مراجعات نامنظم و دل بخواهی به دندانپزشک باعث می شود علائم هشداردهنده از دست دادن دندان را متوجه نشویم. ممکن است شما پلاک های سختی را که زیر خط لثه وجود دارند، نبینید و یا حرکت جزیی دندان خود را متوجه نشوید که این موارد نیاز به درمان تخصصی دندانپزشکی دارند. اگر درمان به موقع شروع شود، می توان دندانی را که کمی حرکت کرده است، نگه داشت و حفظ کرد.

۳- درمان به موقع از آسیب های بزرگ بعدی جلوگیری خواهد کرد. به عنوان مثال پر کردن دندان پوسیده، از آسیب بیشتر آن مثل رسیدن پوسیدگی به عصب دندان جلوگیری خواهد کرد. آسیب پالپ داخلی دندان باعث مرگ بافت پالپ و تجمع چرک در اطراف ریشه دندان می شود. اگر دندان خیلی آسیب دیده باشد، دندانپزشک دیگر نمی تواند آن را نگه دارد و باید آن را کشید.

۴- تغذیه ناکافی و نادرست به دلیل کمبود مواد مغذی در برنامه غذایی، مقاومت دهان و دندان ها را به عفونت کم می کند. کلسیم، مسئول فشردگی املاح در استخوان نگهدارنده دندان است. دریافت کم کلسیم روی حفظ دندان ها موثر است و با افزایش خطر از دست دادن دندان ها ارتباط دارد. به علاوه، مصرف زیاد مواد غذایی شیرین (مثل آب نبات، شکلات و… ) و غذاهای اسیدی (مثل نوشابه گازدار) ، دندان ها و لثه های شما را خراب می کند.

۵- آیا برای شما اتفاق افتاده است که در کودکی بر اثر زمین خوردن و یا افتادن از جایی، دندان خود را از دست داده باشید. حتی اگر بعد از یک حادثه و وارد آمدن ضربه به دهان، دندان نیفتد، ممکن است باعث ترک خوردگی ریشه شود که چند ماه یا چند سال بعد باعث عفونت دندان می شود. عفونت باعث از بین رفتن ریشه دندان و در نتیجه افتادن دندان می شود. ورزش های برخوردی مثل بوکس، فوتبال و… نیز باعث وارد آمدن ضربه به دندان و در نتیجه شکستگی یا آسیب دندان و افتادن آن می شوند.

۶- به هم ساییدن دندان ها در دندان قروچه باعث ترک برداشتن و ساییدن و شکستن دندان ها می شود و فشار زیادی روی بافت نگهدارنده دندان وارد می کند و باعث از بین رفتن استخوان اطراف دندان می شود. اگر استخوان نگهدارنده دندان از بین برود، دندان شل می شود و می افتد.

۷- جایگزین نکردن دندان افتاده باعث ایجاد یک سری مشکلات می شود که دندان های دیگر را تخریب می کند. وقتی یک دندان می افتد و یا کشیده می شود، استخوان در برگیرنده آن تحلیل می رود. اگر دندان افتاده جایگزین نشود (با بریج یا ایمپلنت یا دندان مصنوعی) ، دندان های کناری و مقابل آن (در فک دیگر) وارد فضای خالی آن می شوند و مشکلات لثه را ایجاد می کنند که منجر به افتادن بقیه دندان ها می شود.

۸- درست نکردن جای نامناسب دندان ها می تواند باعث افتادن دندان شود. اگر دندان های شما به خوبی ردیف نشده باشند، تمیز کردن آن ها خیلی سخت است. چنین دندان هایی بیشتر دچار پلاک دندان و در نتیجه مشکلات لثه و بافت اطراف دندان می شوند که از علل اصلی افتادن دندان است.

۹- اثرات مضر کشیدن سیگار و نوشیدن الکل روی سلامت دندان به خوبی شناخته شده است. بر اساس تحقیقات می توان گفت افراد سیگاری دو برابر افراد غیرسیگاری دندان های خود را از دست می دهند. کشیدن سیگار و استفاده از محصولات دخانی و نوشیدن الکل خطر ابتلا به بیماری های لثه و در نتیجه افتادن دندان ها را افزایش می دهد. سیگار روی جریان خون لثه ها نیز تأثیر می گذارد و شدت بیماری های دندانی را افزایش می دهد.

۱۰- حتما می دانید بیماری دیابت به چشم ها، اعصاب، کلیه ها و قلب آسیب می زند و مقاومت بدن به بیماری های عفونی را کم می کند و فرایند بهبودی و التیام (مثلا التیام زخم ها) را آهسته می نماید. اما آیا می دانستید که دیابت می تواند روی دندان ها و لثه نیز تأثیر بگذارد؟ دیابت، قدرت دفاعی و ایمنی بدن را کم می کند و تشکیل پلاک دندان را افزایش می دهد. در افراد دیابتی، بیماری لثه بیشتر اتفاق می افتد، شدیدتر است و زمان بیشتری طول می کشد تا بهبود یابد. در مراحل پیشرفته بیماری لثه، استخوان و بافت همبند دهان از بین می رود و در نتیجه باعث افتادن دندان می شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات