احساس نفخ بسیاری از افراد به این دلیل است که اسفنکتر تحتانی مری شان گشاده شده است.

به گزارش افکارنیوز ، یک متخصص داخلی گفت: حرف زدن در زمان نوشیدن آب، سیگار کشیدن و آدامس جویدن هوای بیشتری داخل معده می کند و می تواند باعث نفخ شود.

دکتر محمد علی حافظی گفت: برخی افراد به دنبال احساس نفخ مدام و مشکلات ناشی از آن در اولین قدم به حذف مواد غذایی روی می آورند و بر همین اساس مواد غذایی مثل حبوبات و سبزیجات را که عموما به عنوان غذاهای نفاخ شناخته می شوند از برنامه غذایی خود حذف می کنند.

وی ادامه داد: باید به این افراد توصیه کرد برای درمان مشکل نفخ راه درستی را انتخاب نکرده اند، چرا که سبزیجات و میوه ها از موادغذایی مورد نیاز بدن و جزو منابع غنی فیبر هستند و حذف این مواد از برنامه غذایی می تواند زمینه ساز مشکلات گوارشی بسیاری شود که شایع ترین آن یبوست است.

این متخصص داخلی به افرادی که دچار نفخ می شوند، توصیه کرد: این افراد قبل از هر اقدامی باید نفخ خودشان را بشناسند و دلیل اصلی آن را با راهنمایی های پزشک متخصص پیدا کنند.

حافظی اظهار داشت: احساس نفخ بسیاری از افراد به این دلیل است که اسفنکتر تحتانی مری شان گشاده شده است. در این حالت مصرف خوراکی هایی مثل نوشیدنی های کافئین دار، نوشابه های گازدار حتی چای، قهوه و نسکافه و مصرف خودسرانه برخی داروها هم می تواند به شل شدن بیشتر اسفنکتر تحتانی مری منجر شود.

وی با بیان این که حرف زدن در زمان نوشیدن آب، سیگار کشیدن و آدامس جویدن هوای بیشتری داخل معده می کند، افزود: نفخ کردن معمولا نمی تواند تنها به دلیل مصرف یک ماده غذایی خاص باشد، به همین خاطر حذف مواد غذایی بدون مشورت با پزشک نه تنها راه حل مناسبی نیست بلکه حتی گاهی نمی تواند نتیجه بخش باشد.

این متخصص داخلی در ادامه عنوان کرد: حبوباتی مانند لوبیا، عدس، لوبیای سویا، نخود فرنگی، همچنین لبنیات شیر، بستنی، پنیر، سبزیجاتی همچون کلم بروکلی، گل کلم، خیار، مارچوبه، کرفس، کاهو، سیب زمینی، شلغم، پیاز، تربچه، سیر، هویج، بادمجان و میوه هایی مانند زردآلو، سیب، گلابی، آلو، موز، کشمش از مواد غذایی هستند که می تواند باعث افزایش نفخ در افراد شود.

وی ادامه داد: جو دوسر، ذرت، برنج، دانه های کامل به علت وجود فیبر همچنین آرد گندم و بالاخره در میان مغزها بادام هندی از دیگر مواد غذایی است که معمولا از آنها به عنوان نفاخ یاد می شود و افراد باید در مصرف آن ها آگاهانه تصمیم بگیرند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات