دانشمندان دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیز و دانشگاه آیووا موفق به کشف گیرنده های بویایی در ریه شدند.

به گزارش افکارنیوز ، بینی، تنها عضو بدن نیست که قادر به حس کردن بوی ناخوشایند سیگار است، بلکه ریه ها هم می توانند این بو را احساس کنند.

برخلاف گیرنده های بینی که در غشاهای سلول های عصبی قرار دارند، گیرنده های بویایی ریه در غشاهای سلول های «اعصاب و غدد» (neuroendocrine) واقع شده اند.

بنابراین، هنگام وجود دود سیگار در هوا، آنها به جای ارسال تکانه های عصبی به مغز، سلول های اعصاب و غدد را تحریک کرده و هورمون های خاص را برای تنگ کردن مسیرهای هوایی ترشح کنند. تکانه های عصبی به مغز امکان درک بوی سیگار را از جایی نزدیک فراهم می کنند.

گروه جدید سلول های تازه کشف شده، بیان کننده گیرنده های بویایی در مسیرهای هوایی انسان هستند و سلول های «اعصاب و غدد ریوی» یا PNECs نام گرفته اند.

این سلول ها، نگهبان بوده و کار آنها حذف مواد شیمیایی سمی یا محرک از ریه است.

چنین سلول هایی می توانند مسئول حساسیت بیش از حد شیمیایی باشند که مشخصه بیماری های تنفسی مانند بیماری انسدادی مزمن ریوی و آسم است.

به بیماران مبتلا به این شرایط توصیه می شود از دودهای ترافیک، بوهای تند، عطرها و محرک های مشابه که موجب تنگی راه هوایی و مشکلات تنفسی می شوند، اجتناب کنند.

گیرنده های بویایی موجود روی این سلول ها می توانند به اهداف درمانی تبدیل شوند و با مسدودکردن آنها شاید بتوان از تعدادی از حملات بیماری های ریوی جلوگیری کرد.

این گیرنده ها همچنین به افراد، امکان کاهش استفاده از استروئیدها یا برونش ها را می دهند.

دانشمندان با بررسی بافت های مسیرهای هوایی بیماران مبتلا به COPD دریافتند این افراد سلول های نوروترشحی بیشتری را در مقایسه با بافت های مسیر هوایی افراد سالم دارا بودند.

سلول های موجود در مسیرهای هوایی، عصبی نبوده بلکه سلولهای ترشحی هستند و می توانند بیش از یک گیرنده را حمل کنند، بنابراین بجای ارسال تکانه های عصبی به مغز، سروتونین و نوروپپتید را در عصب های موضوعی و عضلات جاری می کنند.

آنها به نوعی طراحی شده اند تا یک واکنش سریع و فیزیولوژیکی را در صورت استنشاق بویی مضر ایجاد کنند.

جزئیات این مطالعه در مجله Respiratory Cell and Molecular Biology تشریح شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات