سلامت>  عمومی- گروه دانش و سلامت - آرش نهاوندی: پس از توافقات مجلس و دولت برای هدفمندی یارانه ها به سود سلامت خصوصا با جلسه روز پنجشنبه رئیس جمهور با روسای کمیسیون های مجلس برای فاز دوم هدفمندی یارانه ها روزنه های امید برای توجه به بخش سلامت در ایران گشوده شده است.

طی سال های اخیر، بخش سلامت بیشترین آسیب را از ناحیه هدفمندی یارانه ها دیده است. برخلاف نص صریح قانون سهمی از هدفمندی یارانه ها طی ۲سال گذشته به وزارت بهداشت اختصاص نیافته است و در زمینه واردات دارو و تجهیزات پزشکی در چند سال اخیر به دلیل تحریم ها و نوسانات ارزی حوزه سلامت کشور دچار مشکلات عدیده ای بوده است، اما رئیس جمهور هفته گذشته در نخستین اجلاس استانداران با بیان اینکه در بحث یارانه باید به بحث سلامت توجه کنیم، اظهار داشت: معضل سلامت یک معضل بسیار بزرگ در جامعه ماست، می بینیم که یک فرد به خاطر یک بیماری صعب العلاج و سخت یکی از اعضای خانواده اش زندگی اش عوض می شود و همه چیزش را از دست می دهد تا جایی که مجبور است آپارتمان کوچک خود را بفروشد زیرا جان عزیزش برایش مهم است.

اخیرا نیز عابد فتاحی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به اظهارات وزیر بهداشت در این کمیسیون گفته بود: اگر نتوانیم حوزه سلامت از نظر بودجه، پرستار، پزشک را مدیریت کنیم به شدت به ضرر مردم است زیرا سالی ۷۰۰هزار نفر از جمعیت ایران زیر خط فقر می روند. عابد فتاحی همچنین به این نکته اشاره کرد که وزیر بهداشت معتقد بود در این حوزه عدالت رعایت نمی شود. بودجه کم و پرستار و پزشک کم داریم و در ردیف کشورهای فقیر دنیا از نظر بهداشتی هستیم. از سوی دیگر در سخنان وزیر بهداشت خطاب به کمیسیون بهداشت و درمان مجلس این نکته مورد تأکید قرار گرفته بود که تحریم ها در حوزه بهداشت فشار زیادی وارد کرده است.

برخی از کارشناسان نیز معتقدند که با افزایش سهم سلامت دولت از درآمد ناخالص ملی می توان منابع بیمارستانی را تا حدودی فراهم کرد و دغدغه ها در این زمینه را کاهش داد، اما آیا واقعا درآمد ناخالص ملی در حدی است که بتوان این سهم را افزایش داد؟ با یک حساب سرانگشتی می توان دریافت که چنین نیست چراکه رشد اقتصادی کشور رسما از سوی دولت۵.۷ - درصد اعلام شده است و با این رشد منفی اقتصادی طبیعی است که نمی توان درآمد ناخالص ملی مناسبی طی یک سال کسب کرد، بنابراین انتظار افزایش سهم سلامت دولت در درآمد ناخالص ملی نیز تا زمانی که رشد اقتصادی لااقل صفر نشود انتظار بیهوده ای است، در اینجا متأسفانه باید ذکری از اقدامات نامطلوب دولت سابق در حوزه سلامت داشته باشیم چرا که وضعیت درمان و سلامت امروز میراثی است که از دولت سابق برجای مانده است.

یکی دیگر از محورهای مباحث در کمیسیون بهداشت میان دکتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی و اعضای مجلس مسئله واردات دارو بود، به گفته وزیر بهداشت اگر واردات دارو مجددا دچار مشکل شود مردم به شدت آسیب می بینند. این گزارش در حالی انتشار می یابد که مردم در سال های اخیر نیز طی تماس های تلفنی که با روزنامه همشهری داشته اند نسبت به بهای بالای داروهای کمیاب یا داروهای مرتبط با بیماری های خاص و به طور کل داروهای خارجی مورد نیاز برای درمان بیماری ها به شدت گله مند بودند.

در تماس های تلفنی که در ۲ سال اخیر انجام گرفته بود مردم همچنین از کمبود داروهای خارجی در بازار شکایت داشتند. بنابر اظهارات مطرح شده مشخص می شود که کشور در حوزه سلامت و تأمین تجهیزات درمانی و نیازهای دارویی دچار بحران است. دکتر سیامک مره صدق، در گفت وگو با همشهری گفت: اکنون وزارت بهداشت با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند، متأسفانه چند مشکل اساسی در بخش درمان وجود دارد، یکی از این مشکلات عدم پرداخت مطالبات بیمه ها در سال های اخیر است، البته در چند ماه اخیر وضعیت پرداخت ها از سوی سازمان تأمین اجتماعی بهتر شده و میزان عقب افتادگی در پرداخت ها کاهش پیدا کرده است، با وجود این سازمان هنوز میزان قابل توجهی به بیمارستان های غیردولتی بدهکار است، این مسئله تأمین ملزومات و تجهیزات برای بیمارستان ها را دچار مشکل کرده است.

یکی دیگر از مشکلات بالا رفتن تعرفه هاست که به ویژه در بخش درمان دولتی افزایش پیدا کرده است. با توجه به اینکه تورم در بخش بهداشت نیز از سایر بخش ها بیشتر است، بالا رفتن تعرفه های درمانی مشکلات زیادی را ایجاد کرده است. به گفته دکتر مسعود مسلمی فرد نایب رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران تورمی که در بخش پزشکی وجود دارد به طور متوسط دوبرابر تورم عمومی است که در سطح جامعه وجود دارد. البته این میزان تورم شاید کف میزان تورم بخش بهداشت و درمان باشد، برخی از اقلام و تجهیزات پزشکی شاید با ۲۵۰درصد تورم عرضه می شوند. در واقع اکنون مشکل اصلی در زمینه تجهیزات پزشکی به ویژه تجهیزات اصلی پزشکی است.

یکی دیگر از دغدغه ها در حوزه سلامت نیز اجرای برنامه پنجم توسعه است، طبق مصوبه های مجلس قرار بود در برنامه های چهارم و پنجم توسعه، مبلغی که مردم بابت هزینه درمان خود پرداخت می کنند کاهش یابد اما در برنامه چهارم آنچه اتفاق افتاد کاملا برعکس بود. در واقع مردم به جای آنکه ۳۰ درصد هزینه های درمان را از جیب خود پرداخت کنند، پرداخت ۷۰تا ۸۰ درصد این هزینه ها را به عهده گرفتند. اما وزیر بهداشت معتقد است که سقف پرداخت هزینه های درمانی از سوی مردم از این میزان نیز بالاتر رفته است. به گفته سیدحسن قاضی زاده هاشمی هزینه های درمان در کشور تا ۹۰درصد برعهده مردم است؛ این نشان می دهد که مردم بیش از ۴۰درصد درآمد خود را برای درمان می پردازند.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات