آخرین فضانورد ناسا که در عرصه تهیه نقشه آسمانی کار می کند به تازگی یک سیارک با فاصله ۴۳ میلیون کیلومتری از زمین کشف کرده که یک خطر احتمالی برای زمین محسوب می شود.

به گزارش افکارنیوز ، این نخستین کشف کاوشگر کشف اجسام نزدیک به زمین ناسا است که پس از بیداری از خواب زمستانه سال گذشته خود یافته است.

این کاوشگر سیارک نزدیک به زمین را در ۲۹ دسامبر با نام" ۲۰۱۳ YP۱۳۹" کشف کرده است. نرم افزار پیچیده این کاوشگر یک جسم در حال حرکت را بر پس زمینه ستارگان ایستا کشف کرده است.

درحالی که این کاوشگر به دور زمین می چرخد و آسمان را رصد می کند، این سیارک را چندین بار طی یک نیم روز مشاهده کرده است و پس از آن این سیارک از مقابل دید رفته است.

محققان دانشگاه آریزونا از تلسکوپ فضایی رصدخانه کیت پیک در جنوب غربی توسان در آریزونا برای تأیید این اکتشاف استفاده کردند.

کارشناسان ناسا پیش بینی کرده اند که سیارک ۲۰۱۳ YP۱۳۹ اولین اکتشاف جدید سیارکی این کاوشکر درمیان صدها سیارک دیگر باشد.

این سیارک در فاصله ۴۳ میلیون کیلومتری زمین قرار دارد و براساس روشنی مادون قرمز آن دانشمندان پیش بینی کرده اند که قطر آن ۶۵۰ متر و از نظر ظاهر بسیار تیره شبیه یک تکه ذغال باشد و این احتمال وجود دارد که مدار آن در فاصله ۴۸۲۸۰۳ کیلومتری زمین قرار بگیرد، این فاصله تنها اندکی بیشتر از فاصله ماه تا زمین است.

پیش بینی شده است که این سیارک تا قرن آینده به زمین نزدیک نمی شود.

کاوشگر اجسام نزدیک به زمین ناسا در اولین مأموریت خود در سال ۲۰۱۰ بیش از ۳۴ هزار سیارک کشف کرد و ویژگی های ۱۵۸ هزار سیارک را در سراسر منظومه شمسی تهیه کرد. فعالیت مجدد این کاوشگر در ماه سپتامبر گذشته به دنبال ۳۱ ماه خواب زمستانی صورت گرفت.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات