محققان آمریکایی با کمک نانولوله های کربنی، ماده جدیدی را ساخته اند که بصورت خودکار به نور پاسخ می دهد و می تواند در آینده برای تولید پرده های هوشمند مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش افکارنیوز ، محققان دانشگاه کالیفرنیا در برکلی با استفاده از نانولوله های ساخته شده از اتم های کربن، ماده ای را تولید کرده اند که در زمان قرار گرفتن در معرض هر منبع نوری فعال می شود.

ماده حساس به نور از جنس پلی کربنات و نانولوله های کربنی لایه بندی شده روی یک سطح قرار داده شدند؛ با تابش یک منبع نوری، نانولوله ها اقدام به جذب نور و تبدیل آن به گرما کردند.

گرما به ماده منتقل شد که این مسئله باعث منبسط شدن ماده و در نتیجه خمیدگی لایه های نانولوله و خود ماده شدند؛ با حذف منبع نور، ماده به حالت اولیه بازگشت. محققان این ماده را با طیف مختلفی از طول موج های نوری مورد آزمایش قرار داده و نتایج بهتری را کشف کردند.

حتی مقادیر کم نور مانند نورچراغ قوه نیز باعث ایجاد حرکت در ماده می شود و این تغییر حالت نیازی به هیچ منبع انرژی ندارد.

با استفاده از این فناوری می توان نسل جدیدی از پرده های هوشمند را تولید کرد که با طلوع و غروب خورشید بطور کاملا خودکار باز و بسته می شوند؛ عملکرد این پرده ها بستگی به میزان تابش نور خورشید از طریق پنجره ها بداخل اتاق دارند.

این ماده براحتی قابل تولید بوده و کاربردهای تجاری دیگری مانند موتورهای حساس به نور یا استفاده در رباتها را خواهد داشت.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات