یکی از مهمترین توصیه های پزشکان در این زمینه استفاده از واکسن آنفلوآنزا در فصل سرماست.

به گزارش افکارنیوز ، آیا تاکنون این پرسش برایتان پیش آمده است که چرا همیشه این موقع از سال به ویروس های شدید سرماخوردگی مبتلا می شوید، در حالی که بسیاری از افرادی که می شناسید این فصل را بدون هیچ گونه آبریزش بینی، سرفه یا عطسه پشت سر می گذارند؟ ! ما طی پژوهش های گوناگون و گفتگو با متخصصین برجسته در این زمینه، به نکاتی کلیدی دست یافتیم که حتی اگر میکروب ها و باکتری های زیادی شما را احاطه کرده باشند، با رعایت این توصیه ها، همیشه می توانید سالم بمانید.

یکی از مهمترین توصیه های پزشکان در این زمینه استفاده از واکسن آنفلوآنزا در فصل سرماست. ولی گذشته از این نکته با رعایت توصیه های ساده زیر می توانید خود را مقابل ویروس های سرماخوردگی بیمه کنید.

۱. هوای تازه استشمام کنید


عامه مردم بر این باورند که در فصل زمستان، بودن در خانه که هوای گرم و مطبوعی نیز دارد، برای سیستم ایمنی بدن مناسب تر است و نسبت به هوای سرد بیرون، بدن را هر چه بیشتر در برابر بیماری ها مقاوم می سازد. اما نکته اینجاست که بودن در مکان های بسته و داخل منزل، شما را بیشتر در معرض افراد و بیماری ها و میکروب های آنها قرار می دهد.

بنابراین پیاده روی در هوای تازه نه تنها شما را از شر انواع میکروب ها و ویروس های محیط های بسته رها می کند، بلکه باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شما نیز می شود.

دکتر آدر علی، مسئول مرکز پژوهش های پزشکی پیشگیری از بیماری ها در یال گریفین می گوید: «ورزش و پیاده روی در هوای آزاد باعث افزایش سلول های دفاعی نوتروفیل و منوسیت در بدن می شود و در نتیجه عملکرد سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهد. »

۲. آرامش، یکی از راه های مبارزه با سرماخوردگی است


میلیون ها عامل وجود دارد که باعث می شود سرما بخورید، اما شاخص ترین آنها داشتن استرس زیاد است. دکتر علی می گوید: «داشتن استرس بدن شما را هر چه بیشتر مستعد ابتلا به سرماخوردگی می کند. »

شاید دلیلش این است که با گذشت زمان استرس زیاد باعث آزاد شدن هورمون هایی به نام گلوکوکورتیکوئیدها در بدن می شود، این هورمون ها مانع تولید سلول های پیام رسان بدن یعنی سیتوکین ها می شود. سیتوکین ها مرحله ابتدایی مبارزه با بیماری ها در سیستم ایمنی بدن هستند.

دکتر علی می گوید: «وقتی استرس دارید زیاد تمایل ندارید از خود مراقبت کنید، زیاد نمی خوابید، زیاد ورزش نمی کنید و حتی غذاهای سالم کمتری می خورید. » البته که می دانید همه موارد فوق در بالا بردن میزان مقاومت بدن در برابر بیماری ها از اهمیت خاصی برخوردار است.

۳. شستن دست ها بسیار اهمیت دارد


سرماخوردگی و آنفلوآنزا به راحتی از طریق دست ها به دیگران منتقل می شود. بنابراین همیشه سعی کنید تا جایی که می توانید به چشم ها و بینی و دهان تان دست نزنید یا این کار پس از شستشوی صحیح دست هایتان انجام دهید.

طبق پژوهش های مرکز پیشگیری از بیماری ها، موثرترین ابزار برای شستن دست ها، آب و صابون ساده است. به دلیل اینکه ممکن است صابون های قالبی حاوی باکتری هایی باشند که از شستشوی قبلی مانده اند، پس بهتر است از صابون های مایع یا حتی صابون های آنتی باکتریال استفاده کنید.
دست هایتان را به مدت ۲۰ ثانیه با کف صابون مالش دهید، سپس آبکشی کنید و آنها را با یک دستمال یا حوله تمیز کامل خشک کنید.

دکتر دانا سیمپد متخصص عمومی مرکز پزشکی بالتیمور می گوید: «دست های مرطوب در مقایسه با دست های خشک بیشتر تمایل به انتقال باکتری های محیطی دارند. »

۴. راز جادویی، خواب شبانه


اگر یک شب بنا به دلایلی نتوانستید به قدر کافی بخوابید، نگران نشوید، ولی اگر ادامه پیدا کند، ممکن است عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن شما را مختل کند. بنابراین همان گونه که متخصصین همواره توصیه می کنند به اندازه کافی استراحت کنید.

براساس پژوهشی در سال ۲۰۰۹، اعلام شد چنانچه کمتر از ۷ ساعت در شب بخوابید، احتمال ابتلا به سرماخوردگی در شما نزدیک به ۳ برابر افزایش می یابد (یعنی باید ۷ ساعت خواب کامل و بی وقفه داشته باشید و نیمه شب بیدار نشوید) دکتر لزلی سوانسون، متخصص خواب در مرکز روان درمانی دانشگاه می شی گان می گوید: «اغلب ما تنها زمانی می توانیم به راحتی به مسائل روزمره خود فکر کنیم که برای خواب به رخت خواب مان می رویم، ولی متاسفانه دغدغه فکری و حل مسائل در رختخواب باعث اختلال در روند طبیعی خواب ما می شود و ما را بی خواب می کند. »

پس هرگز هنگام خواب به مسائل روزمره خود فکر نکنید تا آسوده خاطر بخوابید.

راز/ شماره ۳۹/ نیمه دوم دی ماه ۹۲/ مژگان میرپوریان/ صفحه ۶۰
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات