نتایج تحقیقات در انگلستان نشان داده افرادی که به طور معمول ۲ تا ۵ سیب طی هفته می خورند ۳۰ درصد کمتر از افرادی که طی هفته سیب نمی خورند به حملات آسم دچار می شوند.

به گزارش افکارنیوز ، آیا چیزهایی که می خورید روی بیماری تنفسی شما تاثیر می گذارد؟ شاید هنوز نتوان به طور قطعی گفت تمام غذاهایی که می خوریم روی بیماری های تنفسی تاثیر می گذارند اما دلایل زیادی هم کشف شده است که نشان می دهد بسیاری از غذاها می توانند روی بیماری های تنفسی تاثیر بگذارند. دکتر رابرت گراهام، فوق تخصص بیماری های ریوی در مرکز دانشگاهی لنوکس هیل در نیویورک می گوید: «قطعاً هیچ رژیم غذایی خاصی وجود ندارد که با آن بتوان بیماری های ریوی مثلاً آسم را معالجه کرد اما به هر حال برخی مواد غذایی هستند که برای مبتلایان به بیماری های انسدادی ریه مثل آسم و آمفیزم مضر هستند و علائم آنها را بدتر می کنند و برخی از مواد غذایی هم برای آنها مفید هستند و می توانند علائم بیماری آنها را کاهش دهند. » اما نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که بدن هر فرد با بدن دیگری فرق دارد و هرکس ممکن است به گونه ای به یک ماده غذایی پاسخ دهد. برای همین باید مراقب باشید تاثیر هر ماده غذایی در مورد خودتان را کاملاً ببینید و بعد تصمیم بگیرید.

سیب
میوه بهشتی
تاثیر روی آسم؛ مفید


این هم یک دلیل دیگر برای آنکه سیب جزء همیشگی برنامه غذایی شما باشد. نتایج تحقیقات در انگلستان نشان داده افرادی که به طور معمول ۲ تا ۵ سیب طی هفته می خورند ۳۰ درصد کمتر از افرادی که طی هفته سیب نمی خورند به حملات آسم دچار می شوند. اما اگر فقط هفته ای یک سیب بخورید از فواید این میوه استفاده نکرده اید. به نظر می رسد ترکیبات موسوم به فلانوئیدها در سیب علت این فایده مهم آن است. مطالعات در انگلستان نشان داده به خصوص یکی از فلانوئیدها به نام «خلین» باعث باز شدن راه های هوایی و تنفس راحت تر در افراد مبتلا به بیماری آسم می شود.

خربزه
کی گفته خربزه فایده ای ندارد؟
تاثیر روی آسم؛ مفید


ویتامین C یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است که با مبارزه کردن با رادیکال های آزاد مضر و کاهش التهاب از آسیب به ریه می کاهد. نتایج یک مطالعه گسترده در کودکان پیش دبستانی در ژاپن نشان داده کودکانی که در رژیم غذایی هفتگی خود مقدار زیادی ویتامین C دریافت کرده اند در سال های بعد کمتر از کودکانی که مقدار کمتری ویتامین C دریافت کرده اند دچار حملات آسم شدند. ویتامین C را می توانید در برخی از میوه ها و سبزیجات پیدا کنید اما میوه های موسوم به سیتروس مثل پرتقال و گریپ فروت، کیوی، بروکلی، کلم بروکسل و گوجه فرنگی مقدار زیادی از این ویتامین را در خود دارند، اما خربزه هم از این ویتامین مفید به مقدار بسیار زیادی دارد.

هویج
دوست ریه و چشم های شما
تاثیر روی آسم؛ مفید


هویج به دلیل داشتن مقدار زیادی بتاکاروتن، از آنتی اکسیدان های معروف، شهرت دارد. مطالعات انجام شده در سوئد نشان داده است بتاکاروتن ها که در بدن به ویتامین A بدل می شوند می توانند احتمال بروز حمله آسم ناشی از ورزش را به میزان بسیار زیادی در کودکان و نوجوانان کاهش دهند در ضمن همان طور که احتمالاً می دانید این بتاکاروتن می تواند به بینایی شما کمک کرده و سیستم ایمنی بدن تان را هم تقویت کند. برخی مطالعات نشان داده بتاکاروتن ها می توانند مانع از ابتلای شما به بیماری های قلبی، برخی سرطان ها و نیز بیماری آلزایمر و فراموشی دوران سالخوردگی شوند! هویج یک منبع عالی بتاکاروتن است اما زردآلو، فلفل سبز و سیب زمینی شیرین هم سایر خوراکی هایی هستند که منبع بسیار خوبی از بتاکاروتن محسوب می شوند.

قهوه
نوشیدنی نجات بخش ریه
تاثیر روی آسم؛ مفید


در مورد قهوه احتمالاً هر هفته یک مطلب تازه می شنوید، حتماً شما هم عادت کرده اید بشنوید که مثلاً قهوه می تواند برای درمان یا پیشگیری از برخی بیماری ها به کار گرفته شود یا برعکس شنیده باشید که مصرف قهوه می تواند احتمال ابتلا به فلان بیماری را بیشتر کند اما در مورد بیماری های ریوی باید گفت ثابت شده است که مصرف قهوه می تواند احتمال بروز این بیماری ها را کاهش دهد. دکتر الئنور رایزن، متخصص بیماری های ریه در دانشگاه وست آیلند می گوید: «نتایج مطالعات ما نشان داده که پس از مصرف قهوه و حدود ۴ ساعت پس از نوشیدن آن، راه های هوایی بازتر و در کل وضعیت تنفس فرد بهتر می شود. » به همین دلیل چای سیاه هم مثل قهوه می تواند برای افراد مبتلا به بیماری های انسدادی ریه (مثل آمفیزم و آسم) مفید باشد.

تخم مرغ
اگر آلرژی دارید
تاثیر روی آسم؛ مضر


شایع ترین واکنش آلرژی به تخم مرغ در پوست و حالت کهیر است اما این را هم بدانید در برخی از افراد حساسیت به تخم مرغ به شکل مشکل تنفسی و حتی حمله آسم بروز می کند. آلرژی به تخم مرغ در کودکان و نوجوانان شایع تر است و کسانی که به این حساسیت مبتلا هستند بهتر است از هر گونه تماس با تخم مرغ و غذاهایی که با تخم مرغ پخته می شوند، پرهیز کنند. جالب است بدانید خانمی در اسپانیا که به تخم مرغ حساسیت داشت در خانه ای قدیمی سکنا گزید اما دچار حساسیت شدید شد بدون اینکه تماسی با تخم مرغ داشته باشد. در نهایت مشخص شد در مصالح قدیمی ماده ای وجود دارد که مشابه ماده ای در تخم مرغ است که می تواند موجب بروز آسم در افراد حساس به این ماده شود.

شیر
در هر آدمی فرق می کند
تاثیر روی آسم؛ هم مفید و هم مضر


نتایج مطالعات در مورد تاثیر شیر و سایر لبنیات روی احتمال ابتلا به آسم متناقض و گیج کننده است. بعضی از افراد پس از مصرف شیر دچار خس خس سینه، سرفه و سایر علائم تنفسی می شوند اما از طرف دیگر شیر یک منبع بسیار عالی از ویتامین D است که در افراد بسیاری می تواند علائم آسم را بهبود بخشد. به هر حال در مورد شیر حتماً باید به بدن خودتان توجه کنید و ببینید با خوردن شیر و سایر لبنیات علائم تان کاهش پیدا می کند یا افزایش؟

بادام
بچه هایی که حساس هستند
تاثیر روی آسم؛ مضر


بادام در افراد بسیار حساس به آن می تواند واکنش های حساسیتی بسیار شدید ایجاد کند و در بسیاری از کودکان می تواند باعث بروز حمله آسم شدید شود اما جالب است بدانید مطالعات انجام شده در کانادا نشان داده کودکانی که به بادام آلرژی دارند و دچار آسم می شوند، زودتر از سایر کودکان از این بیماری بهبود می یابند. اگر کودک تان به گرد و غبار موجود در هوا، گرده گیاهان و چمن حساسیت دارد، احتمال اینکه به بادام هم حساسیت داشته باشد، بسیار زیاد است.

نمک
دشمن سفید شما
تاثیر روی آسم؛ مضر


مطالعات نشان داده علت اصلی بروز آسم التهاب و تنگ شدن راه های هوایی است و این گونه است که نمک تبدیل به دشمن افراد آسمی می شود چرا که نمک با احتباس آب در بدن باعث بروز التهاب می شود. دکتر گراهام می گوید: «من همیشه به بیماران مبتلا به آسم و آمفیزم می گویم تا می توانند مصرف سدیم و نمک را کاهش دهند. » در ضمن همان طور که احتمالاً می دانید کمتر مصرف کردن نمک می تواند باعث کاهش احتمال باتلای شما به بیماری های قلبی عروقی و سکته شود. یادتان باشد اکثر میزان نمکی که وارد بدن شما می شود از غذاهای رستوران ها، فست فودها و غذاهای آماده و کنسروهاست.

سیب سبز/ شماره ۱۰۴/ نیمه اول دی ماه ۹۲/ منبع: healthy living/ ترجمه: دکتر امیر صدری/ صفحه ۹۲
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات