پژوهشگران کشورمان موفق به تولید پارچه های معطر با بهره گیری از نانوکپسول های معطر شدند.

به گزارش افکارنیوز ، با استفاده از این پارچه ها امکان معطرسازی ماندگار و همچنین تولید محصولات متنوع فراهم می شود. بر اساس تحقیقات صورت گرفته حتی پس از شستن پنج باره این پارچه ها همچنان عطر بر روی پارچه باقی می ماند.

مریم بیات، مجری طرح معطرسازی پارچه در گفت وگو با ایسنا، هدف طرح را معطرسازی ماندگار منسوج مورد استفاده در کاربردهای مختلف آن از جمله کفپوش ها و انواع لباس ها و فرش ها و… عنوان کرد و گفت: در این طرح ابتدا مواد معطر طبیعی همچون لیمو درون پوسته ای از پلیمر ملامین فرمالدئید قرار گرفت و پس از تولید کپسول های معطر در ابعاد مختلف، آزمایش کردن آنها و بررسی رهایش آنها در دماهای مختلف این نتیجه حاصل شد که کپسول های تولیدی در ابعاد نانومتری دارای بازده بالاتر و پایداری بیشتری را در برابر دماهای مختلف از خود نشان داد، بنابراین نانو کپسول های تولید شده بر روی پارچه پر و در نهایت پارچه های معطر تولید شدند.

به گفته وی، این نانو کپسول ها به دلیل کوچک بودن ابعادشان تغییری از لحاظ زیردست بر روی پارچه ها ایجاد نکردند و گزینه مناسبی جهت معطرسازی پایدار پارچه ها محسوب می شوند.

بیات معطرسازی ماندگار، امکان تولید محصولات متنوع و انجام طرح بر روی الیاف و پارچه های با جنس مختلف همچون فروش و چرم را از جمله کاربردهای این نوع از پارچه ها عنوان کرد.

وی متقاضیان این محصول یا فناوری را شامل تمام کارخانه های پشم و فاستونی، کارخانه های پنبه و مخلوط و صنایع فرش ماشینی و فرش دستباف و چرم دانست.

بیات دیگر مجریان این طرح را دکتر محمد حقیقت کیش و دکتر سمیه اکبری عنوان و خاطرنشان کرد: این طرح مرحله آزمایشگاهی و همچنین پایلوت را گذرانده است و اکنون در مرحله تجاری سازی قرار دارد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات