برای تقویت موها و جلوگیری از ریزش آنها باید به مقدار قابل توجهی از میوه ها، سبزی ها، آب میوه های گوناگون مخصوصاً آب هلو، انگور، زردآلو، توت فرنگی و عصاره خرما استفاده کرد.

میوه ها به دلیل دارا بودن املاح و ویتامین ها، تأثیر به سزایی در سلامت بدن از جمله پوست و مو دارند. اما چه میوه هایی تاثیر بیشتری را بر روی موهایمان می گذارند؟

میوه ها سرشار از کلسیم، فسفر، سدیم، پتاسیم، منیزیم، آهن و ویتامین های cوA بوده و برای رشد و استحکام پوست و مو بسیار مؤثر و سودمند هستند.

مصرف مداوم میو ه ها در پیشگیری از بیماری های مختلف خصوصاً بیماری های پوست و مو، مانند ریزش موها و حتی درخشندگی، استحکام و رشد و نموشان نقش چشمگیری را ایفا می کنند و طراوات و زیبایی را به پوست و مو می بخشند.

دکتر مسعود داوودی، متخصص پوست و مو در این زمینه معتقد است: " اصولاً میوه ها و سبزی های تازه، انواع و اقسام ویتامین ها و مواد معدنی را به بدن می رسانند و وجود این مواد در سلامت پوست و مو مؤثر است.

خوردن میوه ها به دلیل داشتن خواص آنتی اکسیدانی، فرآیندهای تخریبی موجود در پوست و مو را تا حدودی کاهش می دهد. همچنین پوست و مو در اثر عوامل آسیب رسان بیرونی مثل آفتاب، داروها، سن و… آسیب پذیر خواهند بود. "

وی معتقد است: " افراد با خوردن میوه های تازه می توانند ویتامین های موجود در آنها را جذب کنند و از تخریب و ریزش مو جلوگیری نمایند. این در حالی است که مالیدن عصاره آنها روی سر به دلیل عدم جذب شدن، فایده ای ندارد. حتی کرم های گیاهی نیز می توانند باعث لطافت و مرطوب کنندگی پوست و مو شوند، ولی هرگز سلامت پوست و مو را در پی ندارند. "

در حالی که دکتر صفایی پور، متخصص پوست و مو می گوید: " خوردن میوه ها و مالیدن آنها روی موها، تفاوت چندانی در سلامت و رشد آنها ندارند، فقط تا حدودی می توانند پروتئین ها را به موها برسانند.

به عنوان مثال ماده پروتئینی موجود در سویا سبب درخشندگی موها می شود، ولی باعث استحکام موها نمی شود. همچنین موادی مانند روغن بادام شیرین به عنوان مرطوب کننده نقش مفیدی دارد، ولی سلامت موها را سبب نمی شود. "

شادی الهی، متخصص تغذیه خاطر نشان می کند" میوه ها و سبزی هابه دلیل داشتن ویتامین ها و مواد معدنی، نقش مهمی را در رشد و حفظ موها دارند.

همچنین مصرف غذاهایی مانند نان سبوس دار و برنج که منابع سرشار ویتامین های گروه B و مرکبات و میوه هایی مثل کیوی که حاوی ویتامین C هستند، نیز در رشد و نمو موها تأثیر به سزایی دارند.

عنصر روی که به وفور در گوشت قرمز و منابع پروتئینی یافت می شود، از جمله عناصری است که استحکام موها را سبب شده و از ریزش آنها جلوگیری می کند. استفاده از میوه ها به طور موضعی، تأثیری بر رشد و نمو موها ندارند، زیرا مدت زمان تماس با این مواد کوتاه است.

همچنین تأثیر شامپوهای حاوی مواد پروتئینی نیز روی استحکام و رشد موها به اثبات نرسیده است.

برای تقویت موها و جلوگیری از ریزش آنها باید به مقدار قابل توجهی از میوه ها، سبزی ها، آب میوه های گوناگون مخصوصاً آب هلو، انگور، زردآلو، توت فرنگی و عصاره خرما استفاده کرد.

مصرف مغزها مثل بادام، پسته و بادام زمینی به دلیل داشتن پروتئین، ویتامین های B۱ و B۲ برای درمان شوره سر، ریزش مو و تقویت و درخشندگی موها توصیه می شود.

افراد مبتلا به شوره سر و ریزش مو می توانند هفته ای یک یا دو مرتبه با روغن زیتون سرشان را ماساژ دهند که علاوه بر استحکام و درخشندگی موها، از سفید شدن آنها هم جلوگیری می کند. "

منبع: تبیان
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات