کاوشگر شکارچی دنباله دار سازمان فضایی اروپا روز گذشته (سه شنبه) اولین پیام خود را پس از حدود سه سال به زمین فرستاد.

به گزارش افکارنیوز ، ایستگاههای زمینی گلداستون و کانبرای ناسا این سیگنال را دریافت کردند که توسط مرکز عملیاتی سازمان فضایی اروپا (اسا) در دارمشتات آلمان تائید شد.

بیداری موفق کاوشگر «روزتا» از طریق حساب توئیتر سازمان اسا با پیام «سلام جهان» اعلام شد.

آلوارو گیمنز، مدیر اکتشاف رباتیک و علمی اسا با اعلام بیدار شدن شکارچی دنباله دار این سازمان، گفت: با روزتا، ما اکتشاف دنباله دار را به سطح جدیدی خواهیم رساند. این ماموریت فوق العاده، تاریخچه ما را با اتکا بر دستاوردهای علمی و فناورانه اولین ماموریت فضای عمیق ما «Giotto» که اولین تصویر نزدیک از هسته یک دنباله دار را در سال ۱۹۸۶ ارائه کرده بود، به عنوان اولینها بر روی دنباله دارها ادامه داده است.

روزتا اکنون در حال پیگیری دنباله دار ۶۷P/Churyumov-Gerasimenko است. این اولین ماموریت فضایی با هدف فرود بر روی سطح یک دنباله دار و پیگیری آن در زمان تاب خوردن آن در اطراف خورشید است.

این شکارچی دنباله دار که تنها با انرژی خورشید کار می کند، در ژوئن ۲۰۱۱ با سفر در فاصله ۸۰۰ میلیون کیلومتری خورشید، در ورای مدار سیاره مشتری به خواب زمستانی فرو رفت.

اکنون با بازگشتن مدار این فضاپیما به فاصله ۶۷۳ میلیون کیلومتری خورشید، انرژی خورشیدی کافی برای تامین نیروی آن فراهم شده است.

اگرچه روزتا هنوز حدود ۹ میلون کیلومتر با دنباله داری که در پی آن است، فاصله دارد، اما با ساعت داخلی از پیش برنامه ریزی شده خود از خواب بیدار شده است.

این فضاپیما پس از آماده سازی دستگاههای اصلی ناوبری خود، خروج از چرخش تثبیت و قرار دادن آنتن رادیویی اصلی خود به سمت زمین، سیگنالی را به منظور آگاه سازی اپراتورهای ماموریت از بیدار شدن خود ارسال کرد.

دنباله دارها به عنوان ساختارهای اولیه منظومه خورشیدی محسوب شده و احتمالا به ایجاد آب در زمین و حتی ورود مواد تشکیل دهنده حیات به این سیاره کمک کرده اند.

اگرچه هنوز سوالات بسیاری در مورد این اجسام سماوی مرموز وجود داشته و روزتا با استفاده از تحقیقات جامع و در محل دنباله دار ۶۷P/Churyumov-Gerasimenko قصد دارد از اسرار درون این اجسام پرده بردارد.

اما در ابتدا باید بررسی های اولیه سلامت بر روی این فضاپیما تکمیل شود. سپس ۱۱ ابزار روی مدارگرد و ۱۰ ابزار روی فرودگر روشن شده و برای بررسی این دنباله دار آماده خواهند شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات