نباید به صورت روزمره (چند نوبت در روز) از مواد شوینده حاوی آنتی باکتریال استفاده کرد، زیرا این گونه مواد با از بین بردن فلور طبیعی پوست (باکتری های محافظ) امکان جایگزین شدن میکروارگانیسم های بیماری زا را افزایش می دهد.

صابون های عطری آلرژی زا هستند و استفاده مداوم از آنها مشکلات بسیاری برای افراد ایجاد می کند.

دکتر الهه هفت برادران متخصص پوست و مو گفت: «در سنین کودکی و نوجوانی، ترکیبات معطر موجود در صابون ها بیشتر باعث تحریک پوست می شود و بهتر است کمتر از این مواد شوینده استفاده شود. قرمزی پوست، التهاب و خارش از علائم حساسیت به صابون های عطری است.

بهتر است مواد معطر در صابون ها و مواد شست وشو و حتی کرم های مرطوب کننده وجود نداشته باشد، زیرا باعث تحریک سریع پوست و حتی ایجاد اگزماهای پوستی می شود و خشکی پوست را در پی دارد. » مریم مختاری گلپایگانی، کارشناس بهداشت بیمارستانی درباره مواد شوینده اظهار داشت: «مواد شوینده باید متناسب با هدف کاربری مخصوص خود انتخاب شوند تا ضمن برخورداری از قدرت پاک کنندگی قابل قبول، بر اثر غلظت و قدرت مازاد بر نیاز آسیبی به سد دفاعی بدن یعنی پوست وارد نیاورد.

برای استفاده از مواد شوینده ترجیحاً باید از موادی استفاده شود که حاوی میزان کمتری از رنگ ها و اسانس های مصنوعی هستند، چرا که سیستم ایمنی بسیاری از افراد نسبت به مقادیر بالای این گونه مواد به صورت فوری یا تاخیری حساسیت نشان داده و باعث واکنش های آلرژیک پوستی می شود.

مواد شوینده مایع (مثل صابون های مایع) نسبت به انواع جامد که با دست افراد متعددی تماس پیدا می کنند ارجح هستند، زیرا امکان انتقال عوامل عفونی را بین افراد کاهش می دهند و بر خلاف تصور عام، برخی عوامل بیماری زا وجود دارند که حتی درون مواد صابونی هم رشد می کنند مانند باکتری سودوموناس آیروژینوزا که عامل طیف وسیعی از بیماری های پوستی است. به همین دلیل باید به ظرف و محل نگهداری صابون نیز از این نظر توجه شود.

نباید به صورت روزمره (چند نوبت در روز) از مواد شوینده حاوی آنتی باکتریال استفاده کرد، زیرا این گونه مواد با از بین بردن فلور طبیعی پوست (باکتری های محافظ) امکان جایگزین شدن میکروارگانیسم های بیماری زا را افزایش می دهد.

در صورت استفاده از شوینده های آنتی باکتریال (ضد باکتری) ، بهتر است هر چند وقت یک بار نوع شوینده را تغییر دهیم تا عوامل بیماری زا فرصت نداشته باشند به آنتی باکتریال به کار رفته در محصول مقاوم شوند. در صورت لزوم استفاده مکرر از شوینده ها، بسته به نوع پوست بهتر است پس از شست و شو از کرم های مرطوب کننده یا چرب جهت جبران رطوبت و چربی پوست استفاده شود. »

منبع: روزنامه آرمان
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات