سرطان از بزرگترین دغدغه های بشریت در نیم قرن گذشته است چرا که این بیماری پر هزینه گاهی اوقات لاعلاج یا حداقل صعب الاعلاج است.

 در دنیای پزشکی بیشترین سرطان را در بین مردان سرطان پروستات و در بین زنان سرطان سینه تشکیل می دهد. این دو سرطان که خوشبختانه نسبت به دیگر سرطانها زودی تشخیص داده می شوند و گاهی همراه با درمان قطعی هستند بیشترین آمار مبتلایان را در دنیا به خود اختصاص داده اند.
الگوهای غلط زندگی و تغذیه نامناسب مصرف سیگار و چربی ها باعث شده است که آمار این سرطانها در کشورهای مرفه بیشتر از بقیه کشورها باشد.
سرطان سینه
بنابر اعلام سازمان بهداشت جهانی، سرطان های سینه از سال ۲۰۰۸،۲۰ درصد افزایش یافته اند. این در حالی است که مرگ و میر ناشی از این نوع سرطان ۱۴ درصد افزایش یافته است.
علاوه براین، این سرطان ۲۵ درصد از سرطان های تشخیصی را در نزد زنان تشکیل می دهد. در مجموع هر سال، یک میلیون و ۷۰۰ زن که از سرطان پستان رنج می برند، تشخیص داده می شوند .
طبق آمار وزارت بهداشت در سال ۸۸ تعداد بیماران سرطان پستان در کشور ۷۶۰۰ مورد بوده که با تقریب کم، بین ۸ تا ۱۰ هزار مورد به طور سالانه است. بروز این بیماری در ایران ۳۰ در هر ۱۰۰هزار نفر است که با توجه به وضعیت کنونی این بیماری در سطح جهانی شیوع تقریباْ کمی داشته و در حد متوسط محسوب می شود.
جدول زیر نشانگر بالاترین آمار ابتلا به این سرطان است

تصویر زیر پراکندگی سرطان سینه در جهان را نشان می دهد؛

سرطان پروستات
سرطان پروستات هم شایع ترین سرطان در بین مردان است چنان که در کشور ما نیز شیوع این سرطان بالاست البته آمار مرگ و میر به دلیل تشخیص و درمان به موقع چندان بالا نیست اما این آمار در کشورهای فقیر بسیار بالاست .
جدول زیر میزان ابتلای مردم کشورهای اروپایی به سرطان پروستات را نشان می دهد؛

این جدول نشان دهنده میزان ابتلا به سرطان پروستات در مناطق جغرافیایی جهان است. نکته اینکه جایگاه ایران در این سرطان در همان بخش کشورهای غرب آسیا قرار می گیرد؛ ۱۴ ابتلا در هر ۱۰۰ هزار نفر.

تصویر زیر نیز میزان مرگ و میر بر اثر سرطان پروستات در سراسر جهان را نشان می دهد؛
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات