وی خاطرنشان کرد: این دردها بیشتر مواقع با سوزش و تکرر ادرار و همچنین وجود خون در ادرار همراه است.

یک فوق تخصص کلیه اظهار کرد: درمان دیرهنگام سنگ کلیه می تواند به عفونت و نارسایی کلیه منجر شود.

دکتر جعفر حیدرنژادیان اظهار داشت: سنگ کلیه یک بیماری نسبتا شایع است که بیشتر در سنین جوانی و میانسالی در افراد بروز می کند و شیوع آن در مردها بیشتر از زنان است.

وی مصرف بیش از حد نمک و مواد پروتئینی را از جمله مهمترین دلایل بروز سنگ کلیه دانست و افزود: کم تحرکی، اختلال در دستگاه ادراری و تنگی مادرزادی حالب نیز می تواند در بروز سنگ کلیه نقش داشته باشد.

این پزشک متخصص با اشاره به اینکه هنوز میزان تاثیر سوابق خانوادگی در بروز سنگ کلیه دقیقا مشخص نیست، یادآور شد: پرکاری غدد تیروئید و پاراتیروئید و همچنین مصرف زیاد ویتامین D نیز می تواند زمینه ساز بروز سنگ کلیه شود.

حیدرنژادیان معتقد است: بسیاری از سنگ های کلیه معمولا اتفاقی در بدن افراد کشف می شوند، اما در برخی موارد نیز علائم آن شامل درد شدید در ناحیه پهلو و زیرشکم است که این دردها معمولا یک یا دو ساعت طول می کشد و بعد بهبود می یابد.

وی خاطرنشان کرد: این دردها بیشتر مواقع با سوزش و تکرر ادرار و همچنین وجود خون در ادرار همراه است.

این فوق تخصص کلیه تصریح کرد: اگر سنگ کلیه در سیستم ادراری مثلا در حالب گیر کند می تواند منجر به نارسایی کلیه شود. عفونت کلیه و مثانه همراه با تب و لرز و حالت تهوع نیز از دیگر پیامدهای درمان دیرهنگام سنگ کلیه است که حیدرنژادیان در پایان به آن اشاره کرد.

منبع: ایسنا
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات