یائسگی پیش از موعد در زنان به این مفهوم است که مقدار معمول هورمون استروژن در بدن آنان زودتر از زمان طبیعی خود به اتمام می رسد و این امر خطر سکته قلبی، مغزی و کاهش تراکم استخوانی را در زنان افزایش می دهد.

بررسی ها نشان می دهد در زنان مبتلا به دیابت نوع دو، احتمال یائسگی زودرس و پیش از موعد سه برابر بیشتر است.

بررسی گروهی از پزشکان دانشگاه «کارتاگنا» در کلمبیا حاکی از آن است که متوسط سن یائسگی در زنان مبتلا به دیابت نوع دو، ۴۸.۵ سال اما در زنان غیردیابتی ۵۰.۱ سال است.

دکتر «مونتروسا کاسترو» ، محقق ارشد این مطالعه گفت: یائسگی پیش از موعد در زنان به این مفهوم است که مقدار معمول هورمون استروژن در بدن آنان زودتر از زمان طبیعی خود به اتمام می رسد و این امر خطر سکته قلبی، مغزی و کاهش تراکم استخوانی را در زنان افزایش می دهد.

در این مطالعه از ۶۰۷۹ زن ۴۰ تا ۵۹ ساله در ۱۱ کشور آمریکای لاتین در مورد وضعیت یائسگی، افسردگی و دیابت آنان سوالاتی پرسیده شد و پس از در نظر گرفتن فاکتورهای مختلفی همچون وزن، فشارخون و استفاده از روش هورمون درمانی جایگزین مشخص شد که یائسگی خطر ابتلا به دیابت را افزایش نمی دهد اما زنان زیر ۴۵ سالی که مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند، سه برابر بیشتر در معرض یائسگی زودرس قرار دارند.

این تیم پزشکی همچنین در بررسی های خود دریافتند: زنان چاق ۵۷ درصد بیشتر در معرض دیابت و فشارخون بالا هستند و به علاوه استفاده از شیوه هورمون درمانی جایگزین، خطر ابتلا به دیابت را تا ۱۴ درصد افزایش می دهد.

منبع: ایسنا
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات