سلامت>  عمومی- گروه دانش و سلامت - فتانه انفرادی: به طور تقریبی از هر ۴نفر یک نفر در ایران از اختلال روانپزشکی رنج می برد.

تلخی این روایت وقتی بیشتر می شود که بدانیم به دلیل حمایت نامطلوب سازمان های بیمه گر و هزینه های بالای درمان، این گروه نمی توانند به درمان بپردازند، پس تعجب نکنید اگر در خیابان و یا محیط های کاری تان افرادی را می بینید که سلامت روان ندارند و به حال خود رها شده اند.

براساس نتایج آخرین پیمایش کشوری که دکتر احمد حاجبی، مشاور معاون بهداشتی وزیر بهداشت در امور سلامت روان و اعتیاد به خبرنگار همشهری اعلام کرد، ۲۳.۶درصد مردم در ایران از اختلالات روانپزشکی رنج می برند. براساس یافته های این تحقیق، میزان شیوع اختلالات روانپزشکی در بین زنان ایرانی ۲۶.۵درصد و در میان مردان ۲۰.۸درصد است.

او از افسردگی با شیوع ۱۲.۷درصد به عنوان شایع ترین اختلال روانپزشکی در ایران نام برد و افزود: ۱۵.۴درصد از زنان ایرانی و ۱۰.۲درصد از مردان ایرانی افسردگی دارند. به گفته این مقام مسئول نتایج آخرین پیمایش کشوری نشان می دهد که افراد بیکار و از کارافتادگان، زنان، افراد مطلقه، بی سوادان و کم سوادان، شهرنشینان و افراد دارای وضعیت اقتصادی و اجتماعی پایین بیشتر از بقیه در معرض اختلالات روانپزشکی هستند.

علاوه براین، ۴۹.۶درصد از افرادی که احساس نیاز به مراجعه برای مشکلات اعصاب و روان داشتند، یکی از دلایل مراجعه نکردن خود را مشکل پرداخت هزینه های درمانی اعلام کردند و همچنین ۵۰.۸درصد از افرادی هم که با تأخیر به مراکز درمانی مراجعه کرده اند در پرداخت هزینه مشکل داشته اند و از این میزان ۲۷.۳درصد مشکل بیمه را عامل تأخیر برای مراجعه ذکر کرده اند. بنابراین گزارش، افرادی که در ایران با اختلالات روانپزشکی دست و پنچه نرم می کنند، گرفتار هزینه های مصیبت بار شده اند. این اصطلاح به زبان ساده در این مطالعه به این معناست که این قبیل از افراد برای درمان، مجبور شده اند که یا دارایی های خود را بفروشند و یا از دیگران برای درمان پول قرض کنند.

به گفته دکتر حاجبی، ۱۷.۹درصد از بیمارانی که اختلال روانپزشکی دارند، دچار هزینه های هنگفت شده اند. او معتقد است باید برای پوشش بیمه ای افراد مبتلا به اختلالات روانپزشکی در ایران، چه آنهایی که نیاز به بستری شدن دارند و چه آنهایی که نیاز به خدمات سرپایی، روانشناختی، مشاوره و غیردارویی دارند، فکر اساسی شود. چرا که هم پوشش بیمه ای نامطلوب است و هم خدمات غیردارویی عمدتا تحت پوشش بیمه نیستند.

مشکل پرداخت هزینه های درمانی معضلی است که چندی قبل دکتر سیاری معاون وزیر بهداشت هم از آن سخن گفت. او هزینه درمان اختلالات روانپزشکی را سالانه بیش از ۹۶۰ میلیارد تومان برای سنین ۱۵تا ۶۴سال اعلام کرد. او گفته، وزارت بهداشت نمی تواند هزینه های بخش درمان اختلالات روان را تقبل کند چون بیمارستان ها خودگردان اداره می شوند و محل درآمد دیگری ندارند.

از سوی دیگر، به گفته دکتر حاجبی، حداکثر مدت بستری برای فردی که دچار اختلالات روانپزشکی شده و نیاز به بستری دارد، سالانه ۵۶روز تعریف شده است، این به آن معناست که سازمان های بیمه گر فقط تا این تعداد روز از بیمار حمایت می کنند و اگر بیماری بیش از این مدت نیاز به بستری داشته باشد، سازمان های بیمه گر هیچ حمایت منطقی از او نمی کنند.

کمبود تخت های روانپزشکی

گزارش خبرنگار همشهری حاکی از آن است که این قبیل بیماران در بیمارستان ها قطعا با مشکل مواجهه می شوند چرا که براساس تازه ترین آمار موجود، تعداد تخت های موجود در کل بیمارستان های روانپزشکی دولتی، خصوصی و سایر سازمان ها و نهادها، تنها ۸هزار تخت است و این هم یک کمبود جدی است که البته به گفته دکتر حاجبی و براساس سیستم سطح بندی ارائه خدمات وزارت بهداشت این تعداد تخت تا سال ۹۳باید به ۱۱هزار تخت افزایش یابد که این امر امکان پذیر نیست.

به گزارش همشهری، این درحالی است که براساس بخشنامه ای که در سال ۷۶به دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ شده باید ۱۰درصد تخت های بیمارستان های عمومی که ضریب اشغال کمتر از ۷۰درصد دارند به تخت های روانپزشکی اختصاص یابد که البته ظاهرا این بخشنامه پس از گذشت ۱۶سال هنوز اجرا نشده است.

از سوی دیگر به گزارش همشهری درحالی که در برخی از کشورهای پیشرفته دنیا بین۱۰-۵درصد و در برخی دیگر بین ۱۵-۱۰درصد از بودجه سلامت به بحث سلامت روان اختصاص دارد اما بنابراظهارات دکتر حاجبی در آخرین بررسی چند سال قبل، این عدد برای کشور حدود ۳درصد بوده است.

این واقعیت های تلخ درحالی است که کارشناسان بهداشت روان همواره براهمیت سلامت روان برای بهبود کیفیت زندگی تأکید داشته و معتقد هستند که برای داشتن زندگی سالم و با کیفیت ورسیدن به توسعه باید برای سلامت روان مردم اهمیت قائل شد. دکتر تقی ابوطالبی احمدی، مشاور مدیرکل اداره سلامت شهرداری تهران معتقد است که فرد برخوردار از سلامت روان در موقعیت های مختلف زندگی با دیگران تعامل خوب دارد و در برخورد با فشارهای زندگی آنها را به خوبی کنترل می کند.

چنین افرادی انعطاف پذیر و خلاق هستند و با دیگران ارتباطات اجتماعی خوبی دارند. این افراد قطعا چه در محیط خانواده و چه کار انسان های موفقی خواهند بود. این روانشناس اجتماعی به همشهری گفت: قطعا مسئولان باید با برنامه ریزی منسجم برای پرورش انسان های سالم از نظر سلامت روان سرمایه گذاری های جدی از خانواده گرفته تا مهد کودک ها و دانشگاه ها انجام دهند چرا که بهره وری از آن افرادی است که از سلامت روان برخوردارند.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات